www.infoglobe.cz » Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Již od středověku byla Salamanca významným univerzitním městem, do něhož se vydávali studenti z celého světa. Ani dnes tomu není jinak. Díky tomu má historické město úplně jinou atmosféru.

Salamanca

U vzdělání zůstaneme, protože začneme návštěvou univerzity. Ta bylauniverzita v Salamance zřízena již v roce 1218 králem Alfonsem IX. Leónským, celých 130 let před založením Univerzity Karlovy. Jejím vzorem se stala univerzita v italské Bologni. Dobový význam spočíval například v tom, že uznávala Koperníkovu heliocentristickou teorii – že Slunce je středem vesmíru. Nutno dodat, že tato myšlenka byla ve své době velmi nebezpečná, protože církev ji používala za kacířskou.

Hlavní budovou univerzity je Escuelas Mayores, která vznikala v první polovině 15. století. Jejím hlavním znakem je nádherně zdobená fasáda. Určitě si nechte alespoň chvilku, abyste si ji mohli prohlédnout. Uvidíte například reliéf papeže, který je obklopen kardinály, nebo postavy z římské mytologie – Venuši, Priama, Bakcha, Herakla, bohyni Juno nebo Jupitera. Zkuste také najít reliéf malé žáby, která údajně přináší štěstí. Pro plnohodnotnější zážitek si do univerzity můžete vzít audioprůvodce.

Plaza Mayor

Centrem dění v Salamance je Plaza Mayor, náměstí, jenž mnozí považují za jedno z nejvelkolepějších ve Španělsku. Je lemováno třípatrovými budovami s arkádami v jednotném slohu a patří mezi ně například radnice nebo královský pavilon. Díky své rozloze a monumentálnosti bylo náměstí Plaza Mayor využíváno pro různé ceremoniály či býčí zápasy. Uvnitř arkád pak můžete posedět v nějaké kavárně nebo restauraci.

Casa de Las Conchas

Půjdeme dále ke Casa de las Conchas neboli domu Ulit. Jedná se o renesanční palác postavený v 15. století pro Maldonada, člena řádu svatojakubských rytířů ze Santiaga. Fasáda domu je zdobena reliéfy ulit, symbolem středověkých poutníků, kteří se vydali po svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. V určitou denní dobu sluneční světlo vytváří kolem těchto ulit zajímavé obrazce.

GPS: 40°57'53.1"N 5°39'54.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Juan Jose Rodriguez Pereiro, Stef Mec, Tamorlan, Zarateman, Zarateman (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2018
Srdečně vás zveme na tradiční vánoční trhy, které se konají od 23. listopadu do 23. prosince na Mariánském náměstí a náměstí Andreje Hlinky v Žilině.
18.11.2018
Přijďte zažít zimní festival zvyků a obyčejů Gemeru od 19. do 24. listopadu v Rožňavě. V pořadí 24. ročník se bude konat v Domě tradiční kultury Gemeru a vyvrcholí programem v divadelním sále OKC.
17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 11. 2018
svátek:Alžběta
dnes:
pondělí 19.11.
3 °C
zítra:
úterý 20.11.
3 °C