www.infoglobe.cz » Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Již od středověku byla Salamanca významným univerzitním městem, do něhož se vydávali studenti z celého světa. Ani dnes tomu není jinak. Díky tomu má historické město úplně jinou atmosféru.

Salamanca

U vzdělání zůstaneme, protože začneme návštěvou univerzity. Ta bylauniverzita v Salamance zřízena již v roce 1218 králem Alfonsem IX. Leónským, celých 130 let před založením Univerzity Karlovy. Jejím vzorem se stala univerzita v italské Bologni. Dobový význam spočíval například v tom, že uznávala Koperníkovu heliocentristickou teorii – že Slunce je středem vesmíru. Nutno dodat, že tato myšlenka byla ve své době velmi nebezpečná, protože církev ji používala za kacířskou.

Hlavní budovou univerzity je Escuelas Mayores, která vznikala v první polovině 15. století. Jejím hlavním znakem je nádherně zdobená fasáda. Určitě si nechte alespoň chvilku, abyste si ji mohli prohlédnout. Uvidíte například reliéf papeže, který je obklopen kardinály, nebo postavy z římské mytologie – Venuši, Priama, Bakcha, Herakla, bohyni Juno nebo Jupitera. Zkuste také najít reliéf malé žáby, která údajně přináší štěstí. Pro plnohodnotnější zážitek si do univerzity můžete vzít audioprůvodce.

Plaza Mayor

Centrem dění v Salamance je Plaza Mayor, náměstí, jenž mnozí považují za jedno z nejvelkolepějších ve Španělsku. Je lemováno třípatrovými budovami s arkádami v jednotném slohu a patří mezi ně například radnice nebo královský pavilon. Díky své rozloze a monumentálnosti bylo náměstí Plaza Mayor využíváno pro různé ceremoniály či býčí zápasy. Uvnitř arkád pak můžete posedět v nějaké kavárně nebo restauraci.

Casa de Las Conchas

Půjdeme dále ke Casa de las Conchas neboli domu Ulit. Jedná se o renesanční palác postavený v 15. století pro Maldonada, člena řádu svatojakubských rytířů ze Santiaga. Fasáda domu je zdobena reliéfy ulit, symbolem středověkých poutníků, kteří se vydali po svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. V určitou denní dobu sluneční světlo vytváří kolem těchto ulit zajímavé obrazce.

GPS: 40°57'53.1"N 5°39'54.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Juan Jose Rodriguez Pereiro, Stef Mec, Tamorlan, Zarateman, Zarateman (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2018
I letos se můžete těšit na festival vědy – Evropskou noc vědců. Uskuteční se v poslední zářijový pátek (28. 9.) v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině, Košicích a Popradu.
20.9.2018
Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. V devadesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky, horské túry nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.
19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 21. 9. 2018
svátek:Matouš
dnes:
pátek 21.9.
30 °C
zítra:
sobota 22.9.
18 °C