www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya

Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Abry

Většina pokojů domů vedla do dvora a stejně tak i okna, aby se ženy doma mohly volBastakiyaně pohybovat nezahalené a nikdo na ně zvenku nekoukal. Jen pokoj pro hosty ve spodním patře měl okna do ulice. Nikdy je tu nezavírali, to by bylo proti zásadám arabské pohostinnosti. A když si tak seděli na zemi a popíjeli kávu nebo kouřili vodní dýmku, tak zvali kolemjdoucí na návštěvu…

V domech bylo příjemně díky větrným věžím, takovým předpotopním klimatizacím… Ve věžích zvaných Barjeel byly dvě překřížené přepážky, které zachytily jakýkoliv závan větru a poslaly ho šachtou dolů, kde se vzduch stihl ochladit a v místnosti pod větrnou věží bylo příjemné chladno. Z věží trčí dřevěné trámy a na ty se věšely mokré látky, aby ještě pomáhaly osvěžit vzduch. Materiál na domy byl z bláta a korálových bloků. Chudí lidé si stavěli chýše z palem zvané Barastis

Bastakiya

Celá čtvrť působí autentickým dojmem a hned si člověk představí, jak tu ti lidé asi žili. Hodně jich sem dorazilo kolem roku 1900 z Íránu z oblasti Bastak, protože v íránském přístavu Lingah zavedli komerční daně a zrušili svobodnou obchodní zónu. Hned toho využil chytrý dubajský šejk Maktoum Bin Hasher Al Maktoum - a tak se z Dubaje stala svobodná obchodní zóna bez daní. Zavítali sem i obchodníci z Persie a Indie a obchodu se velmi dařilo. Hospodářská politika šejka Maktouma rozvířila první závan ekonomického zázraku dnešní Dubaje.

pevnost Al Fahidi

Projdu se celou čtvrtí a směřuji k nedaleké pevnosti Al Fahidi. Je zde krásné muzeum beduínských tradic. Pevnost byla postavena již r. 1787 a chránila pobřeží před útoky z moře. Později sloužila jako palác vládců, ještě později jako vojenská pevnost a vězení. Od 70. let je z ní muzeum. Jsou zde fotografie, voskové figuríny rybářů, lovců perel, obchodníků i beduínů putujících pouští se svými dromedáry, dále pouštní obydlí beduínů, staré lodě, arabské zbraně a hudební nástroje. Hlavní bránu střeží staré kanony. Fotím o sto šest, muzeum mě naprosto nadchlo.

pevnost Al Fahidi

Pokračování příště...

Text/foto: Sylvie Halouzková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita
Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku letos zkrátí kvůli rekonstrukci výstavní sezonu. Potrvá pouze od konce března do začátku června. Proto neváhejte s návštěvou unikátní evropské památky – domu Josefa Portmana s originální výmalbou a interiérovým nábytkem malovaným Josefem Váchalem.
25.3.2019
Nenechte si ujít 72. ročník nejstarší atletické akce na Slovensku: Národní běh Děvín–Bratislava, který se uskuteční v neděli 14. dubna.
24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 3. 2019
svátek:Emanuel