www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí

Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

panorama Abú Dhabí

Náklady dosáhly 3 miliard dolarů. Je pod sítí hotelů značky Kempinski a uvnitř se nachází 114 kopulí pokrytých zlatem a stříbrem. Nejvyšší kopule je Grand Atrium, která je vyšší než ta v římské bazilice sv. Petra. Firma Swarovski dodala do hotelu
1 002 křišťálových lustrů. Interiéru vévodí mramor dovezený z Itálie, Španělska, Číny a Indie. Vyzdobilo jej 1 500 umělců a denně se na výzdobu použije 20 000 růží. Hned bych si tam zašla na kafe posypané zlatým práškem…

panorama Abú Dhabí

Ach, to je nádhera! A to mě teprve čeká to, na co jsem se těšila úplně nejvíc. Nejvelkolepější mešita světa - Mešita šejka Zayeda. A už ji v dálce vidím. Byla otevřena roku 2007 a je zde pohřben samotný šejk Zayed. Snoubila se zde tradiční islámská architektura s moderní technikou. Proto jsem si nebyla jistá, jestli mě chytne za srdce, jako starobylé mešity například v Istanbulu. Tuto totiž už stavěly moderní jeřáby a stroje místo mravenčí práce umělců z dávných dob. Stavba trvala 12 let a docela připomíná Tádž Mahal. Údajně stála 2 167 miliard dirhamů. Najednou se zde může modlit 40 000 věřících. Stavbu tvoří 60 kopulí pokrytých bílým mramorem a ta hlavní je vysoká 70 metrů. Mešita má 4 minarety a každý z nich je vysoký 107 m.

panorama Abú Dhabí

Na výstavbu bylo použito 15 druhů mramoru. Podlaha na nádvoří je tvořená květinami z barevného mramoru. Vcházím dovnitř a obdivuji nádherný lustr, který váží 9 tun a byl vyroben v Německu. Je 15 m vysoký a 10 metrů široký. Jsou tu ještě i další, ale o něco menší lustry. Celkem jich je sedm. Na zemi leží obrovský koberec z Íránů vážící 47 tun. Tkalci z Íránu sem speciálně přijeli pracovat na jeho výrobě. Nestíhám mačkat spoušť fotoaparátu. Až se mi nechce věřit, že jsem ještě nohama na zemi. Že jsem se neocitla v jiném neskutečném světě.

 Heritage Village

Pomalu opouštím Abú Dhabí, projíždím kolem nahnuté budovy kanceláří, kolem budov výstaviště a tribun vedle silnice, kde se každý rok 2. prosince oslavuje založení Emirátů, a kolem kulaté škebli podobné budově sídla realitní kanceláře. Další z mega projektů je zelené město Masdar city. Má to být čistě ekologické město budoucnosti. Bude se rozkládat na ploše 6 km čtverečních a bude obehnáno zdí. Využívat má solární a větrnou energii a má tu fungovat eko veřejná doprava. Bude sídlem 1 500 společností a několika univerzit. Architekt projektu je Norman Foster.

 Heritage VillageHeritage Village

Pokračování příště...

Text/foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C