www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain

Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Dříve totiž byly žokejové 5leté děti. Díky nízké váze umožňovaly velbloudům jezdit co nejrychleji. Tyto děti byly ale kradeny asijským rodinám specializovanými gangy. Ty je potom prodávaly šejkům pro závody. Naštěstí se proti tomu postavilo mnoho mezinárodních organizací. Teprve před 5 lety bylo úplně zakázáno využívat k závodům děti. Od té doby zájem o závody povážlivě klesl. Dnes na velbloudech sedí malí robotci na ovládání.

velbloudi

Míjím krásné duny se stopami aut, která se na nich vyřádila. To musím taky vyzkoušet! Cesta plyne pomalu, protože je tu povolená rychlost jen 80 Km/hod. Nejspíš kvůli velbloudům. A pak už vjíždím do Al Ain. Červené duny obklopují pouštní sídlo a blízkost pohoří Jebel Hafít a Ománské hory umocňují jeho kouzlo...   

oáza Al Ain

Tady je úplně jiné klima než u pobřeží. Mají tu dostatek podzemní vody, kterou bylo místo obdařeno. Město je totiž v centru rozlehlé oblasti oáz Buraimi. Je tu chladněji, vítr je svěží a v dálce jsou v mlze vidět hory. Mlhy a opar jsou tu vždycky po ránu. Pro pouštní rostliny to bývá jediný zdroj vláhy.

Nejdříve jedu na začátek Al Ain na archeologické naleziště Hili. Nachází se tady originál hrobky pocházející z doby 3 000 př. n. l. Jsou tu pozůstatky 200 osob. Hrobka je kruhová a nemá dveře, pouze otvor ucpaný velkým kamenem. Po stranách jsou různé otvory, kudy se předávalo jídlo zemřelým. Z toho lze soudit, že zdejší obyvatelé věřili v posmrtný život. Nad otvorem do hrobky jsou dva petroglyfy. Jeden znázorňuje dvě postavy a přímorožce, druhý zase dva gepardy lovící gazelu. Hrobka je umístěna v rozlehlém zeleném parku plném květin. Jako bychom ani nebyli uprostřed pouště…

archeologické naleziště Hili - originál hrobky

Pak přejíždím do muzea šejka Zayeda. Míjím ostnaté dráty, které oddělují část města patřící do Ománu zvanou Buraimi. Dříve tu žádné hranice nebyly, ale často se stávalo, že když byl někdo z Emirátů vyhoštěn, tak se přesunul do Ománu a klidně mohl pracovat v Emirátech nebo se tam volně pohybovat. Proto se pravidla zpřísnila.

muzeum šejka Zayeda

A už jsem u Východní pevnosti, kterou r. 1910 postavila vládnoucí rodina Al Nahyan a narodil se tady šejk Zayed. Později zde působil jako guvernér. Nikdy na své město nezapomněl, a tak tu nechal r. 1977 postavit první univerzitu v Emirátech a je tady i mezinárodní letiště.

muzeum šejka Zayeda

Šejk Zayed začal stavět také nemocnice, školy a sociální domy. Do té doby museli nemocní absolvovat několikadenní cestu do emirátu Šarja. Sociální domy stavěl jako satelitní městečka podle stejného plánu a věnoval je novomanželům jako svatební dar zároveň se 70 000 dirhamy do začátku. Těch domů stavěl tolik, že za ním chodili lidé, že už domy ani nepotřebují, že už je stavět nemusí. Ale on prohlásil, že rodiny dělníků z Indie potřebují peníze a práci a tak se bude stavět dál. Od obchodíků odkoupil systém kanálů Fadžas, aby mohla být voda pro všechny zdarma.

muzeum šejka Zayeda

Celá pevnost je obehnaná zdí se čtyřmi strážními věžemi. Uvnitř jsou i obrazy šejkovy rodiny, tedy přesněji řečeno jeho synů. Ženy se nikomu neukazují, ani se o nich mezi Araby nemluví. Šejk Zayed je tu na velkém obraze za mlada se svým běloušem – arabským plnokrevníkem a sokolem.

 

Pokračování příště...

Text/foto: Sylvie Halouzková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C