www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi

Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

datlova palmaBeduíni vařili datle jako povidla. Vznikla hmota zvaná tamr a ta se skladovala neomezeně dlouho. Ve spížích se dávala na police, kde jsou kanálky, které zachytávají datlový sirup. Datle se sklízí od června do října. Nejlepší jsou čerstvé, měkké a napůl hnědé. Na strom musí někdo vylézt a celé trsy hází dolů svému pomocníkovi. V Emirátech je 40 milionů datlových palem. A nám teď datlova palmajeden místní sběrač ukáže, jak se leze na palmu! Je bosý a má kolem těla i palmy silné lano. To si posunuje a šplhá hbitě a rychle jako opice. To si musím zkusit - ale vůbec mi to nejde - asi nemám ten správný grif. Datle si radši koupím, jsou vážně vynikající.

Přejíždím na velbloudí trh. Zrovna se tu narodilo mládě, tak ho polévají mlékem. Jsou tu samí velbloudi z rodiny dromedárů. Jak říká beduínské přísloví: „Bůh je dobrý, že nám dal ideální strom do pouště – datli, ale prokázal svou štědrost, když nám dal velblouda”. Jsou jako stvoření na dlouhé pochody v písku.

velbloudi

Dromedár má jen dva prsty na noze a našlapuje na zadní plochu článků prstů. Tu podpírá silný a pružný mozol. Když je písečná bouře, dovede stáhnout svaly a uzavřít nozdry. Má dvouvrstvé řasy, které chrání jeho oči před všudypřítomným jemným pískem. Na hřbetě mu narostla tlustá vlna, která slouží jako izolace zásob tuku před sluncem. Ostatní partie má lysé, aby chladil tělo. Může požírat rostliny plné trnů. Zásoby má v hrbu a když dlouho hladoví, tak to něm hned poznáte - hrb mu začne plandat. Pro svou výdrž, odolnost a rychlost je opravdu výjimečným zvířetem. Když vás tady někdo nazve „ty velbloude“ buďte rádi, je to lichotka, nikoliv urážka. Má výbornou paměť, dokonce lepší než slon. Na jedno napití může vypít až 50 litrů vody, což je 10 kožených vaků nanošených do dřevěného napajedla zvaného Hawd. Průměrně vydrží bez vody 30 dní. Záleží na teplotě, možnostech potravy po cestě – stačí kaktusová akácie, zatížení nákladem a denní ujeté vzdálenosti. Vodu má uloženou v žaludku a část tukových zásob si umí přeměnit na tekutinu.

velbloudi

Jedu dál - zrovna mířím na silnici směrem k horám. Jsou za nimi totiž termální prameny. Krajina je tu nádherná a místo je podivuhodně zelené. Voda je příjemně teplá, tak se tady osvěžím. V létě sem lidé rádi jezdí na pikniky - pod stromy je příjemný stín. A už jsem toho viděla víc než dost, tak jedu na hotel a čeká mě akční jeep safari!

termalni prameny

Pokračování příště...

Text/foto: Sylvie Halouzková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita
Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku letos zkrátí kvůli rekonstrukci výstavní sezonu. Potrvá pouze od konce března do začátku června. Proto neváhejte s návštěvou unikátní evropské památky – domu Josefa Portmana s originální výmalbou a interiérovým nábytkem malovaným Josefem Váchalem.
25.3.2019
Nenechte si ujít 72. ročník nejstarší atletické akce na Slovensku: Národní běh Děvín–Bratislava, který se uskuteční v neděli 14. dubna.
24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 3. 2019
svátek:Emanuel