www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

jeep safari

Následoval přejezd do beduínského kempu. Nejdříve nás tady povozili na velbloudech v takové jakoby karavaně. Potom jsme šli do kempu, kde nám nabídli datle a čaj s mlékem nebo kávu. A mohli jsme si zakouřit vodní dýmku nebo si nechat udělat tetování henou na ruku, jako se to dělávalo ženám na svatbách. A to nejlepší na nás čekalo nahoře na dunách nad kempem - čtyři prkna na snowboard, teda sandboard. Sice bylo urvané vázání, ale vyzkoušet jsem si to prostě musela. A byl to tedy zážitek...

jeep safari

Pak jsem se ještě vyfotila v abayi - v tom černém hábitu a se sokolem, který si mi sedl na ruku s rukavicí. Večer začal představením tanura, který se podobá dervišům a točí se dokola, ale s náboženskou tematikou už nemá nic společného. Pak jsme si pochutnali na šavarmě, tj. arabské podobě kebabu a na falafelu, který se podobá karbanátkům. Následovalo představení břišní tanečnice. A pak už jsem si jen užívala to pravé arabské hodování. Podával se právě vyrobený chleba, salát tabouleh z kuskusu namočeném v citronové šťávě, z máty, petržele, rajčat a cibule. Vynikající. Dále humus - moje nejoblíbenější (mletá cizrna s olejem a kořením), khuzi (jehně na kořeněné rýži) nebo mašbus (rizoto s kousky masa ochucené kořeněnou směsí baharat, kurkumou a šafránem). A jako zákusek jsme dostali opravdovou pochoutku umm ali, což je pečivo s rozinkami a ořechy polité kokosovým mlékem.

jeep safari

Na závěr jsme pozorovali tři osvětlené velbloudy s beduínem nahoře na duně nad kempem a k tomu hrála dramatická hudba. A tak končí celý krásný výlet. Nechám se zavézt až do dalšího emirátu Ras al Khaimah. Ras znamená hlava a Khaimah stan. Takže ve smyslu hlavní stan nebo stan obývaný šejkem a jeho rodinou. A po cestě přemýšlím nad krásným dnem v oáze plné květin a zeleně.

V koutku duše ale myslím na to, co se tu dělo až do 50. let minulého století! Byl tu totiž největší trh s otroky! V 19. století Britové úplně zakázali otrokářství, ale Arabové jej pouze přesunuli do oázy Buraimi, tedy dnešního města Al Ain.

cesta z Al Ain

Přijíždím do emirátu Ras al Khaimah a stejnojmenného města. Ubytuji se v jednom hotelu a vychutnávám si pohodlí naší hýčkající civilizace. Rozsvítím si světlo – nemusím být potmě, otočím kohoutkem – teče pitná voda a mám tu i vanu, nemusím se omýt pískem. Ach, jak jsem tou civilizací rozmazlená.

Z okna hotelu vidím krásné panorama Hajarských hor. Táhnou se 700 km až do Ománu a dosahují výše až 2 000 m n. m. Jsou mezi nimi krásná wádí, tedy údolí. Široké jsou 35 km. Musím se tam vydat! Na snídani potkávám cestovatelku Veroniku - dobrodružnou duši jako jsem já. Domluvily jsme se, že se do emirátu Fujairah vydáme přes ty hory spolu.

Ras al Khaimah

Ale dnes si ještě prohlédneme Ras al Khaimah. Vydáme se do centra k velké mešitě a do indické čtvrti. Zajdeme si na jídlo biryani, což je kupa výborné kořeněné rýže, ve které je schované kuře s hrozně pálivou omáčkou. Podává se k tomu jogurt s cibulí a hodně vody, abyste neshořeli. A pak se zavezeme na hotelovou pláž. Moře je krásně teplé, má 26 stupňů. Ale jedno odpoledne na pláži nám neklidným povahám úplně stačí.

Ras al Khaimah

Zjišťuji, že tady v Ras al Khaimah vládne panovník, který je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě Saqr bin Mohammed Al Qasimi – 66 let. Je mu už hodně přes 90, ale nikdo neví, kolik přesně. Je to velmi konzervativní panovník a přísný muslim. 15. července 2003 bylo v tomto emirátu velmi rušno - vodní děla a demonstrace na ulicích. Týkalo se to zbavení práva na vládu pro prvorozeného syna Khalida. Údajně kritizoval dobré vztahy Emirátů s Američany. Ale podle kormoránů šeptajících si na střechách rybích souqů (tržišť) šlo o to, že korunnímu princi pohrozili, že pokud nevyžene svou manželku ze země, zbaví ho práva na vládu. A co vlastně udělala? Hájila ženská práva. A Khalid si vybral raději svou manželku. Takže teď je korunním princem jeho bratr Sauda.

Ras al Khaimah

Ras al Khaimah je údajně nejkrásnější z emirátů se zelenými rovinami, pohořím Hajar a vysokými dunami červeného písku. Žili zde zemědělci, beduíni z pouště, námořníci, rybáři i horské kmeny. Vedla tudy také obchodní cesta, takže se zemi odjakživa dobře dařilo. Nejúrodnější oblast Digdaga s rozlehlými farmami zásobuje ostatní emiráty ovocem, zeleninou, mlékem a drůbeží. Vody zde oplývají hejny tuňáků. V 19. století zde měli flotilu 60 velkých lodí, na každé z nich přes 330 námořníků, celkem tedy 20 000 námořníků. Britové však prohlásili, že jsou to lodě pirátské a r. 1819 vyslali z Bombaje vojenský konvoj, aby vypálili lodě a zničili město. Po několika letech byli vládci rodu Qawasimů donuceni k podepsání smlouvy o věčném míru na moři a museli se zříci pirátství a obchodu s otroky.

 

Text/foto: Sylvie Halouzková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita
Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.4.2019
Ve dnech 26.–28. dubna vás na českobudějovickém výstavišti čekají speciality z celého světa, soutěže o zajímavé ceny a doprovodný program. Veletrh Travel & Gastro nabídne nové turistické destinace a setkání odborníků v cestovním ruchu.
22.4.2019
Přijďte si užít Thurzovy slavnosti a odemknout Oravský hrad během posledního dubnového víkendu, tj. 27. a 28. 4.
21.4.2019
Hlavní město Slovenska vás zve na 16. ročník oblíbené akce s bohatým programem pro všechny, jakož i na městský open air festival Bratislavský Majáles.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2019
svátek:Vojtěch