www.infoglobe.cz » SR, Bacúch – pramen Boženy Němcové a zaniklý tajch

SR, Bacúch – pramen Boženy Němcové a zaniklý tajch

Publikováno: 15.6.2023
Ke krásám přírody, které nabízí Horehroní (Horehronie), patří i prameny svěží vody. Jejich návštěva může být příjemným zpestřením vašich výletů po tomto regionu. Dnes se tedy vydáme k prameni vody, který navštěvovala i známá česká spisovatelka. A budeme pokračovat v poznávání dalších úchvatných míst v okolí vesničky Bacúch.

Vesnička Bacúch byla známá a mnohými navštěvovaná ještě za dob Uherska. Bylo to nejen z důvodu její malebnosti, ale i kvůli minerálnímu pramenu, který zde vyvěrá. Nachází se za obcí v Bacúšském údolí, přesněji za hájovnou u místnho Tajchu. Přístup k prameni vede z parkoviště na konci cesty, kde projdete jen kousek po lesní cestě.

pramen B. Němcové na Bacúchu.

Pramen byl objeven v roce 1813 báňským radou Berghrátem Heiderem. Tabulka u pramene charakterizuje vyvěrající vodu jako středně mineralizovanou přírodní vodu, tvrdou, slabě kyselou (pH 6,1), zemité chuti s vyšším obsahem železa. Voda z pramene je studená má 6–11,5 °C a místní ji nazývají Kyselá.

cestička od pramene B. Němcové na Bacúchu

Vodu z pramene kdysi využívaly i lázně, protože její účinek se projevoval zejména harmonizací vnitřního prostředí lidského těla. K tomu ve velké míře přispívalo i místní prostředí a čerstvý lesní vzduch. V 19. století zde byly dokonce vybudovány malé lázně, které na odpočinek a léčení využívala například i slavná česká spisovatelka Božena Němcová. Z tohoto důvodu byl pramen 14. 10. 1962 u příležitosti 100. výročí jejího narození přejmenován na pramen Boženy Němcové.

pramen B. Němcové na Bacúchu

Spisovatelka si svou bolavou duši léčila také ve společnosti obyčejných lidí, kteří ji inspirovali, a své zážitky z pobytu popsala v díle Chýše pod horami. Romantická dřevěná „hájenka“, v níž přespávala, dodnes stojí v blízkosti pramene. Veřejnost do ní bohužel nemá přístup, jelikož je v soukromém vlastnictví.

 

Spisovatelka o místní vodě řekla:Voda je velmi dobrá, studená jako led a tak silná, že se oči zalévají, jak ji pohárek vypije, a člověk je potom ve stavu hřebíky ztrávit .

 

Božena Němcová sem přijížděla v doprovodu lékaře a spisovatele Gustava Kazimíra Zechentera-Laskomerského, který bacúšskou minerální vodu také popsal ve svém díle Padesát let slovenského života. Autor zabývající se i geologií v knize uvažuje i o důsledcích vybudování blízkého tajchu na tuto minerální vodu.

pramen B. Němcové na Bacúchu s informačním panelem

Nyní už tu po lázních není ani památky, tedy kromě vody. Ta nikdy nezamrzá a nevysychá a místní obyvatelé nebo návštěvníci vesnice si ji chodí stále nabírat do lahví pro svou potřebu a osvěžení. V minulosti se minerální voda plnila a prodávala v uzavřených lahvích s etiketou. Chceme vás však upozornit, že pokud máte citlivější hrdlo, dejte si při jejím pití pozor, protože je opravdu ostrá.

stará hájenka u pramene B. Němcové (Bacúch)

Nedaleko pramene, jen několik kroků lesní pěšinkou, objevíte v lůně přírody časem poznamenané pozůstatky vodního díla. Bacúšský tajch sloužil na zvýšení průtoku řeky Hron při sjíždění dřeva. Okolní lesy poskytovaly množství dřeva pro rozvoj lesního hospodářství, na jeho manipulaci a přepravu však bylo potřeba dostatečné množství vody. Důlní komora v Rakousku proto předložila v roce 1858 žádost o vybudování přehrady na Bacúchu, která by sloužila na splavování dřeva. Tajch byl dokončen v roce 1896.

pozůstatky starého tajchu (Bacúch)

Bacúch byl první významnou vorařskou stanicí na horním Hronu. Přehrada se naplnila za 2 až 3 dny. Z dvanácti až šestnácti špalků zde pak zbyly dřevěné vory, které za 3 až 4 hodiny dopravily do Banské Bystrice dřevěný náklad.

potok, po kterém sa splavovalo dřevo (Bacúch)

Na vrcholu mohutné, téměř deset metrů vysoké hráze z lámaného kamene stála ještě v 90. letech minulého století společenská budova. Z její jedinečné atmosféry, kterou uprostřed magické přírody stavba vyzařovala, nezbylo nic. Vzpomínkou na tuto část historie jsou jen točité schody vedoucí do útrob hráze a vycházející dole u potoka. Najít zde můžete i desky, na kterých stávali voraři při sjíždění dřeva.

zbytky po vorařství na tajchu (Bacúch)

Přestože toto místo ztratilo část své slavné minulosti, vyplatí se ho navštívit nejen kvůli vodě, ale zejména kvůli čistému vzduchu z okolních lesů. Zde člověk opravdu nabude pocit, že nejkrásnější stromy i samotná příroda jsou na Horehroní.

 

GPS: 48°51'30.1"N 19°48'14.7"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III
Publikováno: 11.4.2021
Náš výlet v Banskobystrickém kraji dnes završíme návštěvou malebných obcí a měst. Také vás provedeme po přírodních zákoutích, technických památkách, a dokonce se zastavíme i na místě symbolického středu Evropy.

SR, Bacúch – vesnička v lůně přírody nabízí i sportovní vyžití
Publikováno: 8.6.2023
Půjdete-li nahoru po toku řeky Hron, objevíte množství vesniček s tradiční kulturou Horehroní (Horehronie). Jedním z těchto malebných zákoutí je i vesnička Bacúch. Ačkoliv neleží přímo na toku Hronu či u hlavní silnice, určitě se vám vyplatí sem zajet. Přikrčená pod kopci Nízkých Tater totiž nabízí unikátní tradice i krásy přírody.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Poľana – sopečná kráska
Publikováno: 8.8.2021
Po delší době si opět obujeme turistické boty a vydáme se do hor. Tentokrát navštívíme pohoří Poľana, charakteristické mohutným kruhovým masivem, který je pozůstatkem jedné z největších vyhaslých sopek v Evropě.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Banská Bystrica – srdce Slovenska
Dnes se vydáme prostřednictvím fotografií do města proslulého hornickou minulostí, ale i Slovensk...

SR, Poľana – toulky sopečným pohořím
Dnes vás pozveme na turistickou vycházku po nejzachovalejším a zároveň nejvyšším sopečném pohoří ...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X