www.infoglobe.cz » SR: Belianské Tatry – přes Široké sedlo

SR: Belianské Tatry – přes Široké sedlo

Publikováno: 23.7.2017
Návštěvníkům podtatranského regionu jsou známá střediska cestovního ruchu a proslulé turistické lokality nacházející se zejména v překrásném prostředí Vysokých Tater. Své neobyčejné kouzlo má však i další pohoří, těsně sousedící s východním okrajem Vysokých Tater – Belianské Tatry. Známým a atraktivním cílem mnoha horalů v tomto pohoří je i oblast Širokého sedla.

pohled z turistické stezky na Belianské Tatry 

Široké sedlo – na hlavním hřebeni Belianských Tater

Území Belianských Tater je součástí horstva Východních Tater, jejich hlavní hřeben se táhne šikmo se sklonem na severozápad podél východního okraje Vysokých Tater. Toto neobyčejné pohoří je na rozdíl od Vysokých Tater budované převážně druhohorními vápenci a dolomity. I proto mají erozí obnažené a skalnaté oblasti tohoto horského masivu spíše světle šedou barvu, což těmto horám dodává nevšední a charakteristický ráz. Na strmých vysokohorských loukách můžete vidět kamzíky, ty se buď pasou v malých skupinkách, nebo ze skalnatých vyvýšenin zvědavě sledují dění v okolí. Nejvyšším vrcholem Belianských Tater je mohutná pyramidová hora – Havran (2152 m n. m.), ale turisticky přístupným nejvyšším bodem je Vyšné Kopské sedlo (1934 m n. m.). Hlavní hřeben tohoto vápencového pohoří je pro návštěvníky zpřístupněn v oblasti Širokého sedla, přes které ve výšce 1825 m vede červená turistická stezka a umožňuje tak turistům přechod napříč masivem Belianských Tater.

výhled z Vyšného Kopského sedla na Belianské Tatry   kamzík v Širokém sedle

Přes Monkovu dolinu

Na hlavní hřeben vedou dvě značené turistické trasy – jedna se táhne ze severní strany (od obce Ždiar), prochází Monkovou dolinou a nakonec v Širokém sedle dosahuje hřeben. Další trasa vede z jihovýchodní strany – z křižovatky chodníků od Velkého Bílého plesa, případně od Kopského sedla. My si volíme první variantu, takže naše túra začíná v podtatranské obci Ždiar. U hlavní silnice na rozcestníku „Ždiar, Tatra“ se napojíme na červenou turistickou stezku. Zpočátku jdeme asfaltovou, později lesní cestou, před námi se tyčí siluety dvou snad nejcharakterističtějších vrchů Belianských Tater – Havrana a Ždiarské vidle. Na rozcestníku „Monkova dolina“ pokračujeme podél Rígelského potoka, naučnou stezkou po červené trase vstupujeme do kouzelné Monkovy doliny. Cestička pozvolna stoupá smíšeným lesem. Nerovným, občas skalnatým terénem neustále nabíráme výšku, výhledy do Monkovy doliny jsou stále úchvatnější. Před námi se vypíná strmé skalní bradlo Lastovica, dole v údolí vidíme malé domky vesničky Ždiar. Opouštíme horní hranici lesa a v lokalitě Široký úplaz vcházíme do otevřené vysokohorské krajiny. Nakonec přicházíme do našeho cíle na hlavním hřebeni Belianských Tater a v nadmořské výšce 1825 metrů vstupujeme do Širokého sedla.

Monkova dolina

V Širokém sedle

Široké sedlo je jako hranice dvou světů, při pohledu na severovýchod vidíme obec Ždiar, v dálce rozpoznáváme siluety vrchů Pieninského národního parku. Při pohledu na západ se před námi rozprostírá hluboká a rozlehlá dolina Zadní Meďodoly, která je na severním okraji ohraničena nedobytnými vrchy Belianských Tater. Před námi se tyčí mohutné vápencové soutěsky vrchu Ždiarská vidla (2142 m n. m.), na jejímž svahu pozorujeme skupinku pasoucích se kamzíků. Po krátkém oddechu můžeme pokračovat po červené trase a přibližně po 15 minutách přicházíme do Vyšného Kopského sedla (1934 m n. m.). Z tohoto dokonalého vyhlídkového bodu se nám naskytne úžasný pohled na panoráma slovenské, jakož i polské části Vysokých Tater. V popředí se tyčí dominantní Jehněčí štít (2230 m n. m.). Východní strana odkrývá výhledy na dolinu Přední Meďodoly a členitý hřeben Belianských Tater.

Belianské Tatry – vrchy Havran a Ždiarská vidla

Belianské Tatry jsou z důvodu přísné ochrany přírody turisticky dostupné jen několika značenými turistickými stezkami. Snad nejatraktivnější jsou lokality nacházející se ve vyšších polohách, Široké a Vyšné Kopské sedlo jsou toho důkazem. Tato sedla jsou snad nejkrásnějšími turistickými cíli v Belianských Tatrách, které nám umožní naplno si vychutnat nezapomenutelné pohledy na tatranské doliny či vysoké štíty.

pohled do doliny Zadní Meďodoly

GPS: 49°16'07.3"N 20°15'54.0"E (obec Ždiar)

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku
Publikováno: 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně.

SR, Tatry – turistický průvodce plný zajímavostí
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.

SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami
Publikováno: 4.11.2018
Mezi Belianskými Tatrami a Spišskou Magurou se rozprostírá malebná goralská vesnička Ždiar. Vydejte se spolu s námi na malou procházku touto rázovitou obcí a poznejte její historii, památky, zvyky nebo atrakce v okolí.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 11.1.2023
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR: Vysoké Tatry – túra na Jehněčí štít
Publikováno: 23.11.2016
Vysoké Tatry jsou bezpochyby jedním z top přírodních klenotů Slovenska. Tyto velehory lákají návštěvníky svou majestátností, mohutností, ale i nepopsatelnou krásou hlubokých dolin a ostrých štítů vypínajících se k oblakům. Jehněčí štít (2 230 m n. m.) je jedním ze zpřístupněných vrchů Vysokých Tater. Výstup je skutečně hodnotným a krásným turistickým zážitkem.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Belianské Tatry – Skicentrum Strednica ve Ždiaru
Lyžařské středisko Strednica v Belianských Tatrách je ideální pro rodinnou lyžovačku. Místní svah...

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Západné Tatry
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X