www.infoglobe.cz » Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO

Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanku můžete znát také pod názvem Cejlon a najdete ji na stejnojmenném ostrově pouhých několik desítek kilometrů jižně od Indie. Země s asi 20 miliony obyvatel nabízí až neuvěřitelnou pestrost, a to jak v kultuře, tak i v přírodních podmínkách. Mísí se zde buddhismus, islám, hinduismus i křesťanství, což už samo o sobě o kultuře hodně vypovídá. Původní obyvatelé se dělí na dvě skupiny - Sinhálce (75 %) a Tamily (15 %), přičemž v horách potkáte ještě Tamily s indickými kořeny, jejichž předky kvůli pěstování čaje přivezli v 19. století Britové.

Sri LankaSri LankaSrí Lanka

Sri Lanka

Krajina se zde se stoupající nadmořskou výškou postupně mění od kokosových hájů a rýžových políček v nížinách, přes lesy v pahorkatinách a čajové plantáže ve vrchovinách a horách, až po vřesoviště s mlžným pralesem v nejvyšších částech ostrova. Pobřeží nabízí stovky nádherných pláží se zlatavým korálovým pískem, mnoho možností pro šnorchlování a potápění i vynikající destinace pro surfaře. Velice oblíbené je i lezení po horách, které mnohdy nabízí až neuvěřitelně krásné výhledy. A nejlepší zážitky z divoké přírody vám poskytnou rozmanité národní parky, jako například Yala na jihovýchodě, nebo nedaleký Udawalawe.

Sri Lanka

Můžete se vydat postupně objevovat nespočet chrámů, z nichž některé jsou Sri Lankai více než 2 tisíce let staré. Uvidíte obří sochy Buddhy, majestátní stúpy, jeskynní komplexy, barevné malby s rozličnými historickými výjevy, rozsáhlé hinduistické a buddhistické chrámy i malé vesnické svatyně, kde jako by se zastavil čas.

Za návštěvu stojí i pozůstatky z dob koloniální nadvlády Portugalců, Holanďanů a Britů. Asi nejzajímavější je holandská pevnost Galle, kde si připadáte trochu jako v západní Evropě 16. století, jen s kokosovými palmami a opicemi nad hlavou. Dalším takovým městem je pak Nuwara Eliya - centrum pěstování čaje v horách, které připomíná anglické město jak architekturou, tak počasím.

Kam se podívat?

Na ostrov samozřejmě můžete přiletět jen za účelem užívání si nekonečných pláží a slunečných dní v době, kdy je v Čechách sníh. Na své si zde přijdou jak nízkorozpočtoví cestovatelé, tak i nároční turisté. Většina lidí se alespoň na několik dní vydá poznávat kulturu do vnitrozemí, což vřele doporučuji.

Sri LankaSri LankaSri Lanka

Sri Lanka

Asi nejoblíbenější je okruh, který začíná v městě Kolombo, pokračuje do kulturního centra Kandy, kde mimo jiné najdete chrám s Buddhovým zubem, a nezapomenutelnou cestou horskou železnicí podél čajových plantáží na strmých úbočích do poklidného městečka Ella v jižní části hor. Odsud se pak můžete přesunout buď do největších letovisek na západním pobřeží nebo pokračovat dále na jih do národních parků Yala, Udawalawe nebo Bundala a k desítkám poklidných vesniček s pohádkovými plážemi mezi Tangalle, Matarou, Galle a Hikkaduwou.  

Sri LankaSri LankaSri Lanka

Druhou možností je pak výprava do tzv. kulturního trojúhelníku mezi městy Anuradhapura, Polonnaruwa a Kandy. Zde na vás čekají nejstarší buddhistické i hinduistické památky celého ostrova, už od 4. století před naším letopočtem tu totiž žila velice prosperující a vyspělá sinhálská kultura. Po jejím pádu se pak velká část oblasti vylidnila a památky objevili až archeologové ve 20. století. Za návštěvu stojí minimálně skalní chrámy v městě Dambulla, citadela z 5. století a zahrady v Sigiriyi, velkolepé ruiny kdysi královského města Polonnaruwa a samozřejmě posvátná Anuradhapura, která byla přes 1500 let hlavním městem Srí Lanky. Z Kandy pak samozřejmě můžete pokračovat dále do hor.

Sri Lanka

Méně častá, ale i tak velice zajímavá může být cesta na sever, kde se rozkládá centrum hinduistické kultury na ostrově, jehož hlavní středisko je město Jaffna. Po cestě se můžete zastavit například v Národním parku Wilpattu, kde zažijete nezapomenutelné safari.

Odvážnější cestovatelé rádi objevují zapomenuté oblasti východního pobřeží. Tato oblast byla nejvíce postižena nedávnou občanskou válkou, a až nyní se zde pomalu daří obnovovat dopravní infrastrukturu. Nečekejte zde přepychové hotely, největší výsadou celé oblasti jsou liduprázdné pláže, vynikající možnosti k surfování a honbou za ziskem nezkažení lidé.

Sri Lanka

Jídlo

Pokud máte rádi chilli, kari a rýži, pak pro vás bude Srí Lanka rájem i co se jídla týče. "Rice and curry" je národní pokrm a v místních jídelnách se ho můžete dosyta najíst doslova za pár korun. Většinou dostanete talíř rýže a k němu v malých mističkách několik různých druhů zeleniny, kuře nebo rybu (není to nutná součást, vegetariáni se rozhodně nemusí bát, že se nenají), a často také ovocné chutney nebo sambul - směs drceného kokosu a chilli papriček.

Sri Lanka

Rice and curry často dostanete i k snídani, pokud ale cítíte, že jste již rýže přejedeni, řekněte si o rotti - vynikající kokosové placky, nebo hoppers - tenké palačinky ve tvaru misky. Většinou je dostanete také s nějakým druhem zeleniny a směsí sambul, můžete si ale říct i o verzi na sladko.

A samozřejmě nezapomeňte na ovoce. Na trzích najdete několik druhů šťavnatého manga, zhruba deset druhů banánů (doporučuji vyzkoušet červené), papáju, avokádo, malé melouny a mnoho dalších druhů, které rozhodně stojí za ochutnání. Ceny jsou hlavně ve vesnicích v porovnání s našimi supermarkety sotva třetinové a kvalita nesrovnatelně vyšší.

Sri Lanka

Snad nejlepší jsou pak "king coconuts" - mladé oranžové (nebo výjimečně zelené) kokosy, které objevíte na každém rohu. Obsahují totiž velice osvěžující kokosovou vodu, která zároveň působí jako perfektní dezinfekce a prevence zažívacích potíží. Pokud si je po vypití necháte rozseknout na půlky, můžete si vydlabat mladou kokosovou dužinu.

Ve všech průvodcích se píše, že se máme striktně vyhýbat kohoutkové vodě včetně ledu a zmrzliny. Já jsem to ale vůbec neřešil a během měsíce, který jsem na Srí Lance strávil, jsem žádné zažívací potíže neměl. Neříkám, že byste měli pít kohoutkovou vodu v malých vesnicích, ledem v džusu ale pravděpodobně nic nezkazíte.

Sri Lanka

Kdy cestovat?

Hlavní turistická sezona vrcholí od ledna do března (hlavně proto, že v Evropě je zima), pokud vám ale nevadí trocha deště a občasné přesouvání se po ostrově, můžete vyjet v podstatě kdykoliv. Listopad a prosinec jsou hlavně v horách nejdeštivější a nejstudenější měsíce, i přesto jsem v okolí Elly strávil v listopadu téměř dva týdny a pravidelný odpolední déšť nebyl (s deštníkem) žádný problém. Na začátku prosince jsem pak cestoval po jižním pobřeží a krom občasných desetiminutových přeháněk pršelo jen jednou. Přitom by v tuto dobu mělo být deštivo i tam. V průběhu léta pak prší hlavně v severní části ostrova a v horách naopak panuje sucho.

Sri Lanka

Text/foto/video: Matouš Vinš Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír