www.infoglobe.cz » Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO

Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Na pobřeží jižně od města Galle sice nenajdete moc hotelů s bazény a výřivkami, barů, diskoték ani drahých restaurací, za to na vás ale čekají nádherné pláže, vynikající vlny pro méně pokročilé surfaře, výborné místní jídlo, a hlavně úžasný klid a velmi přátelští lidé. I s 500 korunami na den se tu budete cítit jako boháči.

Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Každý den vstávám před šestou, abych se mohl dívat na východ slunce nad mořem, a pak si ještě před snídaní chvíli zaplavat. K snídani dostávám kokosové placky rotti, mléčnou rýži nebo palačinky ve tvaru misky - takzvané hoppers, a k tomu pálivou směs chilli a kokosu, zvanou sambul, směs smažené cibulky, curry listů opět chilli, a samozřejmě trs čerstvých banánů, nebo mango.

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Ráno většinou několik hodin pracuji, a pak se vydávám na krátký výlet po okolí. Směrem do vnitrozemí se rozkládá velká laguna, kde poletuje nespočet exotických ptáků, plavou krokodýli a na břehu se vyhřívají nebezpečně vypadající varani. Okolo se pak střídají kokosové háje a malé vesničky, přičemž každá z nich má svůj buddhistický chrám. Právě malé vesnické chrámy a kláštery mi přijdou nejzajímavější, protože mají skutečně "lidskou" atmosféru, a můžete zde zapříst hovor s místním mnichem a vidět, jak skutečně kláštery fungují. Ty velké jsou totiž spíše turistické atrakce a s duchovnem už dnes nemají moc společného.

Midigama a Ahangama

Asi pět kilometrů směrem na sever najdete o něco větší vesnici Ahangama, která je slavná hlavně díky tradičním rybářům na tyčích. Jak se později dozvídám od místního kamaráda, tento způsob rybolovu se na Srí Lance stále používá, avšak pouze na jaře a v létě. Teď sice právě v Ahangamě na tyčích stále několik rybářů sedí, fungují ale jen jako turistická atrakce a já musím zaplatit za to, abych si je mohl vyfotit.

Midigama a Ahangama

Na rozdíl od Midigamy najdete v Ahangamě i několik restaurací, bankomat, větší obchody i nádraží, kde zastavuje většina vlaků (v Midigamě jsou to jen 3 denně v každém směru). Zdejší pláž patří k těm nejkrásnějším, kde jsem kdy v životě byl, přitom je také téměř bez lidí. Zastavuji se v malé místní jídelně na oběd, který mě v přepočtu stojí asi dvacet korun. Jídlo je přitom mnohem lepší než v turistické restauraci, kterou jsem zkoušel před několika dni v Mirisse, a zaplatil za něj téměř desetinásobek.

Midigama a Ahangama   Midigama a Ahangama   Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama

Vracím se zpět do svého penzionku v Midigamě, kde opět dostávám kokos gratis s krásným úsměvem navrch, a po krátkém odpočinku v houpací síti se jdu potápět k místnímu korálovému útesu. Je na něm sice stále dost vidět, že byl před deseti lety téměř úplně zničen tsunami, postupně se ale probouzí k životu a už je u něj opět vidět spoustu pestrobarevných ryb, mořské sasanky, a někde se podaří zpozorovat i živý korál. Věřím, že až se na Srí Lanku vrátím příště, bude opět výrazně živější a barevnější.

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Další den vyrážím hned ráno na výlet do bývalého holandského koloniálního města Galle, o kterém se dočtete v dalším díle. Odpoledne mi pak ještě zbývá čas, a tak vlakem popojíždím až do městečka Hikkaduwa, které již patří k nejvíce turistické oblasti na západním pobřeží. Pláž je zde sice opět krásná, ale i mimo sezonu je zde spousta turistů a lidé zdaleka nejsou tak přátelští jako na jihu. Kupuji na místním tržišti banány, malý vodní meloun a avokádo k pozdnímu obědu a díky jednomu z místních (naštěstí i zde se ještě najdou milí lidé) dostávám slevu na tuktuk, který mě bere podél pobřeží do želví záchranné stanice a k muzeu tsunami.

Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Po návratu do Midigamy si připadám ještě více jako v ráji a nejraději bych zde už zůstal až do konce svého pobytu. Chci však ještě před odletem navštívit kamaráda v Kandy a podívat se do úplně neturistické oblasti mezi Kandy a Colombem, takže po pěti krásných dnech opouštím penzion a odjíždím vlakem do Colomba. Pokud máte rádi poklidné dovolené u moře a nepotřebujete utrácet nekřesťanské peníze v drahých restauracích a luxusních hotelích, pak je pro vás oblast mezi Welligamou a Galle naprosto ideální. Nabízí dostatek možností aktivního odpočinku, poznáte zde místní kulturu a jsem si jistý, že se vám nebude chtít odjíždět domů...

Midigama a Ahangama

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: ColdnoiseDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír