www.infoglobe.cz » Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO

Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Právem proto patří do světového dědictví UNESCO. A krom toho zde narazíte na desítky obchodů se šperky, kořením, čajem a exotickým oblečením, dále na banky, hotely, luxusní restaurace a krásné kavárny. Veškerý srílanský shon zůstavá oddělen venku za branami.

Galle

První Evropané dopluli na Srí Lanku v roce 1505. Byli to Portugalci, kteří hned začali s ostrovem aktivně obchodovat. Nejdůležitější komoditou bylo tehdy tropické koření a látky, v menší míře také slonovina. Právě Portugalci také dobyli důležité přístavní město Galle na jihozápadě ostrova poté, co místní nechtěli vpustit jejich loď za bouře do přístavu. Začali zde stavět nové opevněné koloniální město a ještě posílili význam přístavu. Až Holanďané v průběhu 17. století přestavěli Galle na téměř nedobytnou námořní pevnost, která v téměř nezměněné podobě přečkala až do dnešních dnů.

Galle

Anglikánský kostel, buddhistický chrám, holandský protestantský kostel, katolický kostel i mešita - to vše jen kousek od sebe. A nezdá se, že by s tím místní obyvatelé měli nějaký problém. Pokud bych hledal pozorněji, možná bych našel i nějakou malou hinduistickou svatyni. Uvnitř pevnosti se pak nachází jeden z největších chrámů hinduistického boha Šivy na ostrově.

Galle

Galle  Galle  Galle

Pomalu procházím starými uličkami a potkávám více Evropanů než místních. Je vidět, že někteří tady dokonce jako potomci kolonizátorů bydlí. I proto mi možná město tolik připomíná Evropu. Míjím několik starých luxusních hotelů, knihovnu, krásné restaurace i nejstarší dům celé pevnosti.

Galle

GalleGalleGalle

Postupně přicházím ke zdejšímu majáku, pod kterým najdete malou pláž s velmi pozvolným vstupem do vody. Právě zde poprvé vidím větší množství místních koupat se v moři, což je na Srí Lance velmi neobvyklý jev. Procházím se po hradbách a kupuji si vynikající čerstvý ananas. Mnoho prodejců se mi snaží prodat různé suvenýry od šátků přes náramky a náušnice až po vyřezávané slony a opice. O kus dál pak někdo předvádí kobru a cvičenou opici.

Galle

GalleGalleGalle

Vracím se zpět do spleti ulic a hledám hezkou kavárnu, kde bych si mohl chvíli odpočinout. Tady to naštěstí není příliš složité, a tak už za chvíli sedím na malém kamenném dvorečku ve stínu palmy a bavím se s číšníkem. Ptá se mě, odkud jsem, a když odpovídám, že z Čech, najednou říká několik českých slov a vypráví, že se před několika lety oženil s Češkou, aby dostal pas a vízum do EU. Několik let pak žil v Praze, jenže kvůli neshodám se ženou se musel vrátit zpět na Srí Lanku...

Galle

Za návštěvu zde rozhodně stojí i Národní námořní muzeum a stadion kriketu, který se řadí mezi nejzajímavější na světě. O několik kilometrů na jih pak najdete jedno z nejoblíbenějších letovisek této oblasti - Unawatuna. Ideální je proto ubytovat se právě zde a do Galle vyjet pouze na jednodenní výlet. Případně sem není daleko ani z Ahangamy, Weligamy, Hikkaduwy a všech oblíbených letovisek na západním pobřeží.

GalleGalleGalle

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Christian Bjoerklund

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C