www.infoglobe.cz » Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO

Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Později odpoledne se mi podařilo najít krásné ubytování přímo u pláže za necelých 300 korun za noc. Několik až neuvěřitelně pohodových dní mohlo začít...

Mirissa a Matara

Mirissa patří mezi letoviska, která turisté objevili relativně nedávno, proto si stále zachovává příjemný klid a pohodu. Na hlavní pláži ale přitom již stihlo vyrůst kolem desítky barů a restaurací, v samotné vesnici pak najdete další. Jižní část vesnice je naopak relativně klidná a ideální k relaxaci.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Krom nádherné pláže je Mirissa známá hlavně díky pozorování velryb a delfínů. V průběhu jara je prý můžete spatřit i přímo z pláže. Celoročně odsud však každý den vyplouvá několik lodí, ze kterých velryby či delfíny spatříte s téměř 100% jistotou. Já jsem bohužel na plavbu nevyrazil a raději jsem surfoval či podnikal krátké výpravy do okolí. Několik lidí mi ale říkalo, že šlo o jeden z nejlepších zážitků jejich života.

Mirissa a Matara Mirissa a MataraMirissa a Matara

Vřele doporučuji i návštěvu zdejšího Čajového centra - malého obchůdku kousek od hlavní ulice, kde vám představí taje cejlonského čaje, dají vám ochutnat několik různých druhů, a ještě si můžete koupit čaj domů za velice přijatelnou cenu. Příjemná je i večerní procházka mezi rýžovými políčky, která se rozkládají všude okolo.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Pokud vás již omrzí slunění se na pláži, můžete začít objevovat zajímavá místa v okolí. Asi kilometr od městečka ve směru na Mataru najdete na kopci malý buddhistický chrám, kde si můžete popovídat s velice přátelskými mnichy v oranžových hábitech a zapálit vonné tyčinky. Někteří z mnichů jsou ještě malí kluci, kteří se mě sice ze začátku báli, pak se ale také začali vyptávat na všechno možné a sami mi vyprávěli, jaké to je, žít v chrámu.

Mirissa a Matara

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Zajímavý malý chrám pak najdete i zhruba stejně daleko druhým směrem, také téměř přímo u hlavní silnice. Můžete si u něj pak zastavit některý z autobusů, které zde jezdí zhruba po deseti minutách, a zajet se podívat do sousedního městečka Weligama, které také nabízí krásnou pláž.

Mirissa a Matara      Mirissa a Matara

Jedno odpoledne jsem využil k návštěvě většího města Matara, které leží o něco více na jihu, a původně jsem přes něj autobusem přijel. Hned v první chvíli mě doslova pohltil zdejší velký trh, kde se prodává nespočet druhů ovoce a zeleniny, dále ryby, ořechy, betel, rýže a luštěniny a ještě spoustu dalších věcí, které jsem nebyl schopen rozpoznat. Jeden vtipný pán mi předváděl, jak dokáže oloupat zelí za letu, a vypadal přitom spíše jako žonglér.

Mirissa a Matara

Koupil jsem si v pouličním stánku něco málo k jídlu (výborné smažené zeleninové kapsy s rybou a vajíčkem, mango a banány) a vydal se na průzkum bývalé koloniální pevnosti, která je od zbytku města oddělena velkou zdí. Není sice tak dobře zachovalá a rozsáhlá jako Galle, i díky ní si ale můžete udělat dobrý obrázek o vlivu Evropanů na zdejší kulturu a architekturu.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Velká rušná města mě často ohromně vyčerpávají a Matara nebyla výjimkou. Proto jsem si zastavil tuk-tuk a nechal se odvézt k obrovskému chrámu asi 3 kilometry za město. Krom několika mnichů, psů a dvou turistů jsem tam nepotkal vůbec nikoho, a tak jsem si mohl naplno vychutnávat posvátnou atmosféru místa.

Mirissa a Matara

Chrámu Weherahena vévodí jedna z největších soch Buddhy na ostrově - měří 39 metrů a až relativně nedávno byla její výška překonána. Na mě však nejvíce zapůsobil rozsáhlý podzemní komplex, který je plný krásných buddhistických maleb a pokračuje vzhůru až téměř k hlavě Buddhy. Dostal jsem zde požehnání od mnicha a několik hodin si prohlížel namalované příběhy z mytologie. Výhled na okolní rýžová políčka z vrchu sochy byl už pak jen příjemným bonusem. V současné době se chrám celý opravuje, a to hlavně díky dotacím cizinců. Také jsem jim rád několik set rupií přispěl, protože zachování tohoto nádherného chrámu pro příští generace rozhodně stojí za to...

Mirissa a Matara

Text/foto/video. Matouš Vinš

Hudba: Kevin MacLeod

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C