www.infoglobe.cz » Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO

Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Později odpoledne se mi podařilo najít krásné ubytování přímo u pláže za necelých 300 korun za noc. Několik až neuvěřitelně pohodových dní mohlo začít...

Mirissa a Matara

Mirissa patří mezi letoviska, která turisté objevili relativně nedávno, proto si stále zachovává příjemný klid a pohodu. Na hlavní pláži ale přitom již stihlo vyrůst kolem desítky barů a restaurací, v samotné vesnici pak najdete další. Jižní část vesnice je naopak relativně klidná a ideální k relaxaci.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Krom nádherné pláže je Mirissa známá hlavně díky pozorování velryb a delfínů. V průběhu jara je prý můžete spatřit i přímo z pláže. Celoročně odsud však každý den vyplouvá několik lodí, ze kterých velryby či delfíny spatříte s téměř 100% jistotou. Já jsem bohužel na plavbu nevyrazil a raději jsem surfoval či podnikal krátké výpravy do okolí. Několik lidí mi ale říkalo, že šlo o jeden z nejlepších zážitků jejich života.

Mirissa a Matara Mirissa a MataraMirissa a Matara

Vřele doporučuji i návštěvu zdejšího Čajového centra - malého obchůdku kousek od hlavní ulice, kde vám představí taje cejlonského čaje, dají vám ochutnat několik různých druhů, a ještě si můžete koupit čaj domů za velice přijatelnou cenu. Příjemná je i večerní procházka mezi rýžovými políčky, která se rozkládají všude okolo.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Pokud vás již omrzí slunění se na pláži, můžete začít objevovat zajímavá místa v okolí. Asi kilometr od městečka ve směru na Mataru najdete na kopci malý buddhistický chrám, kde si můžete popovídat s velice přátelskými mnichy v oranžových hábitech a zapálit vonné tyčinky. Někteří z mnichů jsou ještě malí kluci, kteří se mě sice ze začátku báli, pak se ale také začali vyptávat na všechno možné a sami mi vyprávěli, jaké to je, žít v chrámu.

Mirissa a Matara

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Zajímavý malý chrám pak najdete i zhruba stejně daleko druhým směrem, také téměř přímo u hlavní silnice. Můžete si u něj pak zastavit některý z autobusů, které zde jezdí zhruba po deseti minutách, a zajet se podívat do sousedního městečka Weligama, které také nabízí krásnou pláž.

Mirissa a Matara      Mirissa a Matara

Jedno odpoledne jsem využil k návštěvě většího města Matara, které leží o něco více na jihu, a původně jsem přes něj autobusem přijel. Hned v první chvíli mě doslova pohltil zdejší velký trh, kde se prodává nespočet druhů ovoce a zeleniny, dále ryby, ořechy, betel, rýže a luštěniny a ještě spoustu dalších věcí, které jsem nebyl schopen rozpoznat. Jeden vtipný pán mi předváděl, jak dokáže oloupat zelí za letu, a vypadal přitom spíše jako žonglér.

Mirissa a Matara

Koupil jsem si v pouličním stánku něco málo k jídlu (výborné smažené zeleninové kapsy s rybou a vajíčkem, mango a banány) a vydal se na průzkum bývalé koloniální pevnosti, která je od zbytku města oddělena velkou zdí. Není sice tak dobře zachovalá a rozsáhlá jako Galle, i díky ní si ale můžete udělat dobrý obrázek o vlivu Evropanů na zdejší kulturu a architekturu.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Velká rušná města mě často ohromně vyčerpávají a Matara nebyla výjimkou. Proto jsem si zastavil tuk-tuk a nechal se odvézt k obrovskému chrámu asi 3 kilometry za město. Krom několika mnichů, psů a dvou turistů jsem tam nepotkal vůbec nikoho, a tak jsem si mohl naplno vychutnávat posvátnou atmosféru místa.

Mirissa a Matara

Chrámu Weherahena vévodí jedna z největších soch Buddhy na ostrově - měří 39 metrů a až relativně nedávno byla její výška překonána. Na mě však nejvíce zapůsobil rozsáhlý podzemní komplex, který je plný krásných buddhistických maleb a pokračuje vzhůru až téměř k hlavě Buddhy. Dostal jsem zde požehnání od mnicha a několik hodin si prohlížel namalované příběhy z mytologie. Výhled na okolní rýžová políčka z vrchu sochy byl už pak jen příjemným bonusem. V současné době se chrám celý opravuje, a to hlavně díky dotacím cizinců. Také jsem jim rád několik set rupií přispěl, protože zachování tohoto nádherného chrámu pro příští generace rozhodně stojí za to...

Mirissa a Matara

Text/foto/video. Matouš Vinš

Hudba: Kevin MacLeod

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír