www.infoglobe.cz » Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO

Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Řidič tuk-tuku mi nabídl pomoc, hned jak jsem vystoupil z vlaku ve stanici Polgahawela. Za normálních okolností bych s ním nejel, byl ale skutečně velice milý a navíc jsem věděl, že přímo ve městě není vůbec nic zajímavého k vidění. Slíbil mi, že mě odveze do velkého chrámu a kláštera Mahamevnawa, který je pýchou této oblasti.

slavnost Poya

Slavnost PoyaSlavnost PoyaSlavnost Poya

Po asi půl hodině jízdy jsme dorazili na místo. Všude stály zaparkované autobusy, tuk-tuky i několik aut a další a další přijížděly. Poslední úplněk roku patří mezi nejvýznamnější svátky na Srí Lance. Traduje se totiž, že právě v tu dobu na ostrov poprvé přišel Buddha. Lidé ten den zavřou obchody a zanechají své práce, aby se mohli vypravit s celou rodinou do některého z chrámů položit kvítka, zapálit vonné tyčinky a uctít Buddhu.

slavnost Poya

slavnost Poyaslavnost Poyaslavnost Poya

Protože se do buddhistických chrámů musí vstupovat na boso, nechal jsem si všechny věci včetně bot v tuk-tuku a jen s foťákem na krku jsem prošel zlatou branou kláštera. Lidé si mě kupodivu ani moc nevšímali a nikomu nevadilo, že fotím. Chrám v Mahamevnawa je celý pozlacený a velice bohatě zdobený. Zapůsobil na mě skutečně majestátním dojmem. Za ním pak najdeme velkou stúpu a budovy, kde místní mniši bydlí.

slavnost Poya

Tento svátek je den, kdy lidé na Srí Lance odpočívají, vzdělávají se a meditují. Celý areál kláštera proto působil až neuvěřitelně klidným dojmem, přitom tam přijely stovky, možná i tisíce lidí. Většina z nich byla oblečená v bílých šatech, jen někteří muži přijeli v tmavém obleku. Všude hořely vonné tyčinky a každá socha Buddhy byla obložena malými kvítky. Uvnitř stúpy a v jejím bezprostředním okolí pak lidé posedávali, modlili se, četli posvátné texty nebo jen rozprávěli s mnichy či přáteli.

slavnost Poya   slavnost Poya   slavnost Poya

slavnost Poya

Asi po hodině jsem se vrátil k tuk-tuku a řidič mi nabídl, že mě doveze k ještě jednomu malému starému klášteru na skále, odkud je krásný výhled do krajiny. Dlouho jsme se kodrcali po neuvěřitelně rozmlácené cestě, ale to nepohodlí za to stálo. Na vrcholu kopce na nás čekal nejen nádherný výhled na rýžová pole v okolí, ale také velká bílá socha stojícího Buddhy a chrám se stovky let starými malbami a dalšími sochami.

slavnost Poya   slavnost Poya   slavnost Poya

slavnost Poya

Po cestě zpět jsme se ještě zastavili v "tajné" lesní svatyni, kterou mohu s jistotou označit za jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy navštívil. Po krátkém kodrcání lesní cestou vypnul řidič motor tuk-tuku a obklopilo nás majestátní ticho. Nádherné ticho posvátného lesa, jeho dech a jeho vůně. Do hlavy mi sestoupil osvobozující klid a já jsem mohl jen naplno vnímat to, co se mi sama příroda snažila říct. Mohl jsem najednou vnímat spoustu věcí naráz - zpěv ptáků, šumění listí ve větru, tisíce mravenců na zemi i kmenech stromů, i své vlastní já. Jen hodně nerad jsem místo opouštěl - mnohem raději bych zůstal snad na vždy.

slavnost Poya    slavnost Poya

Před cestou do hlavního města jsem se ještě zastavil v jedné z místních jídelen (na velmi pozdní) oběd a měl jsem to štěstí, že jsem mohl nahlédnout i do kuchyně. Vařilo se na ohni, na první pohled v hrozivém nepořádku. Při bližším zkoumání jsem si ale uvědomil, jak hodně si zde lidé jídla váží a s jakou úctou se k němu chovají. Viděl jsem, jak se peče místní chleba, vaří obrovské množství rýže a připravují vynikající zeleninové i masové směsi. Kéž by se s takovou péčí vařilo i u nás...

slavnost Poya

Večer jsem se jel ještě podívat k velkému chrámovému komplexu v Kelanyia na okraji hlavního města Colomba. Celá oblast byla neuvěřitelně zacpaná a cesta, která by normálně trvala kolem 30 minut, trvala trojnásobek. Do chrámu i z chrámu se valily davy lidí a mě ani trochu nelákalo se mezi nimi mačkat. Věřím, že uvnitř to muselo být se všemi těmi hořícími plameny a lampiony skutečně nádherné, mezi takovou masou lidí bych si to ale bohužel nedokázal ani trochu užít...

slavnost Poya

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Vinod Prasanna Okey Szoke PompeyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír