www.infoglobe.cz » Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů

Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Plavba pokračuje okolo ostrova Skeppsholmen, který původně sloužil k vojenským účelům, nyní se zde nachází Muzeum moderního umění, pořádá se zde jazzový festival a v roce 2010 se v sále Eric Ericsonhallen konala oficiální večeře pro zahraniční královské rodiny, které byly pozvány na svatbu korunní princezny Viktorie.

Stockholm

Nyní loď nabírá rychlost a přesouváme se po řece Saltsjön až na druhou stranu k přístavišti, kde kotví obrovské zaoceánské parníky. Poté se vracíme zpět podél ostrova Djurgården a otvírá se nám výhled na zábavní centrum s mnoha atrakcemi, přijíždíme k nejstarší části města – ostrovu Gamla Stan – a odtud už zpátky ke královskému paláci, kde naše plavba začala. 

Královský palác je opravdu fantastický. Říká se, že je nejkrásnějším královským sídlem v Evropě. Nejdříve navštívíme klenotnici, kde si můžete prohlédnout korunovační klenoty – ty historické i ty novější, bohužel se zde nesmí fotografovat.

královský palác

Poté následuje prohlídka 35 místností, kde je jedna zajímavější než druhá. Zdobené lustry, výstavní porcelán, původní nábytek a mnohé další. Po důkladné prohlídce pokračujeme v cestě po památkách.

Hned vedle královského paláce stojí Finska Kyrkan, formálně nazývaný Frederic Church. V jeho zahradě najdete nejmenší sochu ve městě – Järnpojken (železný chlapec). Soška je hodně oblíbená, turisté zde nechávají drobné mince a věří, že jim to přinese štěstí. V zimních měsících místní obyvatelé dávají chlapci čepici a šálu, aby mu nebyla zima.

Järnpojken

Vracíme se zpět k paláci a procházíme kolem katedrály Storkyrkan – kostela sv. Mikuláše. Jedná se nejstarší kostel postavený ve čtvrti Gamla Stan. Je ve stylu švédské cihlové gotiky a pro místní obyvatele hraje velmi důležitou roli, neboť se zde odehrávají veškeré církevní události, které se týkají královského dvora. Kostel je luteránský a je starý asi sedm set let.

katedrála Storkyrkan

Pokračujeme na náměstí Stortorget, kde je nyní Nobelovo muzeum. V listopadu 1520 se náměstí stalo dějištěm stockholmského krvavého masakru. Dánský král Kristián II. zde nechal popravit 82 Švédů, kteří byli proti připojení Švédska k Dánsku

Další zastávkou je Tyska Kyrkan – německý kostel, který je zasvěcen sv. Gertrudě.Mårten Trotzigs Gränd Kousek odtud najdete obrovskou místní raritu, prý nejstarší restauraci světa – Den Gyldene Freden. Byla založena roku 1722 a od té doby se vůbec nezměnila. Dokonce byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Pozor, má otevřeno jen do 14.30 a pak dlouhou pauzu, opět otvírá až v 17 hodin.

Ještě se potěšíme procházkou nejužší ulicí ve městě – Mårten Trotzigs Gränd. Je široká 90 cm a projít se v ní můžete po 36 schodech.

Nyní už míříme k poslednímu dnešnímu kostelu, ale poslední jistě není svým významem. Krásný Riddarholmskyrkan je postaven z hnědočervených cihel a je doplněn čtyřmi černými věžičkami, určitě se vám zalíbí. Kostel se stal místem posledního odpočinku mnoha králů. Leží téměř na břehu jezera Mälaren, odkud mohly duše vládců sledovat druhý břeh.

městská radnice Stadshuset

Teď už jen poslední zastavení – městská radnice Stadshuset. Cihlovou stavbu zdobí tři zlaté korunky – ty stejné jako znáte např. z dresů hokejového mužstva Švédska a jsou používány i na státních znacích. Pokud máte dostatek sil, můžete vystoupat i na věž.

Odjíždíme po 16. hodině, čeká nás opět dlouhý noční přejezd. Naší příští zastávkou bude Kodaň.

GPS: (radnice) 59°19'38.7"N 18°03'15.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.


Souvisejicí fotogalerie

Švédsko – za krásami Skandinávského poloostrova
Chcete-li si užít krásnou přírodu, jezera, treky v hlubokých lesích, kde nepotkáte ani živáčka, a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X