www.infoglobe.cz » Tchaj-wan – fascinující mramorová soutěska

Tchaj-wan – fascinující mramorová soutěska

Publikováno: 18.2.2019
Národní park Taroko patří k nejvyhledávanějším místům na Tchaj-wanu. Leží na východní straně ostrova, kde se od pláží Filipínského moře zvedají hory národního parku až do výšky přesahující 3 000 metrů.

Kromě nádherné přírody, kdy hlavním lákadlem je soutěska Taroko a najdete zde také vysoké hory či řeku Liwu, která si zdejší krajinou divoce proráží cestu, vás jistě okouzlí i pestrá fauna a flóra. Dodnes je park domovem domorodého kmene Taroko, podle kterého je celá oblast pojmenovaná, a vy zde můžete navštívit domorodé osady.

celá soutěska je dlouhá přes 18 kilometrů

Pro návštěvníky je park zpřístupněný silnicí, která byla postavená v 50. letech proto, aby spojila východ a západ ostrova. Stavba v náročném terénu si vyžádala desítky lidských obětí. Dnes je silnice plná turistů v autobusech, autech i na motorkách. A že stále jde o jízdu smrti, se přesvědčíte po pár minutách. Na úzké cestě, kdy je vedle vás hluboká propast, jezdí místní rychle a turistický autobus se občas v prudké zatáčce nahne tak, že si připadáme jako hrdinové nějaké filmové honičky.

úzkými tunely běžně projíždí i autobusy   mosty jsou zde nezbytností

Soutěska Taroko je dlouhá zhruba 18 kilometrů a její zvláštností je to, že skály jsou z čistého mramoru a v údolí si mezi nimi razí cestu řeka Liwa. Po celé délce je několik zastávek, ze kterých se můžete vydat na spoustu dalších pěších stezek.

cesty jsou zde občas velice úzké, plné tunelů, mostů a zatáček

Mezi nejoblíbenější zastávky (zejména pro fotografy) patří tunel Devíti zatáček. Silnice zde prochází masivní skálou a dole hučí průzračná řeka Liwa. Její až tyrkysově modrá barva kontrastuje s okolní krajinou.

Park můžete prozkoumávat s celodenní vstupenkou. Ta platí na turistické autobusy, které vás po parku přepraví. Bohužel jejich jízdní řád čítá jen několik kolonek denně, takže si musíte trasu pečlivě naplánovat, ať zbytečně neztrácíte třeba hodinu čas čekáním na další autobus. Navíc zastávky nejsou na obou koncích trailů, takže se musíte vždy vrátit nebo dojít na jinou zastávku.

traily vedou divokou krajinou

Na spoustě trailů využijete baterku, protože často procházíte tunely. Na Lishui Trail je jeden krátký tunel, ale zato úzký, takže v něm zažijete opravdu zajímavé pocity. K vodopádu Baiyang také musíte projít tunelem, ten je podstatně delší, ale také už dostatečně široký.

              Lishui trail    na některých trailech je doporučeno mít na hlavě helmu    obklopeni masivními skálami si připadáme velmi malincí

Ubytovat se můžete ve městě Hualien, odkud do parku jezdí autobusy. Pokud budete mít štěstí, možná najdete i ubytování ve vesnici Tienhsiang, což je jediná vesnice v soutěsce. Pokud máte dobrodružnou povahu, sbalte stan a můžete se utábořit v kempu Heilu.

v Taroku je i několik chrámů, které svými pestrými barvami oživují okolní přírodu

V Taroku si často uvědomíte, jak je člověk oproti přírodě bezmocný a malý. Mohou za to hlavně masivní hory, které se nad vámi tyčí do velké výšky. Možná i proto patří Taroko k nejnavštěvovanějším místům na Tchaj-wanu a vynechat byste ho rozhodně neměli ani vy.

GPS: 24°11'38.8"N 121°29'25.0"E

 

Text a foto: Jana HejlováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tchaj-wan – národní park Yangmingshan
Publikováno: 11.2.2019
V těsné blízkosti hlavního města Tchaj-wanu, Tchaj-pej, se rozprostírá národní park Yangmingshan. Tato oblast je vulkanického původu a pod zemí se nachází magmatická ložiska, díky kterým zde naleznete velké množství horkých pramenů. Nejvyšší horou je Qixingshan (1 120 m n. m.), a pokud máte dobrou fyzičku, můžete se na ni vydat.

Tchaj-wan – krásy na severu země
Publikováno: 25.2.2019
Severní pobřeží Tchaj-wanu je pestré na přírodní úkazy. Když se z hlavního města Tchaj-pej vydáte vlakem do města Ruifang, čeká vás už pak pouze přestup na shuttle bus, který jezdí po severovýchodním pobřeží. Přímo u řidiče si koupíte jednodenní lístek za 50 tchaj-wanských dolarů (cca 36 Kč) a můžete vystupovat a nastupovat na kterékoliv ze zastávek. Na vlakové stanici si nezapomeňte v infocentru vyzvednout mapku s informacemi a jízdními řády autobusů.

Tchaj-wan: Tak trochu jiná Čína
Publikováno: 4.2.2019
Tchaj-wan je poměrně malý ostrov u jihovýchodního pobřeží Číny. Přes svoje neklidné dějiny, kdy o ostrov bojovalo Japonsko a Čína, není dodnes status Tchaj-wanu úplně jasný. Čínská lidová republika (ČLR) jej považuje za svou odpadlou provincii. Sám Tchaj-wan se nazývá Čínskou republikou a udržuje si odstup od komunistické ČLR, která jej ale prohlašuje za svou součást, přestože území tohoto ostrova nikdy nezískala.


Souvisejicí fotogalerie

Tchaj-wan – horské vrcholy, barevné chrámy i ruch velkoměsta
Na Tchaj-wanu se turismus teprve probouzí, i když čínských návštěvníků je tu víc než dost. Většin...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 5. 2019
svátek:Viola