www.infoglobe.cz » USA, New York – Manhattan – VIDEO

USA, New York – Manhattan – VIDEO

Publikováno: 2.1.2018
Empire State Building, desítky dalších mrakodrapů, Broadway, Central Park, žluté taxíky… O centru New Yorku, čtvrti Manhattan, už někdy slyšel každý. Soustředí se sem obrovské množství světového obchodu, diplomacie, kultury, médií i třeba módy. Však je také New York nejlidnatější město Spojených států a jedno z největších měst světa. Pojďme se do jeho centra alespoň na chvíli společně přenést.

New York návštěvníky láká na spoustu zajímavých míst, pro mě to nejsilnější a nejzajímavější byl ale rozhodně památník teroristických útoků z 11. září 2001. Na místě mrakodrapů přezdívaných Dvojčata teď zejí dvě hluboké, černě dlážděné díry, do kterých stéká voda. Obě pak obklopují desky se jmény lidí, kteří při zhroucení mrakodrapů zemřeli.

památník

Za zmínku stojí i newyorské mosty – ať už ikonický Brooklyn Bridge, tak i další majestátní stavby, které překlenují East River a spojují Manhattan se čtvrtěmi Queens a Brooklyn. Spolu se sochou Svobody a manhattanskými mrakodrapy byly totiž právě vysoké mosty to první, co z města viděli přistěhovalci, kteří sem přijížděli v průběhu celého 20. století. Zkuste si představit, jak se museli cítit, když za sebou nechávali celý svůj předchozí život a doufali v lepší zítřky na novém kontinentu! Rozhodně byste neměli vynechat ani návštěvu mrakodrapu Empire State Building, který byl od roku 1930 do roku 1970 nejvyšší budovou světa. Předběhla ho právě již zmíněná Dvojčata a dnes se titulem nejvyšší budovy New Yorku pyšní mrakodrap One World Trade Center, který Dvojčata po útocích 11. září v roce 2012 nahradil. I tak ale samozřejmě výhled ze 102. patra Empire State Building patří mezi nezapomenutelné zážitky.

Brooklin Bridge

Zastavte se i v Central Parku, který působí jako oáza uprostřed změti mrakodrapů a „busy” života. Hned vedle něj můžete navštívit Americké muzeum přírodní historie (American Museum of Natural History) a Metropolitní muzeum umění (Metropolitan Museum of Art). Já pak rozhodně doporučuji alespoň několik hodin na prohlídku Muzea moderního umění (MoMA).

v ulicích města   v ulicích

Projděte se i po slavné ulici Broadway s mnoha divadly a pozorujte ruch na Times Square. Zastavte se v módní čtvrti SoHo, projděte si Chinatown a ochutnejte tradiční hotdog. Pokud ale potřebujete trochu klidu, doporučuji procházku po High Line – bývalé nadzemní dráze, která je předělaná na promenádu s vyhlídkou na mrakodrapy.

Empire State Building v pozadí   umělci v metru

v ulicích

Znám sice spoustu krásnějších a zajímavějších míst, New York by si podle mě ale měl každý alespoň jednou za život zažít.

GPS: (Times Square) 40°45'32.3"N 73°59'08.2"W

 

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Wikimedia Commons: Saschaporsche

Hudba: Scott HolmesDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, New York – zaostřeno na umění a shopping
Publikováno: 1.6.2015
Co vás napadne jako první, když se řekne „Amerika“? Nejspíš to nebude Yellowstonský národní park ani Hollywood, jakkoliv jsou tato místa turisticky vděčná. Spíš se vám vybaví socha Svobody, Manhattan nebo Central Park. Pravým symbolem Ameriky je totiž New York, nazývaný také „hlavním městem světa”.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikováno: 9.1.2018
Největší město Spojených států nejsou jen mrakodrapy, nákupy a socha Svobody. Čtvrtě mimo centrální Manhattan si žijí vlastním životem a navíc v nich bydlí lidi z celého světa. Rozhodně doporučuji alespoň chvíli strávit v uměleckém Brooklynu a v sousední čtvrti Queens. Pojďme do nich společně alespoň na chvíli nahlédnout.

USA, New York – americký sen
Publikováno: 17.9.2017
Naše několikatýdenní cestování po Spojených státech amerických ukončíme v samém srdci Ameriky – v New Yorku. Ve městě, které je ztělesněním svobodného ducha a kde všechno plyne tak nějak rychle, se podíváme na nejznámější místa a řekneme si pár zajímavostí.

USA: New York - studium angličtiny, skvělý způsob jak poznat toto město a zároveň se zdokonalit v jazyce
Publikováno: 30.11.2012
New York, kterému se také přezdívá Město, které nikdy nespí nebo Velké Jablko, je největší metropolí Spojených států amerických. Mimo to je ale toto město navíc i hospodářským, obchodním a finančním světovým centrem a značný vliv má i v dalších oblastech, například v módě, vzdělání, politice nebo umění.

Víte, že? USA: New York - Bronx
Publikováno: 27.5.2012
Drsná čtvrť, alespoň tak ji vykreslují v drtivé většině režiséři filmů, pro které je a byl tento okrsek semeništěm organizovaného zločinu, drogového podsvětí, gangů a vražd. Co je na tom pravdy a odpovídá ona pověst realitě?

Víte, že? USA: New York - na skok v Harlemu
Publikováno: 20.5.2012
Krátké zastavení ve čtvrti, kde se na počátku století rýsovala tvář jazzu a stejně tak kariéry jeho protagonistů Elly Fitzgeraldové či Duka Ellingtona. Místo, které ješte donedávna mělo nálepku zločineckého doupěte, které není radno navštěvovat v noci a za dne pak pouze v uzamčeném voze...

Víte, že? USA: New York - nej muzea I.
Publikováno: 10.6.2012
Na rozloze přesahující o něco málo přes kilometr a půl čtverečních se nachází největší koncentrace muzeí na světě – vítejte v East Side, čtvrti intelektuálů, umělců a muzeí všeho druhu.

Víte, že? USA: New York - nej muzea II.
Publikováno: 17.6.2012
Třetím muzejním zastavením bude slavná galerie moderního umění, známá také jako Guggenheimovo muzeum, s rozsáhlou sbírkou především abstraktního umění, architektury, designu i dalších uměleckých směrů.


Souvisejicí videa

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York není jen slavný Manhattan, o kousek dál je třeba nejlidnatější čtvrť Brooklyn a pak také...

USA, New York – Manhattan
Co se vám vybaví, když se řekne Manhattan? Pravděpodobně mrakodrapy, Central Park, Brodway a typi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.2.2018
V roce 2017 navštívilo Národní zemědělské muzeum téměř o 200 tisíc lidí více než v r. 2016 (cca půl milionu návštěvníků). Vděčí za to novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.
23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
22.2.2018
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze si můžete prohlédnout domečky pro panenky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 2. 2018
svátek:Matěj
dnes:
sobota 24.2.
-1 °C
zítra:
neděle 25.2.
-4 °C