www.infoglobe.cz » USA: New York - mosty

USA: New York - mosty

Publikováno: 24.6.2013
New York se skládá z pěti městských částí – Bronx, Manhattan, Brooklyn, Queens a Staten Island. Pouze jedna z čtvrtí – Bronx – se rozkládá na pevnině. Všechny ostatní čtvrti se nacházejí na ostrovech – Manhattan a Staten Island mají každý samostatný ostrov, Queens and Brooklyn leží na jednom společném. Jednotlivé části města, oddělené vodními plochami, spojuje celkem přibližně 60 mostů.

14 z nich vede na ostrov Manhattan. Mosty jsou mým velmi oblíbeným architektonickým prvkem, tudíž je logické, že v New Yorku jsem si skutečně přišla na své. Každý je úplně jiný. Všechny známé mosty jsem samozřejmě chtěla vidět zblízka, což se mi skutečně podařilo. Některé z nich (kde to bylo možné) jsem si přešla pěšky, po některých jsem pravidelně přejížděla autem, na některé jsem dívala alespoň z dálky...

Asi nejznámějším mostem v New Yorku je Brooklyn Bridge, který se klene
nad řekou East River a spojuje jihovýchodní část Manhattanu se čtvrtí Brooklyn. Je přibližně půl kilometru dlouhý a v době svého postavení byl nejdelším visutým mostem
na světě. Srovnáme-li ho s ostatními newyorskými moderními mosty, Brooklyn Bridge působí jako skutečný architektonický skvost. Promenáda pro pěší je umístěna uprostřed mostu a auta ve třech pruzích v každém směru proudí pod nohama pěších. Moc zdravá procházka to tedy není a s úsměvem jsem pozorovala zapálené běžce, kteří tu kondičně běhali se sluchátky na uších v domnění, že dělají něco pozitivního pro své zdraví...

Brooklyn Bridge

V blízkosti Brooklyn Bridge, směrem na sever, nepřehlédnete další ze známých mostů – Manhatan Bridge. Vede přes stejnou řeku a spojuje stejné městské části – konkrétně Čínskou čtvrť na Manhattanu s Brooklynem. Jedná se o visutý řetězový most modré barvy a je podstatně delší než Brooklyn Bridge. V horní části mostu se nacházejí dva jízdní pruhy v každém směru a pod nimi koleje newyorského metra – řešeno podobně jako v případě pražského Nuselského mostu. Zatímco pražské metro je kompletně skryto v tubusu mostu, metro projíždějící vnitřkem Manhattan Bridge je možno v konstrukci mostu vidět (například z promenády na Brooklyn Bridge). Stezka pro pěší a cyklisty se nachází ve spodní části a na pravé straně mostu ve směru Manhattan – Brooklyn. Při přecházení mostu se nabízí krásný výhled na Brooklyn Bridge a jižní část Manhattanu.

Queensboro Bridge

Vydáme-li se podél East River dále severním směrem, spatříme Queensboro Bridge, nazývaný též 59th Street Bridge – podle pořadového čísla ulice na Manhattanu,
ze které se na most dostaneme. Tento most spojuje Manhattan s Long Island City ve čtvrti Queens a též překračuje Roosvelt Island – obytný úzký ostrůvek na řece East River. Zajímavé jistě je, že Roosvelt Island není z mostu Queensboro Bridge dostupný, jediná možnost spojení ostrova s Manhattanem je visutá kabinková lanovka. Most Queensboro Bridge se stal též ústředním tématem krásné balady dua Simon – Garfunkel: Bridge over Troubled Water.

George Washington Bridge

Opusťme nyní už východní část Manhattanu a přesuňme se na jeho severozápadní část, kde není možno přehlédnout pouze jeden jediný most, který přetíná řeku Hudson River a spojuje západní část Manhattanu se sousedním státem New Jersey. Most je pojmenován podle prvního prezidenta USA – George Washington Bridge. Most zajišťuje hlavní způsob spojení Manhattanu se sousedním státem New Jersey, je proto logicky považován za jeden ze světově nejvytíženějších mostů v oblasti automobilového průmyslu a má též největší kapacitu ze všech mostů na světě. Pro motoristy jsou k dispozici hned dvě podlaží – horní se 4 pruhy v každém směru a dolní se 3 pruhy v každém směru – celkem tedy 14 jízdních pruhů a kromě toho též chodník pro pěší provoz po obou stranách mostu. Měla jsem možnost most překonat oběma způsoby – pěšky i autem. Na pěší výlet ve směru Manhattan – New Jersey a zpět jsme se s přáteli vydali hlavně kvůli možnosti vidět panorama Manhattanu při západu slunce. Autem jsem most přejela v obou směrech dvakrát – v obou případech jsem zvolila horní podlaží. Dobrovolně bych si asi do tak náročného provozu netroufla, ale pracovní povinnosti mě přinutily jet na letiště Newark právě ve státě New Jersey. Zdolání tohoto mostu považuji za jeden z vrcholů svých řidičských schopností – naštěstí jsem po měsících tréninku na amerických dálnicích měla v tu dobu už dostatek odvahy a sebedůvěry.

Manhattan Bridge

Mimo ostrov Manhattan stojí za zmínku ještě nejmladší z newyorských mostů – Verrazano-Narrows Bridge. Překonává mořskou úžinu Narrows mezi Brooklynem a Staten Islandem. Až do nedávna byl tento most nejdelším visutým mostem na světě s rozpětím 1300 metrů. Most nese jméno mořeplavce Giovanni da Verrazzano, který objevil Newyorskou zátoku a patrně jako první Evropan vstoupil na půdu budoucího světového velkoměsta. Stejně jako George Washington Bridge je rovněž dvoupodlažní a je určen pouze pro motoristy, není možné po něm přejít pěšky. Vydala jsem se tedy alespoň do jeho bezprostřední blízkosti do parčíku na jižní cíp čtvrti Brooklyn, odkud jsem měla krásný výhled na celou délku mostu.

Verrazano-Narrows Bridge je jediným spojením čtvrti Staten Island s ostatními čtvrtěmi New Yorku. Protože však většina zdejších obyvatel pracuje na Manhattanu a cestování mezi těmito dvěma ostrovy (ač leží vedle sebe) by bylo přes Brooklyn velmi komplikované, mohou pro přímé spojení s Manhattanem využít trajekt, který pravidelně přejíždí mezi Staten Islandem a jižním cípem Manhattanu. Pozoruhodnou zajímavostí je jistě fakt, že přeprava trajektem je zcela zdarma a už samotná jízda je zážitkem, neboť se Vám nabízí skvělý výhled na jižní cíp Manhattanu a nedalekou Sochu Svobody.

Verrazano - Narrows Bridge

Jednou za rok se Verrazano-Narrows Bridge uzavře a motoristy nahradí běžci – ve čtvrti Staten Island totiž startuje trasa Newyorského maratonu, který se běží vždy první neděli v listopadu a jedná se co do počtu účastníků o největší maraton světa. První fází maratonu je tedy právě překonání Verrazano-Narrows Bridge.

Toto jsou asi nejznámější newyorské mosty, které zná celý svět. Pokud se v New Yorku zdržíte déle a procestujete ho autem, uvidíte jich mnohem více  – všechny jsou dlouhé, krásné a po americku gigantické...

Text/foto: Pavlína Rouhová 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: New York - studium angličtiny, skvělý způsob jak poznat toto město a zároveň se zdokonalit v jazyce
Publikováno: 30.11.2012
New York, kterému se také přezdívá Město, které nikdy nespí nebo Velké Jablko, je největší metropolí Spojených států amerických. Mimo to je ale toto město navíc i hospodářským, obchodním a finančním světovým centrem a značný vliv má i v dalších oblastech, například v módě, vzdělání, politice nebo umění.

USA, New York: 5 míst, která byste neměli vynechat
Publikováno: 14.6.2020
New York je město, které se nachází na cestovatelském seznamu mnoha lidí. Není se čemu divit, je plné historických památek a desítek zajímavých míst. Toužíte navštívit New York a děláte si plán, co všechno chcete vidět? V tom případě nezapomeňte na těchto 5 míst.

USA: Cesta do Seattlu IV.
Publikováno: 18.10.2013
V minulém díle jsem se stručně zmínil o dostupnosti konzumního zboží v Americe.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Portland
Publikováno: 22.11.2013
Portland se nachází ve státě Oregon, který na severu sousedí se státem Washington.

USA: Alcatraz – ostrov vězňů
Publikováno: 29.11.2013
Jsou místa, na která byste se asi dobrovolně nevypravili. Jedním z nich bude určitě vězení. Mezi ty nejznámější v Americe patří jednoznačně Alcatraz. Jeho jméno je však známé i za hranicemi země.

USA: San Francisco – město mostu Golden Gate
Publikováno: 6.12.2013
V minulém pátečním článku věnovaném Spojeným státům jste se dozvěděli něco o známém bývalém vězení Alcatraz. Dnes se ze Skály přesuneme zpět na pevninu a podíváme se do jednoho z nejvýraznějších měst USA.

USA: San Francisco – kam jít? II.
Publikováno: 20.12.2013
Jak víte z předchozích částí, San Francisco je příznivé město pro turisty. Je zde dostatečný počet památek a atrakcí, abyste zde mohli pohodlně strávit alespoň týden bez toho, aniž byste se nudili.

USA: Los Angeles – Hollywood
Publikováno: 3.1.2014
Z Comptonu, který nemá příliš dobrou pověst kvůli své vysoké kriminalitě, která však klesá, se dnes přesuneme na místo, které zná snad téměř každý. Hollywood.

USA: Los Angeles – Universal Studios
Publikováno: 10.1.2014
Minulý týden jsme zaskočili do Hollywoodu. Je to místo, které je svým způsobem možná přeceňované.

USA, New Orleans – Bourbon Street
Publikováno: 21.11.2014
Dnes se podíváme přes Atlantik, na jedno z vůbec nejnavštěvovanějších míst na světě.

USA, New York – americký sen
Publikováno: 17.9.2017
Naše několikatýdenní cestování po Spojených státech amerických ukončíme v samém srdci Ameriky – v New Yorku. Ve městě, které je ztělesněním svobodného ducha a kde všechno plyne tak nějak rychle, se podíváme na nejznámější místa a řekneme si pár zajímavostí.

USA: Cesta do Seattlu II.
Publikováno: 4.10.2013
Cesta někam ven do zahraničí na dlouhou dobu s sebou nutně nese zásadní otázku - co s sebou? Samozřejmě, že nebudu rozepisovat přesný seznam věcí, které jsem si dal do kufru. Moc jich nebylo. Podstatné je, aby člověk nezapomněl důležité doklady.

USA: Philadelphia - život v ulicích II.
Publikováno: 11.8.2013
V downtownu nelze přehlédnout City Hall (Radnici) v empírovém stylu se sochou zakladatele Williama Penna na vrcholu. Též v centru najdeme Independence Hall, která je zapsaná v seznamu UNESCO a kde byla podepsána výše zmíněná Deklarace Nezávislosti USA.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikováno: 9.1.2018
Největší město Spojených států nejsou jen mrakodrapy, nákupy a socha Svobody. Čtvrtě mimo centrální Manhattan si žijí vlastním životem a navíc v nich bydlí lidi z celého světa. Rozhodně doporučuji alespoň chvíli strávit v uměleckém Brooklynu a v sousední čtvrti Queens. Pojďme do nich společně alespoň na chvíli nahlédnout.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: San Francisco - město v zálivu I.
Publikováno: 21.7.2013
Čtyřdenní dovolenou v San Franciscu jsem si dopřála uprostřed svého dvouletého au-pair pobytu v USA. Každý, kdo zde kdy byl, nešetřil superlativy a hovořil převážně o markantním rozdílu v celkovém vzhledu měst na východním a západním pobřeží USA.

USA: San Francisco - město v zálivu II.
Publikováno: 28.7.2013
Následujícího dne ráno jsme se vydali na obhlídku ulice Lombard Street, která je světově proslulá jako nejklikatější ulice na světě. Skutečně, domy na obou stranách ulice jsou v prudkém kopci postavené tak, že se silnice musí opravdu takhle klikatět, aby ze svého domu mohl každý odjet.

USA: Philadelphia - život v ulicích I.
Publikováno: 4.8.2013
V bývalém hlavním městě státu Pennsylvania i celých Spojených států jsem se rozhodla strávit část amerických Vánoc. Na úvodním školení au-pair jsem se setkala s Češkou, se kterou jsem dodnes v kontaktu a která mě na Vánoce do svého bydliště - Philadelphie pozvala.

USA: Boston III. - městská doprava
Publikováno: 3.6.2013
Když se řekne Boston, každý si představí bohatou historii a malebné uličky s cihlovými domy. Ale jsou i další pozoruhodnosti, které jsou nedílnou součástí města a na které návštěvník pravděpodobně hned tak nezapomene. Například jízda bostonským metrem. I když nemusí jít zrovna o příjemný zážitek, je to pořád atrakce, kterou je potřeba zažít.

USA: Pittsburgh - město Williama Pitta
Publikováno: 7.7.2013
V Pittsburghu jsem začala svůj dvouletý pobyt v USA a pobývala jsem zde po dobu čtyř, převážně letních měsíců. Zde jsem tedy prožila začátky života v cizí zemi, adaptaci na místní zvyky, jídlo, obyvatele a hlavně jsem zde překonávala jazykovou bariéru.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikováno: 23.6.2013
V dnešním díle si představíme další zajímavosti, které byste při návštěvě New Yorku rozhodně neměli minout.

USA: Boston IV. - moderní architektura
Publikováno: 10.6.2013
Boston, to nejsou jen historické cihlové domy nebo věžáky, ale také význačné stavby moderní architektury. Za zmínku stojí zejména budova, kde je umístěna knihovna a muzeum J. F. Kennedyho, kontroverzní sídlo bostonské radnice a nové bostonské centrum pro moderní umění.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.


Souvisejicí fotogalerie

USA, New York – nejameričtější město
Živým ztělesněním Spojených států amerických je velkoměsto New York. Najdete zde rušné ulice, osl...

USA, Florida: Kennedyho vesmírné středisko
Na pobřeží Atlantského oceánu se nachází turistům známé místo s anglickým názvem  ...


Souvisejicí videa

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York není jen slavný Manhattan, o kousek dál je třeba nejlidnatější čtvrť Brooklyn a pak také...

USA, New York – Manhattan
Co se vám vybaví, když se řekne Manhattan? Pravděpodobně mrakodrapy, Central Park, Brodway a typi...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X