www.infoglobe.cz » USA, NP Arches – brána do země červeného pískovce

USA, NP Arches – brána do země červeného pískovce

Publikováno: 9.7.2018
Pokud v USA potkáte auto z Utahu, pravděpodobně bude mít na své SPZ vyobrazenou ikonu tohoto státu – Delicate Arch. Tento slavný pískovcový útvar najdete v národním parku Arches, který leží zhruba 20 km severně od města Moab.

Jakmile odbočíte z hlavní cesty U. S. 191, bude cesta najednou samá zatáčka a stoupání. Aby ne – nejvyšší bod tohoto parku, Elephant Butte, leží ve výšce 1 723 m n. m. Na vstup do NP Arches platí pasy America the Beautiful. Na první pohled vám může Arches připomínat Monument Valley – v obou případech se jedná o pískovcové útvary, které vznikly před stovkami miliónů let. Přesto najdete v každém parku něco jiného.

Jak již napovídá název (arch = angl. oblouk), NP Arches se pyšní více jak 2 000 oblouky. Nikde jinde na světě jich tolik pohromadě neuvidíte. V důsledku pokračující eroze se však občas nějaký z nich zřítí.

The Organ – svým tvarem připomíná varhany

V létě, kdy je zde hlavní turistická sezona, dosahují teploty až ke čtyřiceti stupňům Celsia. V zimě ovšem může tuto oblast pokrýt poprašek sněhu. My jsme zde v červenci. Bez opalovacího krému, klobouku a slunečních brýlí se tu v tuto dobu neobejdete. Od NP Arches jsme neměli velká očekávání. O to víc jsme překvapeni, jak krásné místo to je a kolik úžasných přírodních klenotů tu je k vidění.

Park můžete projet autem. Cesta je asfaltová, vhodná pro všechny druhy aut. Na některých zastaveních jsou krátké traily, kdy si můžete fascinující útvary obejít ze všech stran. Pěkný výhled vás čeká na La Sal Mountains Viewpoint, kde máte jako na dlani skály na začátku parku. Berte to jako takový předkrm. To hlavní vás teprve čeká.

vyhlídka na La Sal Mountains

Po zhruba patnácti kilometrech od vstupní brány uvidíte zajímavý útvar – Balanced Rock. Jde o kámen vysoký 17 metrů, který jako by balancoval na úzkém kamenném krku pod sebou. Celková výška tohoto zajímavého útvaru je 39 metrů a váha úctyhodných 3 500 tun. Balanced Rock si také můžete projít kolem dokola, vede zde krátký trail (0,3 km).

Balanced Rock – výsledek eroze

Kousek za ním je tzv. Windows section, čili oblast, kde najdete několik oken. Jde o otvory ve skalách, které připomínají okna.

South Window

North Window najdete v oblasti, kde je takovýchto oken několik   jedno z oken, díky kterým je také NP Arches významný

Nejznámější ikonou je již zmíněný Delicate Arch, jehož výška je 20 metrů. Nevýhodou je, že se k němu nedá dojet autem. To musíte nechat na parkovišti a vydat se na trail dlouhý 5 kilometrů (tam i zpět).

Na konci parku vás čeká třešnička na dortu – Landscape Arch. Jde o nejdelší obloukový most na světě. Jeho délka je 91 metrů. Tohoto krasavce najdete v oblasti zvané Devil´s Garden, kde je i kemp.

v parku je několik trailů, které je určitě škoda neprojít

Pokud v parku spát nechcete, čeká vás z tohoto místa cesta zpět do návštěvnického centra, kde si můžete koupit různé suvenýry, které vám budou připomínat tento krásný den.

GPS: 38°44'00.4"N 109°35'28.3"W

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Monument Valley: Krajina Divokého západu v zemi indiánských Navajů
Publikováno: 2.7.2018
Na hranici států Utah a Arizona se nachází jedna z ikon USA – Monument Valley. Tyto pískovcové skalní útvary uvidíte už z dálky. Rudo-oranžová pouštní rovina kolem dokola dává skalám hezky vyniknout. Při příjezdu do této oblasti se nezapomeňte vyfotit na známé cestě U. S. 163. Bez snímku na prázdné rovné silnici s úžasnými útvary v pozadí nemůžete odjet.

USA: NP Yellowstone – oblast supervulkánu, gejzírů a medvědů
Publikováno: 20.5.2018
Národní park Yellowstone se pyšní hned několika nej – je to nejstarší americký národní park (1872), je zde největší koncentrace gejzírů na celém světě a je to zřejmě nejznámější a nejkrásnější park v USA.

USA: NP Yellowstone – krajina ohně, sirné páry a neporušené přírody
Publikováno: 27.5.2018
První věc, která se vám vybaví, když se řekne Yellowstone, budou určitě fascinující gejzíry a barevná jezírka. Těch je v parku opravdu nespočet. Hned za vstupní branou vidíme v dáli stoupat oblaka dýmu z horké země. Zdejší vzduch je prosycen sírou, na což si chvilku musíme zvykat.

USA, Kalifornie – národní park Údolí smrti
Publikováno: 18.3.2016
Ve východní části amerického státu Kalifornie se nachází místo, které je nositelem jednoho významného nej – byla zde naměřena nejvyšší teplota vzduchu na Zemi, a to konkrétně v létě roku 1913, kdy rtuť teploměru vyletěla na 56,3 stupňů Celsia. Jen si vzpomeňte, jak úmorná byla horka v teplotách nad 35 stupňů, které u nás byly minulé léto běžné. Mimochodem zde byla naměřena i nejvyšší teplota v noci – 43 stupňů Celsia.

USA, Kalifornie: národní park Sequoia – domov masivních stromů
Publikováno: 23.1.2017
Kalifornie je stát na jihozápadním pobřeží USA. Je cílem mnoha zámořských turistů, ale i lidí pocházejících z ostatních států USA. Nabízí divoké pobřeží Tichého oceánu, zajímavá města i vesnice a neskutečné skvosty, které zde vytvořila příroda. Nejvyšší horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je nejvyšší horou pohoří Sierra Nevada, které střeží Kalifornii z její jižní části, ale také nejvyšší horou celých kontinentálních Spojených Států Amerických. Některá území jsou chráněna národními parky a přírodními rezervacemi.

USA: Národní park Grand Canyon – cíl každého turisty
Publikováno: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Velký kaňon) je dalším z amerických národních parků, dokonce jeden z nejstarších. Nachází se ve státě Arizona. Většinu jeho plochy zabírá právě Velký kaňon, který za miliony let vytvořila řeka Colorado a desková tektonika. Je velmi hluboký a v jeho březích jsou vidět jednotlivé vrstvy prastarých hornin. Krajina podléhá erozím a dalším geologickým dějům, takže se ráz krajiny neustále mění.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky I
Publikováno: 6.11.2016
Jedním z národních parků na území pohoří Sierra Nevada (stát Kalifornie) je Yosemitský národní park. V žebříčku tuzemských národních parků je považován za velmi významný, ač není nejstarší. Jeho význam také dokazuje zařazení na seznam světového dědictví UNESCO z roku 1984. Každým rokem je cílem mnoha turistů, především v letním období, proto je dobré si spoustu věcí zařídit dostatečně dopředu. Nejvíce je vyhledávaný horolezci z celého světa a lidmi, kteří milují panenskou přírodu.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky II
Publikováno: 13.11.2016
Yosemitské údolí (ve stejnojmenném národním parku) obklopují šedivé žulové skály vystupující z hustého lesa. Nejznámějším žulovým masivem je El Capitan. Tato skála je cílem vynikajících horolezců z celého světa. Nejznámější lezecká cesta se jmenuje The Nose. Druhým nejznámějším vrcholem je Half Dome, který dostal název podle svého vzhledu.

USA: Národní park Joshua Tree
Publikováno: 6.5.2017
Oblast národního parku Joshua Tree byla dříve (po dobu téměř 60 let) přírodní památkou. Jedná se tedy o jeden z nejmladších národních parků v USA. Je dostupný celoročně, ale nejlepším časem na návštěvu je jaro, kdy je rozkvetlý.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
14.2.2019
Jihoitalské město Matera získalo titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. Zároveň je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Ještě před několika desítkami let bylo považováno za město chudých a hrozil mu postupný rozpad. Dnes se těší ochraně UNESCO a ročně ho navštíví tisíce návštěvníků.
13.2.2019
Přijďte se podívat na výstavu nejznámějších legend a pověstí, která se koná v OC Max Nitra, a to až do 28. února.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 2. 2019
svátek:Jiřina
dnes:
pátek 15.2.
10 °C
zítra:
sobota 16.2.
11 °C