www.infoglobe.cz » USA: NP Yellowstone – krajina ohně, sirné páry a neporušené přírody

USA: NP Yellowstone – krajina ohně, sirné páry a neporušené přírody

Publikováno: 27.5.2018
První věc, která se vám vybaví, když se řekne Yellowstone, budou určitě fascinující gejzíry a barevná jezírka. Těch je v parku opravdu nespočet. Hned za vstupní branou vidíme v dáli stoupat oblaka dýmu z horké země. Zdejší vzduch je prosycen sírou, na což si chvilku musíme zvykat.

Nejslavnějším gejzírem v této oblasti je Old Faithful. Zdejší odborníci dokážou vybuchující gejzíry zde vidíme častopředpovědět jeho erupce na pár minut přesně. Čas té další se dozvídáme v informačním centru. Tento gejzír tryská do výšky 32–56 metrů a sledovat ho můžete pohodlně z laviček, které jsou k tomuto účelu umístěné u návštěvnického centra.

Po úžasné podívané tryskajícího gejzíru pokračujeme na krátkou pěší túru do Upper Geyser Basin, která je hned za Old Faithful. Je to místo s největší koncentrací geotermálních prvků na jednom místě. Cesta vede fascinující oblastí po dřevěných chodnících.

Co rozhodně nesmíte vynechat, je oblast slavného Grand Prismatic Spring. Je zde několik překrásných jezírek jako Opal Pool, Turquoise Pool, Excelsior Geyser Crater a samozřejmě také Grand Prismatic Spring samotný. Na rozdíl od ostatních jezírek jsou jeho okraje zbarveny do sytě oranžové barvy, což krásně kontrastuje s několika odstíny křišťálově modré vody uvnitř. Nádherný pohled na slavný gejzír z vrchu se vám naskytne z Grand Prismatic Spring Overlook.

Black Pool v oblasti West Thumb   Grand Prismatic Spring a jeho unikátní zbarvení

Další pěknou oblastí plnou gejzírů je West Thumb Geyser Basin. Stejnojmenný trail nás vede unikátní přírodou. I zde je spousta krásných jezírek. Představujeme si, co je asi v zemi pod našima nohama, když je tato oblast tak aktivní. Trochu nás děsí, jak obrovská je síla přírody.

Jak hluboká asi tato jezírka jsou?

Těžko uvěřit, že stojíme na vrcholu supervulkánu a pod námi je zřejmě největší sopka na světě. Vědci vše neustále monitorují a občas se v různých spekulativních médiích objeví informace, že by sopka měla brzy vybuchnout. K erupci totiž dochází každých zhruba 600 000 let. A poslední výbuch byl již před 640 000 lety. Podle vědců prý ale můžeme být zatím klidní.

vůbec nám nepřijde, že stojíme na vrcholu supervulkánu   zdejší příroda je neuvěřitelně pestrá

Naši prohlídku NP Yellowstone zakončujeme na severním výjezdu v Mammooth Hot Spring. Jedná se o unikátní kaskády a terasy, které vznikly zdejší vulkanickou činností. Z parkoviště se po dřevěných chodníčcích dostanete k jednotlivým kaskádám a jezírkům. Terasy jsou většinou zbarveny do bíla, ale vlivem bakterií a řas jsou některé terasy spíše do žluta, hněda či zelena.

v parku je na 2000 kilometrů pěších stezek

v Yellowstonu si občas budete připadat jak v pekle   bakterie a řasy zapříčiňují žlutohnědé zbarvení

Yellowstonský národní park patří ke špičce přírodních klenotů, které lze na planetě Zemi vůbec najít. Divoká příroda v kombinaci s jedinečnou faunou a flórou a ničivou silou pod zemí dělá z tohoto parku jedno z míst, která byste určitě za svůj život měli stihnout navštívit.

GPS: 44°27'38.2"N 110°49'47.6"W

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, NP Arches – brána do země červeného pískovce
Publikováno: 9.7.2018
Pokud v USA potkáte auto z Utahu, pravděpodobně bude mít na své SPZ vyobrazenou ikonu tohoto státu – Delicate Arch. Tento slavný pískovcový útvar najdete v národním parku Arches, který leží zhruba 20 km severně od města Moab.

USA: NP Yellowstone – oblast supervulkánu, gejzírů a medvědů
Publikováno: 20.5.2018
Národní park Yellowstone se pyšní hned několika nej – je to nejstarší americký národní park (1872), je zde největší koncentrace gejzírů na celém světě a je to zřejmě nejznámější a nejkrásnější park v USA.

USA, Florida – národní park Everglades – domov krokodýlů
Publikováno: 8.2.2018
Na jihu Floridy se rozprostírá národní park Everglades, kam míří mnoho turistů. My nejsme výjimkou. Celá oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to jeden z parků s nejnižší nadmořskou výškou. Pro Everglades jsou typické rozlehlé mokřady, které pokrývají většinu plochy, dále především aligátoři a krokodýli, kterým mokřady poskytují přirozený domov.

USA, Kalifornie – národní park Údolí smrti
Publikováno: 18.3.2016
Ve východní části amerického státu Kalifornie se nachází místo, které je nositelem jednoho významného nej – byla zde naměřena nejvyšší teplota vzduchu na Zemi, a to konkrétně v létě roku 1913, kdy rtuť teploměru vyletěla na 56,3 stupňů Celsia. Jen si vzpomeňte, jak úmorná byla horka v teplotách nad 35 stupňů, které u nás byly minulé léto běžné. Mimochodem zde byla naměřena i nejvyšší teplota v noci – 43 stupňů Celsia.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina I
Publikováno: 9.1.2017
Národní park Údolí smrti (Death Valley) nese název po stejnojmenném údolí, které se rozprostírá v parku. Své jméno dostalo až během zlaté horečky (Golden rush) v polovině 19. století, protože právě přes toto údolí vedla cesta, kterou se za zlatem chodilo. Zlatokopové trpěli hladem a žízní, museli zabít své voly a opéct je na zapálených povozech, aby vůbec přežili. Na základě jejich děsivých zkušeností začali údolí říkat Údolí smrti.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina II
Publikováno: 16.1.2017
Velké sucho, pouštní krajina a vysoké teploty – nacházíme se v národním parku Údolí smrti. Nejlepší je vždy začít v turistickém centru, abyste získali potřebné informace o parku, mapy, dobré rady a také si tu koupili nezbytnou vodu. V parku je více turistických center.

USA: Národní park Grand Canyon – cíl každého turisty
Publikováno: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Velký kaňon) je dalším z amerických národních parků, dokonce jeden z nejstarších. Nachází se ve státě Arizona. Většinu jeho plochy zabírá právě Velký kaňon, který za miliony let vytvořila řeka Colorado a desková tektonika. Je velmi hluboký a v jeho březích jsou vidět jednotlivé vrstvy prastarých hornin. Krajina podléhá erozím a dalším geologickým dějům, takže se ráz krajiny neustále mění.

USA: Národní park Joshua Tree
Publikováno: 6.5.2017
Oblast národního parku Joshua Tree byla dříve (po dobu téměř 60 let) přírodní památkou. Jedná se tedy o jeden z nejmladších národních parků v USA. Je dostupný celoročně, ale nejlepším časem na návštěvu je jaro, kdy je rozkvetlý.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky I
Publikováno: 6.11.2016
Jedním z národních parků na území pohoří Sierra Nevada (stát Kalifornie) je Yosemitský národní park. V žebříčku tuzemských národních parků je považován za velmi významný, ač není nejstarší. Jeho význam také dokazuje zařazení na seznam světového dědictví UNESCO z roku 1984. Každým rokem je cílem mnoha turistů, především v letním období, proto je dobré si spoustu věcí zařídit dostatečně dopředu. Nejvíce je vyhledávaný horolezci z celého světa a lidmi, kteří milují panenskou přírodu.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky II
Publikováno: 13.11.2016
Yosemitské údolí (ve stejnojmenném národním parku) obklopují šedivé žulové skály vystupující z hustého lesa. Nejznámějším žulovým masivem je El Capitan. Tato skála je cílem vynikajících horolezců z celého světa. Nejznámější lezecká cesta se jmenuje The Nose. Druhým nejznámějším vrcholem je Half Dome, který dostal název podle svého vzhledu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2018
23. ročník závodů psích spřežení se koná o víkendu 20.–21. října. Startuje se od autokempu Brodský u Červeného Kostelce v sobotu ve 12 a v neděli v 10 hodin.
15.10.2018
První ročník festivalu magických dýní se uskuteční v sobotu 20. října na Hurbanově náměstí v Bojnicích.
14.10.2018
Nenechte si ujít Tradiční levický jarmark, který se uskuteční od 18. do 21. října na náměstí Hrdinů a přinese bohatý kulturní program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 10. 2018
svátek:Havel
dnes:
úterý 16.10.
22 °C
zítra:
středa 17.10.
21 °C