www.infoglobe.cz » Velká Británie, Bath – římské lázně, Jane Austenová a božské houstičky

Velká Británie, Bath – římské lázně, Jane Austenová a božské houstičky

Publikováno: 1.9.2017
Dnešek strávíme v půvabném městečku Bath, které se rozkládá v údolí Avon Valley – mezi vrchovinami Mendip Hills a Cotswolds Hills. Jeho název (bath – koupel) odpovídá i jeho historickým kořenům. Stojí totiž na místě více než 2 tisíce let starých římských lázní. Krom toho jsou pro město charakteristické dokonale zachovalé georgiánské domy. Jsou dokonce v tak dobrém stavu, že město jako takové bylo v roce 1987 celé zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Bath

Začněme rovnou zmíněnými římskými lázněmi, kvůli kterým byl vlastně Bath založen a které z něj udělaly oblíbené místo pro odpočinek. Místní voda o konstantní teplotě 46,5 °C obsahuje 43 různých minerálů. Budovy lázní patří k nejzachovalejším kusům římské architektury v Anglii a dodávají Bathu na romantičnosti. Pokud budete chtít okusit léčivé účinky bathské vody na vlastní kůži, můžete sem zavítat každý den mezi 9.00 – 17.00 za cenu okolo 16 liber (cca 460 Kč). Krom toho zde po Římanech zbyl chrám bohyně Minervy z roku 75 př. n. l.

římské lázně

Mezi přední turistické atrakce ve městě jednoznačně patří i Muzeum módy. Uvnitř se skrývá vše od oblečení typického pro georgiánskou dobu až po ty nejlepší modely současné módy, čímž je pokryto 400 let z historie oděvnictví v Anglii. Celkem je zde na 160 figurín, které názorně prezentují historickou módu, a dokonce nechybí ani převlékací kabinky, kde si jak dospělí, tak děti mohou vyzkoušet různé kabáty, klobouky, korzety nebo šaty. Na památku se pak můžete nechat také vyfotit. Skvělým završením prohlídky je posezení v kavárně v obklopení historických kulis.

Muzeum módy

K Bathu neoddělitelně patří Jane Austenová, jedna z nejslavnějších spisovatelek všech dob, která má na svědomí například několikrát zfilmovaný evergreen Pýcha a předsudek. Muzeum The Jane Austen Centre detailně dokumentuje tvorbu Austenové a ukazuje, odkud autorka čerpala inspiraci pro své romány. Navíc muzeum stylově sídlí v georgiánském domě. Celá prohlídka začíná obsáhlým povídáním o životě spisovatelky i o době, kdy žila. Podobně jako v Muzeu módy, i zde se můžete obléct do dobových kostýmu a stát se alespoň na chvíli jednou z románových postav.

centrum Jane Austenové

V neposlední řadě vám musíme doporučit navštívit Sally Lunn’s House, který se pyšní mimo jiné i tím, že patří mezi nejstarší domy ve městě. To hlavní, proč si jej lidé oblíbili, jsou místní houstičky, které jsou legendární. Podle legendy v roce 1680 sem z Francie utekla Sally Lunnová, založila pekařství a začala péct zmíněné housky.

dům Sully Lunnové

Dnes dům funguje částečně jako restaurace, kde se servíruje to nejlepší z anglické kuchyně, a částečně jako muzeum, kde můžete vidět původní kuchyni, kterou používala sama Sally Lunnová. Tím, že se jedná o oblíbenou turistickou atrakci, počítejte s tím, že třeba takový odpolední čaj s houstičkou potřenou skořicovým máslem domácí výroby vás vyjde na téměř 8 liber.

GPS: 51°22'53.2"N 2°21'34.0"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: ArpingstoneFahdshariff, Diego Delso, Diego Delso (2), Fahdshariff (2), Mark AndersonDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie
Publikováno: 20.9.2013
Poměrně velké anglické město a zároveň samostatná správní jednotka má okolo milionu obyvatel ve své aglomeraci. Samotné město pak přibližně 400 tisíc.

Velká Británie, Southampton – lodě, lodě, lodě
Publikováno: 20.10.2017
Brána do světa. Tak zní přezdívka tohoto přístavního města v jižní Anglii, které leží na soutoku řek Itchen a Test.

Velká Británie, jižní Devon – krajem sira Francise Drakea i Agathy Christie
Publikováno: 26.2.2017
Pokud chcete nasát atmosféru tradiční Anglie s kamennými domky, doškovými střechami a třpytícím se mořem v dáli, zakroužkujte si na mapě oblast jižního pobřeží hrabství Devon.

Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie
Publikováno: 5.3.2017
Severní Devon je část hrabství Devon v jihozápadním cípu Anglie, jeho horní hranici tvoří Bristolský záliv. Tato oblast je rájem pro milovníky anglického venkova a přírody. Díky turismu a zemědělství, které je stále velmi důležitým zdrojem příjmů usedlíků, si tento region víceméně uchoval svou tradiční atmosféru 19. století a podobu, kterou charakterizují především nekonečné louky, pastviny a divoké pobřeží.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
13 °C
zítra:
neděle 21.10.
12 °C