www.infoglobe.cz » Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie

Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie

Publikováno: 5.3.2017
Severní Devon je část hrabství Devon v jihozápadním cípu Anglie, jeho horní hranici tvoří Bristolský záliv. Tato oblast je rájem pro milovníky anglického venkova a přírody. Díky turismu a zemědělství, které je stále velmi důležitým zdrojem příjmů usedlíků, si tento region víceméně uchoval svou tradiční atmosféru 19. století a podobu, kterou charakterizují především nekonečné louky, pastviny a divoké pobřeží.

K poznávání tohoto kraje je nejlepší ubytovat se v městečku Ilfracombe, kam se pohodlně svezete přímou autobusovou linkou z nádraží Victoria v Londýně. Odtud se pak do ostatních lokalit dostanete snadno místními autobusy. Rozkvět zažilo Ilfracombe za časů královny Victorie, kdy se zde rozvinul ozdravný lázeňský turismus. Zajímavou upomínkou této éry jsou do skal a pobřeží ručně vysekané tunely a přílivové bazény z počátku 19. století, které zajišťovaly turistům pohodlné koupání a přístup na jinak hornaté pobřeží. Tunnel Beaches, jak se tento unikát jmenuje, rozhodně stojí za prohlídku.

Ilfracombe

Ač se obyvatelé městečka zuby nehty snaží udržet jeho starobylou a elegantní atmosféru, najdete zde i zástupce moderní architektury a umění. Jedním z nichinstalace monumentální figury je zdejší divadlo The Landmark Theatre, které je však známější pod přezdívkou „Madonina podprsenka“ (vysloužilo si ji díky svým dvěma budovám kónického tvaru). Ještě větší rozpaky však budí socha britského moderního umělce Damiana Hirsta v přístavu. Instalace monumentální figury těhotné a napůl z kůže stáhnuté ženy severní devonzvané „Verity“ si v roce 2012 dokonce vyžádala obecní referendum.

Po prohlídce přístavu si vyšlápněte na kopec ke kapli sv. Mikuláše. Původně gotický kostelík funguje také jako maják a údajně se jedná o nejdéle takto fungující zařízení v Anglii. Pod kaplí se můžete zastavit na vyhlídce, ze které je rozhled na cca 30 km vzdálený ostrov Lundy a o něco vzdálenější pobřeží Walesu.

Ilfracombe však není hlavním městem severního Devonu, tím je téměř padesátitisícový Barnstaple. Jedná se o tradiční anglické město s úzkými uličkami a výstavní High Street, kde si užijí milovníci nákupů. Koho nezajímají moderní kousky, může zamířit do původní viktoriánské tržnice, která je místem konání bleších trhů. Při procházce městem nezapomeňte navštívit zdejší turistické centrum situované v barokní budově Queen Anne's Walk, která byla postavena na počest této královny a sjednocení Anglie se Skotskem.

severní Devon

I tato oblast se pyšní národním parkem. Exmoor rozhodně stojí za návštěvu a zdejší mírné trasy zvládnou i děti či senioři. Ideální je začít ve vesnici Lynmouth, která leží na pobřeží, a odtud se nechat vyvézt do sousední obce Lynton lanovkou, která funguje systémem přečerpávání vody (bez přestání od svého zprovoznění v roce 1890). Z Lyntonu snadno natrefíte na pěší stezky vedoucí podél moře, odkud je opět nádherný výhled na pobřeží Walesu. Největší atrakcí parku je zdejší stádo divokých koz, jejichž výskyt je dokonce zaznamenán v knize Domesday Book z roku 1086.

NP Exmoor

Stejně jako v turisticky známějším jižním Devonu, i v tom severním můžete na každém kroku ochutnat specialitu „cream tea“, což je konvice černého anglického čaje servírovaná s pečivem a zdejší plnotučnou smetanou a domácí marmeládou z jahod. Dopřát si tuto pochoutku můžete třeba v kavárně na pláži Woolacombe, což je nekonečný pás zlatavého písku – označovaný mnoha zdroji jako nejkrásnější pláž celé Anglie.

západ slunce

Ať už si vyberete turistiku v parku Exmoor, či surfování u vyhlášené pláže Woolacombe, severní Devon si vás svou přírodou a duchem viktoriánské tradice jistě získá.

GPS: (NP Exmoor) 51°08'00.5"N 3°39'31.0"W

 

Text a foto: Marie Figarová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, jižní Devon – krajem sira Francise Drakea i Agathy Christie
Publikováno: 26.2.2017
Pokud chcete nasát atmosféru tradiční Anglie s kamennými domky, doškovými střechami a třpytícím se mořem v dáli, zakroužkujte si na mapě oblast jižního pobřeží hrabství Devon.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Velká Británie, Edinburgh – skotské království
Tajemné přímořské město na jihovýchodě Skotska, kde se zrodily filmové legendy Sherlock Holmes ne...

Velká Británie: Dover – hrad a bílé útesy
Když se řekne Lamanšský průliv, mnohým se automaticky vybaví názvy dvou měst – francouzského Cala...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejkrásnější místa

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci ve Wellness relax areálu Hnačov
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Roadster Black Night v hodnotě 7 890 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.8.2017
Také letos ožije hrad Červený Kameň festivalem Slovenské hrady, který se uskuteční 9. září.
20.8.2017
Také letos ožije Hviezdoslavovo náměstí v Bratislavě festivalem tradičních řemesel a lidových výrobků – Dny mistrů ÚLUV.
19.8.2017
Na severním okraji Českých Budějovic v Českém Vrbném pomalu vzniká na řece Vltavě nové centrum vodních sportů. Do areálu s umělým kanálem bylo umístěno informační centrum Stezky řeky Vltavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 8. 2017
svátek:Johana
dnes:
pondělí 21.8.
21 °C
zítra:
úterý 22.8.
22 °C