www.infoglobe.cz » Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie

Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie

Publikováno: 5.3.2017
Severní Devon je část hrabství Devon v jihozápadním cípu Anglie, jeho horní hranici tvoří Bristolský záliv. Tato oblast je rájem pro milovníky anglického venkova a přírody. Díky turismu a zemědělství, které je stále velmi důležitým zdrojem příjmů usedlíků, si tento region víceméně uchoval svou tradiční atmosféru 19. století a podobu, kterou charakterizují především nekonečné louky, pastviny a divoké pobřeží.

K poznávání tohoto kraje je nejlepší ubytovat se v městečku Ilfracombe, kam se pohodlně svezete přímou autobusovou linkou z nádraží Victoria v Londýně. Odtud se pak do ostatních lokalit dostanete snadno místními autobusy. Rozkvět zažilo Ilfracombe za časů královny Victorie, kdy se zde rozvinul ozdravný lázeňský turismus. Zajímavou upomínkou této éry jsou do skal a pobřeží ručně vysekané tunely a přílivové bazény z počátku 19. století, které zajišťovaly turistům pohodlné koupání a přístup na jinak hornaté pobřeží. Tunnel Beaches, jak se tento unikát jmenuje, rozhodně stojí za prohlídku.

Ilfracombe

Ač se obyvatelé městečka zuby nehty snaží udržet jeho starobylou a elegantní atmosféru, najdete zde i zástupce moderní architektury a umění. Jedním z nichinstalace monumentální figury je zdejší divadlo The Landmark Theatre, které je však známější pod přezdívkou „Madonina podprsenka“ (vysloužilo si ji díky svým dvěma budovám kónického tvaru). Ještě větší rozpaky však budí socha britského moderního umělce Damiana Hirsta v přístavu. Instalace monumentální figury těhotné a napůl z kůže stáhnuté ženy severní devonzvané „Verity“ si v roce 2012 dokonce vyžádala obecní referendum.

Po prohlídce přístavu si vyšlápněte na kopec ke kapli sv. Mikuláše. Původně gotický kostelík funguje také jako maják a údajně se jedná o nejdéle takto fungující zařízení v Anglii. Pod kaplí se můžete zastavit na vyhlídce, ze které je rozhled na cca 30 km vzdálený ostrov Lundy a o něco vzdálenější pobřeží Walesu.

Ilfracombe však není hlavním městem severního Devonu, tím je téměř padesátitisícový Barnstaple. Jedná se o tradiční anglické město s úzkými uličkami a výstavní High Street, kde si užijí milovníci nákupů. Koho nezajímají moderní kousky, může zamířit do původní viktoriánské tržnice, která je místem konání bleších trhů. Při procházce městem nezapomeňte navštívit zdejší turistické centrum situované v barokní budově Queen Anne's Walk, která byla postavena na počest této královny a sjednocení Anglie se Skotskem.

severní Devon

I tato oblast se pyšní národním parkem. Exmoor rozhodně stojí za návštěvu a zdejší mírné trasy zvládnou i děti či senioři. Ideální je začít ve vesnici Lynmouth, která leží na pobřeží, a odtud se nechat vyvézt do sousední obce Lynton lanovkou, která funguje systémem přečerpávání vody (bez přestání od svého zprovoznění v roce 1890). Z Lyntonu snadno natrefíte na pěší stezky vedoucí podél moře, odkud je opět nádherný výhled na pobřeží Walesu. Největší atrakcí parku je zdejší stádo divokých koz, jejichž výskyt je dokonce zaznamenán v knize Domesday Book z roku 1086.

NP Exmoor

Stejně jako v turisticky známějším jižním Devonu, i v tom severním můžete na každém kroku ochutnat specialitu „cream tea“, což je konvice černého anglického čaje servírovaná s pečivem a zdejší plnotučnou smetanou a domácí marmeládou z jahod. Dopřát si tuto pochoutku můžete třeba v kavárně na pláži Woolacombe, což je nekonečný pás zlatavého písku – označovaný mnoha zdroji jako nejkrásnější pláž celé Anglie.

západ slunce

Ať už si vyberete turistiku v parku Exmoor, či surfování u vyhlášené pláže Woolacombe, severní Devon si vás svou přírodou a duchem viktoriánské tradice jistě získá.

GPS: (NP Exmoor) 51°08'00.5"N 3°39'31.0"W

 

Text a foto: Marie FigarováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, jižní Devon – krajem sira Francise Drakea i Agathy Christie
Publikováno: 26.2.2017
Pokud chcete nasát atmosféru tradiční Anglie s kamennými domky, doškovými střechami a třpytícím se mořem v dáli, zakroužkujte si na mapě oblast jižního pobřeží hrabství Devon.

Velká Británie, Bath – římské lázně, Jane Austenová a božské houstičky
Publikováno: 1.9.2017
Dnešek strávíme v půvabném městečku Bath, které se rozkládá v údolí Avon Valley – mezi vrchovinami Mendip Hills a Cotswolds Hills. Jeho název (bath – koupel) odpovídá i jeho historickým kořenům. Stojí totiž na místě více než 2 tisíce let starých římských lázní. Krom toho jsou pro město charakteristické dokonale zachovalé georgiánské domy. Jsou dokonce v tak dobrém stavu, že město jako takové bylo v roce 1987 celé zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Velká Británie, Edinburgh – skotské království
Tajemné přímořské město na jihovýchodě Skotska, kde se zrodily filmové legendy Sherlock Holmes ne...

Velká Británie: Dover – hrad a bílé útesy
Když se řekne Lamanšský průliv, mnohým se automaticky vybaví názvy dvou měst – francouzského Cala...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2018
V národní přírodní rezervaci Soos, kterou spravuje Městské muzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštěvnické centrum s badatelnou, přírodní učebnou a zázemím.
21.9.2018
I letos se můžete těšit na festival vědy – Evropskou noc vědců. Uskuteční se v poslední zářijový pátek (28. 9.) v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině, Košicích a Popradu.
20.9.2018
Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. V devadesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky, horské túry nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 9. 2018
svátek:Darina
dnes:
sobota 22.9.
19 °C
zítra:
neděle 23.9.
18 °C