www.infoglobe.cz » Vietnam –  etnika, rýžoviště a Phan Xi Pang

Vietnam – etnika, rýžoviště a Phan Xi Pang

Publikováno: 7.7.2018
Hned po příjezdu do Sa Py se ubytujte se a neztrácejte čas. Při jasné viditelnosti je nejlepší volbou domluvit si na hotelu odvoz k lanovce na vrchol Phan Xi Pang. Jedná se o vůbec nejdelší lanovku na světě, která využívá systém tří lan. Její délka je něco okolo 6 km a otevřena byla v roce 2016. Ještě stále se zde buduje. Pravda, pro turisty, kteří se těší na panenskou přírodu s horskou chatkou, to asi nebude. Na vrcholu bylo zbudováno několik pagod, svatyní, dokonce vláček, který vás vyveze až na nejvyšší bod. Vyhlídky jsou opravdu vydařené a krajinu zde máte jako na dlani.

Odpoledne ještě stíháme návštěvu místního skanzenu – vesnice Cat Cat. V Sa Pě přijdete poprvé do kontaktu se zástupci etnik. Žijí zde především Černí Hmongové a Červení Zaové. Budou vás provázet téměř všude. 

vesnice Cat Cat

Do vesnice si musíte koupit vstupenku. Jen malý kousek odsud je vyhlášený obchod s outdoorovým oblečením a místními cenami, takže se v něm možná zdržíte. Nakoupíte zde i za méně než polovinu. Pokud tedy chcete při nákupu sportovního oblečení ušetřit, určitě nakoukněte.

Nyní už vyrážíme mezi domky, malé krámečky, které nabízejí množství ručně vyrobených předmětů, nebo k ohni, kde vám ugrilují buvolí maso, ohřejí lepivou rýži nebo sladké brambory. Cestou můžete nakouknout dovnitř některých příbytků a podívat se, jak místní obyvatelé žijí. Psala jsem, že se jedná o skanzen, takže v této vesničce žije vážně jen pár místních, ale pokud v oblasti nemáte někoho známého, nebude snadné dostat se k nim.

vesnice Cat Cat

Schody vás postupně dovedou až dolů, kde se můžete potěšit pohledem na vodopád nebo navštívit hudební představení s tancem. Koná se zde několikrát denně a určitě stojí za zhlédnutí. Hned vedle této scény nedávno vystavili různé předměty, které místní používají. Máte-li štěstí, uvidíte, jak ženy vyšívají a muži pletou košíky.

vodopád

místní tanec   místní tanec

Nejlepší zážitek si necháme na konec. Velmi dobře zde funguje služba xe om – moto taxi. Když si celou vesnici prohlédnete a vůbec se vám nechce stoupat do kopce, prostě si mávnete na některou z motorek, které jsou nachystané hned za můstkem. Rychle se dostanete k hotelu a cena za tuto službu je nízká.

rýžoviště

Hmong, Zao   Hmong, Zao, rýžoviště

Největším zážitkem v Sa Pě a okolí je určitě procházka po rýžovištích. Provázet vás budou Hmongové i příslušnice etnika Zao. Vycházky jsou různě dlouhé a různě náročné, ale v podstatě počítejte s celodenním programem. Můžete nakouknout do místní školy nebo krejčovské dílničky. Podívat se, jak se mele kukuřice či obilí. Pro místní etnika je turistický ruch jedním z mála zdrojů příjmu. Ženy z okolí Sa Py, každé ráno vyrážejí ze svých domovů, než se připojí k turistům, mnohdy ujdou několik kilometrů. Po nocích vyrábějí různé dárkové předměty. Je dobrým zvykem, když vám dělají celý den doprovod, něco pěkného si koupit.

rýžoviště   u rýžoviště   rýžoviště

Děvčata jsou vynalézavá, během vycházky vám vyrobí různé předměty z rostlin natrhaných podél cesty. Zkusí si s vámi i povídat, anglicky většinou hovoří velmi dobře. Pomohou vám ve špatně schůdném prostředí, můžete si domluvit i „domácí oběd“. Na dlouhý stůl postupně kladou různé talířky s masem, zeleninou, tofu. Nesmí chybět rýže nebo nudle a množství dochucovacích omáček. Všeobecně hospodyně moc jídla nekoření, je na každém jednotlivci, jak si sousto dochutí právě pomocí omáček, nebo třeba chili. Strava je hodně pestrá, je z čeho vybírat.

GPS: 22°19'48.5"N 103°50'03.9"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vietnam, Da Nang – výlet do Mramorových hor
Publikováno: 9.2.2019
Po náročné cestě nočním vlakem přijíždíme brzy ráno do města Da Nang, kde se však moc nezdržujeme. Nejdříve míříme do snad nejkrásnějšího vietnamského města – do lampionového Hoi An, ze kterého vyrážíme na výlet do zdejších Mramorových hor (The Marble Mountains, vietnamsky pak Ngũ Hành Sơn).

Vietnam – Nha Trang a výlety do okolí
Publikováno: 2.2.2019
Nha Trang je prakticky nejznámějším turistickým střediskem ve Vietnamu, ne ani tak kvůli nějakým pamětihodnostem, toto pobřežní město provincie Khanh Hoa proslulo především díky své sedm kilometrů dlouhé písečné pláži s přilehlými ostrůvky. Město má přibližně 392 tisíc obyvatel a tento počet neustále roste.

Vietnam, Cat Ba – lezení v panenské přírodě
Publikováno: 2.12.2017
Vietnam určitě není destinace, kam by se jezdilo vyloženě za lezením, ale pokud už ve Vietnamu budete, určitě lezecké oblasti vyhledejte. My jsme se vypravili na ostrov Cat Ba a mohu ho lezcům jedině doporučit.

Vietnam, Da Lat Loop: jeden z nejlepších asijských motovýletů – VIDEO
Publikováno: 4.7.2017
Už v minulém roce jsme vám přinesli video z horského „svatebního” městečka Da Lat ve Vietnamu. Náš redaktor se do něj ale vrátil znovu, aby projel jednu z nejlepších silnic na vietnamské motovýlety a mohl se s vámi podělit o zážitek.

Vietnam, Da Nang –  město a trip do hor – VIDEO
Publikováno: 17.5.2016
Da Nang (město téměř přesně uprostřed Vietnamu) bohužel skoro nikdo nezná. Běžný turista jím maximálně projede taxíkem z letiště do oblíbeného Hoi Anu... Strávil jsem v Da Nangu tři týdny a zařadil se k mým nejoblíbenějším místům v JV Asii (hned po Chiang Mai). A starou silnici ve směru na Hue označil dokonce i Jeremy Clarkson v pořadu Top Gear za „opuštěný střípek dokonalosti”. Nelze než s ním souhlasit.

Vietnam, Hanoj – chrám Literatury
Publikováno: 23.6.2018
První den v Asii utekl velmi rychle, večer se přesouváme do útulného rodinného hotelu. Prostředí je přátelské, poradí vám s úsměvem na tváři, doporučí stravování, výlety, pomohou s dopravou nebo vám třeba koupí ovoce, po kterém toužíte. Alespoň zpočátku, než se rozkoukáte, pomoc jistě oceníte.

Vietnam, Hanoj – nekonečně bláznivé město – VIDEO
Publikováno: 24.5.2016
Neustálé troubení, babičky tlačící kola s květinami, Vietnamci na maličkých židličkách, jídlo, motorky, propletená změť drátů, motorky, francouzské kavárny, motorky s jídlem, motorky se židličkami, motorka vezoucí kus motorky... Vítejte v Hanoji! Neuvěřitelně bláznivém městě, které si buď zamilujete, nebo ho budete navždy nenávidět.

Vietnam, Hanoj – prohlídka města
Publikováno: 9.6.2018
Po příletu a prvním seznámení s Vietnamem vyrážíme na prohlídku Hanoje. Průvodce nás nejdříve vezme na náměstí Ba Dinh, které je známé především Ho Či Minovým mauzoleem.

Vietnam, Sa Pa: prší/neprší
Publikováno: 7.5.2016
V oblasti Sa Pa v severozápadním Vietnamu je zdaleka nejpohodlnějším dopravním prostředkem motorka. Nemusíte se strachovat, že vám ujede autobus, že nepřijede taxík nebo že vás doveze řidič, který jezdí načerno, úplně někam jinam. A tak jsme si i my půjčili v Sa Pě motorku za pár korun na den a naplánovali výlet.

Vietnam, Sa Pa: tržnice i rýžová pole
Publikováno: 30.4.2016
Řekne-li se v Praze „Sapa“, snad každý si představí známou tržnici na Praze 4. Pokud jste ovšem už pátrali, jak Sapa ke svému jménu přišla, jistě jste zjistili, že oblast jménem Sa Pa je tajuplným místem na severozápadě Vietnamu (při hranicích s Čínou).


Souvisejicí fotogalerie

Vietnam: Národní park a jezero Ba Be
Vydáváme se z Hanoje kolem čajových plantáží a se zastávkou u jezera Núi Cóc do národního parku B...

Vietnam – exotická dovolená
Ve Vietnamu číhá překvapení na každém kroku, ať už jsou to panenské pláže, nedotčená příroda, ukr...

Vietnam II.
V druhé fotogalerii z Vietnamu uvidíte fotky od delty řeky Mekong, Ho Či Minova města a oblasti k...

Vietnam I.
Fotografie rušného hlavního města Hanoje, zalesněné horské krajiny Sapa a známé malebné oblasti D...


Souvisejicí videa

Vietnam, Hanoj – nekonečně bláznivé město
Samé motorky, stánky s jídlem, babičky tlačící kola, všemožní prodejci a neustálé troubení – to j...

Vietnam: na návštěvě u asijských tygrů
Do Vietnamu se jezdí kvůli přírodě a horám, panenským plážím, za světově proslulým jídlem, ale i ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
14.2.2019
Jihoitalské město Matera získalo titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. Zároveň je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Ještě před několika desítkami let bylo považováno za město chudých a hrozil mu postupný rozpad. Dnes se těší ochraně UNESCO a ročně ho navštíví tisíce návštěvníků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 2. 2019
svátek:Ljuba
dnes:
sobota 16.2.
12 °C
zítra:
neděle 17.2.
12 °C