www.infoglobe.cz » ČR, Plasy: Centrum stavitelského dědictví

ČR, Plasy: Centrum stavitelského dědictví

Publikováno: 8.11.2018
V prostorách bývalého hospodářského zázemí a pivovaru kláštera v Plasích vznikla Expozice stavitelství, která se zaměřuje na prezentaci tradičních stavebních řemesel a materiálů. K ní patří i Dvůr stavebních řemesel, kde najdete například autentickou historickou dílnu klempíře nebo pece na pálení vápna. Expozice v nejstarších částech plaského kláštera vás provede stavební historií od středověku po současnost.

Centrum stavitelského dědictví Plasy

Několikapatrový objekt bývalého pivovaru propojuje poctivé tradiční řemeslo a unikátní sbírkové předměty s novými technologiemi stavebnictví. Nejvyšší patro je věnováno životu a tvorbě Jana Kaplického. Od svého otevření v roce 2015 získalo Národní technické muzeum za Centrum stavitelského dědictví Plasy řadu ocenění. Muzeum stavitelství je přínosem z hlediska historického i vzdělávacího.

Centrum stavitelského dědictví Plasy   Centrum stavitelského dědictví Plasy

V úvodu se dozvíte něco málo o stavebním projektu, statice, krytinách nebo co je to vlastně „hrubá stavba“. Kdo chce stavět dům, musí o tom něco vědět. Nejde jenom o jeho umístění, velikost a tvar. Vytvořit domov znamená propojit svojí vizi, umění a talent s materiály.

Centrum stavitelského dědictví Plasy

V expozici keramických obkladů a dlažby z pálené hlíny, jejichž použití je známé již od starověku, se dozvíte, že nejstarší obkládačky byly použity ve starém Egyptě, tedy 4000 let před Kristem. U nás se dochovaly obklady z doby románské a gotické. Srdcem každé keramické továrny je pec a na kvalitě výpalu se podílí zvolený druh paliva. První plynové pece v Evropě byly zbudovány v rakovnické továrně. Jak fungovaly, se dozvíte z modelu továrny RAKO, která je vyobrazena i na ručně malovaných glazovaných obkládačkách sestavených v jeden velký obraz. Povrchy, to nejsou jen keramické obklady, ale také omítky, které mají nejen chránit, ale musí být i estetické.

Centrum stavitelského dědictví Plasy

Přes nosné zdivo se dostanete ke sloupům a klenbám, stropům i podlahám, schodišti, oknům a dveřím, až k moderním izolacím, protože udržet teplo v domě je přece důležité. Stejně tak důležitá je voda, kterou potřebujeme k životu. První vodovody u nás budovaly kláštery, jinde se voda dostávala do domů až ve 20. století.

Centrum stavitelského dědictví Plasy   Centrum stavitelského dědictví Plasy

Nesmíme zapomenout ani na neviditelnou sílu, která kdysi změnila svět, elektřinu. Vývoji elektroinstalace je také věnovaná samostatná část výstavy.

Procházíte expozicí a jste plni úžasu, co všechno naši předci dokázali. Možná si ani nevšimnete, že jste se ocitli v bývalé staré spilce, chladírně, klášterním mlýnu nebo v srdci každého pivovaru – varně. Tím chci říct, že zajímavá je nejen expozice samotná, ale i historické prostory bývalého klášterního pivovaru. V jednom z pater najdete i rozsáhlou vzdělávací a volnočasovou dílnu pro děti, kde si vyzkouší své dovednosti. Z dřevěných kostek si postaví vlastní dům, starší zkusí třeba klenbu podle předlohy a ti nejmenší puzzle.

Centrum stavitelského dědictví Plasy   Centrum stavitelského dědictví Plasy

Téměř v celém areálu je bezbariérový přístup a pro parkování slouží velkokapacitní bezplatné parkoviště. Je třeba počítat s tím, že zde strávíte klidně celý den. Tradice vaření piva se v Plasích zachovala. Hned proti muzeu je sedm dní v týdnu otevřený Knížecí pivovar s výbornou kuchyní.

Centrum stavitelského dědictví Plasy

GPS: 49°56'13.4"N 13°23'23.8"E

Text a foto: Monika Babická



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Publikováno: 11.10.2023
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 18.10.2023
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 25.10.2023
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Publikováno: 31.5.2018
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.

ČR – lovecký zámek Kozel nedaleko Plzně
Publikováno: 5.7.2018
V dnešním článku si představíme krásný lovecký zámek, který se nachází na místě, o kterém se vypráví velmi netradiční pověst. Původní název zámku byl Waldschloss, ale kdysi dávno Slované v době jarní rovnodennosti pravidelně obětovali právě v těchto místech kozla, protože doufali, že si udobří bohy a bude dobrá úroda. Pravdivost pověsti dokazují četné archeologické nálezy. V pozdějších letech se tedy název zámku změnil na Kozel.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR: Sgrafita v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikováno: 21.12.2017
Plzeň už od středověku plně podporuje umělecké dění, důkazem jsou gotické stavby, renesanční domy, moderna a další. Památky jsou soustředěny zejména ve středu města a já bych vám ráda představila okrasu Plzně, které si málokdo napoprvé všimne. Není to tím, že by to nebylo zajímavé, ale výzdobu domů nemáme v úrovni očí, a tak kolikrát ani místní obyvatelé nevědí, že procházejí kolem uměleckých děl. Dnes se tedy podíváme na výzdobu sgrafity od Mikoláše Alše. Byl to vynikající český grafik a ilustrátor, ale především přední malíř českých dějin.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé poutní místo cisterciáckého kláštera v nedalekých Plasích, s nímž má sp...

ČR: Plasy – Muzeum stavitelství
V dochovaných prostorách bývalého pivovaru kláštera Plasy vznikla expozice stavitelství, která vá...

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X