www.infoglobe.cz » Černobílá fotografie I. Nesmrtelný fenomén

Černobílá fotografie I. Nesmrtelný fenomén

Publikováno: 23.7.2008
V dnešní době, kdy digitální aparáty v cenovém rozpětí od několika stovek do několika desítek tisíc korun splní každé naše přání a minilaby nám dodají nádherně naleštěné snímky v živých barvách takřka na počkání, se stalo fotografování běžnou součástí života dovolených, výletů a rodinného záznamníku.

Přičemž zejména malé dítě je třeba sledovat od narození alespoň do jeho první návštěvy školy a pak při takových příležitostech, jako jsou Vánoce, narozeniny, atrakce na Matějské pouti a podobně. Stále častější ostatně je, že si fotky ani nedáme zvětšit a prostě uložíme v počítači, abychom si je mohli promítnout podle nálady a potřeby.

Zajímavé však je, že jak se digitální fotografie během zhruba posledních deseti let rozmohla k masovosti, odkudsi z hlubin zapomnění či přinejmenším polozapomnění začíná stále zřetelněji prýštit pramen zájmu o černobílou fotografii. Dokonce o takovou, kterou si autor dělá sám od A do Z, tj. nejen získá na film stisknutím tlačítka přístroje, ale i sám zformátuje, zvětší, prostě která je celá jeho vlastním dílem.

Divíme se tomu?

Není proč.

Fotografové amatéři se od dob našich pradědečků, kteří ještě používali skleněné desky a ne svitkový film, dělili v zásadě na dvě skupiny.

První, ta větší, byli tak zvaní „cvakaři“. Těm šlo přesně o to, co nám dnes pohodlněji nabízí digi - získat dokument, doklad, jak vypadala Anička, když jí byly tři, jak seděla parta trampů u řeky a hrála na kytary, jak se slavily babiččiny sedmdesátiny. Cvakaři to měli těžší než dnešní majitelé digitálů, ale ne o mnoho. Své filmy jednoduše donesli do specializovaného závodu nebo k drogistovi, a ten jim nadělal buď tzv. kontakty, (což většině lidí při nějběžnějším formátu 6.9 cm stačilo), a ty pak nosili v peněženkách či kabelkách jako dnes mnozí z nás snímky z minilabu. Ze zdařilejšího či zajímavějšího negativu pak drogista provedl zvětšeninu, obvykle 9.13 cm, výjimečně 13.24 cm, která se už často umísťovala do rámečku na stolek nebo dokonce do pasparty na zeď.

Vedle cvakařů však vždy žili i náročnější fotoamatéři, kterým se jednalo o víc.

Nechtěli pouze dokument události, ale v prokomponovaném snímku se snažili vyjádřit svůj pocit, prožitek, vztah k tomu, na co zamířili přístroj. A chtěli tohle všechno dotáhnout i v temné komoře výřezem z negativu, odstíněním výsledného obrazu, tím, jestli bude víc kontrastní nebo bude mít utlumenější přechody stínů atd. atd. Brali fotografování jako svého druhu způsob grafické tvorby, šlo jim o to, co jistý výtvarný teoretik kdysi nazval „uměním, které mohou dělat všichni“.

Dá se říct, že digitál nám v ničem takovém nebrání ani teď a zejména cvakaři mají vystaráno. Avšak v záplavě barevnosti, která se na nás hrne ze všech stran, mnohdy objevujeme kouzlo černobílého snímku, tak jako i někteří filmaři, a nezřídka nás láká i celý proces „udělej si sám“. Ten zakusí jen někdo v temné komoře, když při kdysi červené, nyní nazelenalé žárovce exponuje papír ve zvětšováku, namáčí jej do vývojky, v patřičný čas oplachuje v octové vodě a přemísťuje do ustalovače. Kdo proklíná sám sebe, když udělal špatně zkoušky na vzorečku papíru a snímek mu nevyšel podle přání, ale kdo také má onu skutečnou a nefalšovanou radost z hotového díla, o němž může právem říct, že to je jeho fotografie, že on ji sám udělal.

Pak často zjistí, že tentýž motiv, který si pro ověření zachytil na digitál a zároveň pracnou technikou sám černobíle zvětšil v temné komoře, není v druhém případě ochuzen, protože právě u něj o tu barevnost asi nešlo, ale že nabývá jakési zvláštní kouzlo působení - poezie, neobvyklosti, zprostředkovanosti a kupodivu i trvalosti.

Mohli bychom přemýšlet, proč tomu tak je. Hledat důvody estetické, společenské, psychologické, osobní. Existují nejrůznější a u každého jiné. Pravdou však zůstává, že vedle onoho příjemného pocitu z vlastního díla je hlavní síla černobílé fotografie v tom, jak nám zcela zřetelně dává najevo, že nejde o pouhé svědectví skutečnosti, ale o něco v zásadě jiného, totiž o vlastní a neopakovatelný tvůrčí přístup k ní. Můžeme nacvakat stovku digitálů z pláže u moře, na nichž se lidé od sebe liší tím, že jeden má bílé plavky a druhý zelené. Nic proti tomu, je jen dobře si takovýto barevný zápisník pořizovat, a naši dědečkové litují, že za jejich časů to nešlo. Ale jestliže někomu ukážete černobílou zvětšeninu nějakého stromu na pobřeží nebo kusu skály či lavičky, na níž sedí krásná dívka, každému proběhne hlavou prostá myšlenka: proč jsi tohle fotil, proč sis dal tu námahu dělat z toho alespoň těch 18.24 nebo dokonce 30.40 cm. Snímek se nejen u nás, ale i u diváka dostává nějak jinam - skutečně do blízkosti tvůrčí grafiky. A to nám nenahradí ani minilab, ani počítač.

Představme si ji jen, že bychom takové fotografie, jaké kdysi dělal mistr nad mistry Josef Sudek, viděli v barvě a v jiném formátování, než které jim dal on sám. A nemuseli bychom zůstat u Sudka. Naše černobílá fotografie je plná slavných jmen, mohli bychom připomenout Drtikola, Ehma, Plicku, z mladších Novotného, Hochovou a desítky dalších. Možná, že by se nám jejich barevné fotografie líbily o nic méně než černobílé. Ale určitě zcela jinak.

Když se nad tím takhle zamyslíme, snad nás začne černobílá fotografie snímaná na film a osobně zvětšená v temné komoře lákat jako pokus „ochutnat si“ pro změnu něco jiného než je digitál. Přinejmenším je to zajímavá a podnětná výzva. Jak uvidíme dále, nebude ani tak nákladná finančně, jako spíše časově. Hodiny v temné komoře si prostě musíme odsedět. Kdo zjistí, že mu ten čas nestojí za výsledek, tak toho jednoduše nechá. V opačném případě najde v černobílé fotografii nový svět svého já.

 

Proto jí zde chceme věnovat několik krátkých pohledů, které vás třeba budou inspirovat.

 

V dalším pokračování, které na našich stránkách nalezente ve v pátek 25.července se zaměříme na základní potřebnou foto-techniku a postupy k vytvoření černobílého fotografie...

 

text: O. a J.Chaloupka

foto: Josef Sudek, Fr.Drtikol a Jan Chaloupka - archiv.

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Digikompakt: co vzít v úvahu při jeho výběru
Publikováno: 25.6.2012
Různí lidé preferují různé přístupy. Někdo vybírá podle barvy a designu, někdo podle ceny a třeba využije speciální nabídkovou akci, jiní hledají určité uživatelské funkce. Všichni si ale nejspíš uvědomujeme, že nákup je vhodné dobře promyslet, abychom ho třeba už velmi brzy nelitovali.

Zoner Photo Studio: Konec nekonečnému procházení složek – jak rychle najít konkrétní fotografii
Publikováno: 2.11.2015
Zimní období zlehka ukrajuje z možností k pořízení dobrých fotografií. Ačkoliv námětů je víc než dost, není dostatek toho, co je při fotografování často to nejdůležitější – světlo. Proto je zimní období dobré třeba k tomu, abyste se vrátili k možná zapomenutým fotografiím z léta nebo podzimu a konečně je protřídili a vybrali ty nejlepší snímky.

Zoner Photo Studio: nejlepší způsoby, jak se podělit o fotky ze svých cest
Publikováno: 28.11.2016
Málokdo fotí na svých cestách jen proto, aby si uchoval barvité vzpomínky. Ať už vám fotky pomohou při vyprávění svých zážitků, nebo se s nimi chcete jen pochlubit svým přátelům, existuje spousta možností, jak to udělat.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X