www.infoglobe.cz » Digikompakt: co vzít v úvahu při jeho výběru

Digikompakt: co vzít v úvahu při jeho výběru

Publikováno: 25.6.2012
Různí lidé preferují různé přístupy. Někdo vybírá podle barvy a designu, někdo podle ceny a třeba využije speciální nabídkovou akci, jiní hledají určité uživatelské funkce. Všichni si ale nejspíš uvědomujeme, že nákup je vhodné dobře promyslet, abychom ho třeba už velmi brzy nelitovali.

Vybrané technické vlastnosti digikompaktů

Tři nejdůležitější části digitálního kompaktu, které se spolupodílejí i na výsledné obrazové kvalitě, jsou obrazový snímač, elektronický obvod s procesorem a objektiv.

„Megapixely“

O snímači se nejvíce mluví hlavně v souvislosti s jeho rozlišením. Uvádí se v milionech obrazových bodů (milionech pixelů, megapixelech, Mpx) a má přímou souvislost s velikostí a kvalitou pořízeného snímku (nebo videa). Čím je rozlišení vyšší, tím větší snímek přístroj pořídí a tím více zachytí detailů. Ovšem s kvalitou obrazu také souvisí citlivost snímače ke světlu obecně, podání barev při osvětlení různého druhu a další ovlivňující faktory. Především je třeba vzít v úvahu, že v současné době je sice i u malých kompaktů běžné rozlišení snímače 10, 14 i 16 megapixelů, což umožňuje tisknout nejen zvětšeniny formátu 20 × 30 cm a 30 × 40 cm, ale i větší, ovšem snímače většiny těchto fotoaparátů jsou velice malé, a tomu odpovídá celková reprodukční charakteristika výsledných snímků.

Tabulku a strucny clanek venovany rozliseni v zavislosti na velikosti zpracovavaneho formatu naleznete na tomto odkaze: http://www.tisk-fotografie.cz/index.php/velkoform/piprava-fotografie/79-doporuena-rozlieni

Procesor

Na segment snímače navazuje převodník, který analogový signál převede na digitální data. Ta zpracuje procesor a následně jsou nejčastěji v grafickém formátu JPEG uložena na paměťovou kartu. Procesor se podílí na obrazové kvalitě, kupříkladu podání barev, na šíři dynamického rozsahu nebo na eliminaci digitálního obrazového šumu při použití vysoké citlivosti nebo dlouhých časů závěrky.

Digitální kompakty určené i pro náročné uživatele umožňují stejně jako zrcadlovky uložit digitální obrazové soubory nezpracované procesorem. Tato surová data RAW si můžeme vhodným programem upravit a převést na obrazový formát (TIFF, JPEG, ...) ve svém počítači. Některé fotoaparáty umožňují tento proces provést přímo, s využitím svých vnitřních systémů a s kontrolou na displeji, ovšem připravíme se o možnost využít výkonný počítač, náhled na velké obrazovce a šíři možností, kterou nám nabízejí vhodné programy. Toto je ovšem téma pro samostatné pojednání.

Objektiv

Objektiv „kreslí obraz“. Jeho význam pro tvorbu fotografií je klíčový. Kvalitní objektiv má dobrou světelnost, dobře ostří a má dobrou rozlišovací schopnost, což je důležité pro přenos kontrastu a prokreslení jemných detailů obrazu, díky kvalitní optické konstrukci má odstraněné optické vady, nezkresluje obraz a je dobře ošetřen antireflexními vrstvami. Pravda, neexistuje zcela dokonalý objektiv, avšak u kompaktních fotoaparátů, které mají až na výjimky zabudované tzv. zoomobjektivy, tedy objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, budete řešit hlavně jaký rozsah je pro vaše záměry vhodný.

- Základní ohnisková vzdálenost je u formátu 35mm kinofilmu 45–55 mm (berme tedy střed, 50 mm, jak je i zaběhlé) s úhlem záběru 45–47 ˚. Tyto parametry nejvíce odpovídají pohledu lidského, tedy našeho zraku.
- Kratší ohniskové vzdálenosti mají objektivy širokoúhlé, které zaberou širší prostor a do záběru se nám snáze vejde třeba skupina osob, i když jsme v poměrně malém interiéru.
- Delší ohniska nám zase umožňují přiblížit vzdálené objekty, ke kterým nemůžeme přijít blíže, anebo vyčlenit hlavní prvek od okolí a výrazně rozostřit pozadí, což opět zdůrazní hlavní objekt našeho fotografického zájmu.

U kompaktů jsou dnes běžné základní zoomy s trojnásobným, čtyřnásobným i pětinásobným přiblížením. Můžeme si uvést jako konkrétní příklad trojnásobného optického zoomu: je-li nejkratší ohnisko 35 mm, pak 3× optický zoom umožňuje přiblížení × 3 = 105 mm. Nabízeny jsou ale i modely s 5-, 7- i 8násobným zoomem a často začínají u širokoúhlého ohniska 28 mm, anebo velmi širokoúhlého, a to 25 a 24 mm. „Kapesní“ a o něco větší kompakty s „ultrazoomy“ se širšími možnostmi použití mají 10-, 12- i 15násobný optický zoom a některé velké high-endové modely mají 20-, 30- a dnes už i vícenásobné ultrazoomy. Světový rekord drží Canon PowerShot SX30 IS, který má objektiv s extrémním 35násobným optickým přiblížením 4,3–150,5 mm 1:2,7–5,8 USM VCM; rozsah ohniskových vzdáleností po přepočtu na 35mm kinofilm odpovídá 24–840 mm.

Tento článek byl publikován ve spolupráci společností Digitální studio a Oehling


Celý článek v nezkrácené verzi naleznete na www.oehlingakademie.cz  (http://www.oehlingradce.cz/fotoradce/fr.asp?tab=fotoradce&id=88&burl=&pt=RAKO)






Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jak fotografovat bouřku
Publikováno: 1.8.2011
Letní bouřky jsou dozajista zajímavou a inspirující tématikou pro tvůrčí fotografii a my si nyní přiblížíme některé technické postupy, jakými je možno dosáhnout co možná nejlepších snímků.

Zoner Photo Studio: Konec nekonečnému procházení složek – jak rychle najít konkrétní fotografii
Publikováno: 2.11.2015
Zimní období zlehka ukrajuje z možností k pořízení dobrých fotografií. Ačkoliv námětů je víc než dost, není dostatek toho, co je při fotografování často to nejdůležitější – světlo. Proto je zimní období dobré třeba k tomu, abyste se vrátili k možná zapomenutým fotografiím z léta nebo podzimu a konečně je protřídili a vybrali ty nejlepší snímky.

Fotoškola: Začínáme s manuálem
Publikováno: 25.5.2009
Po delší odmlce se opět vrací téma fotoškoly, které se hned v úvodu zaměří na jedno ze základních témat pokročilého fotografování a tím jsou manuální řežimy – expoziční časy, práce se clonou a dalších pár drobností k prohloubení vašich znalostí či snad radosti z práce s náročnějším fotoaparátem.

Černobílá fotografie II. Jak začít...
Publikováno: 25.7.2008
Pokud se skutečně rozhodnete přejít alespoň občas od svého digiaparátu k přístroji na film a zkusit si vlastní černobílé zvětšeniny vytvářet ve své temné komoře (což zpravidla bývá pro ten účel přechodně vybavená koupelna nebo podobná místnůstka), stojíte nejdřív před otázkou základního vybavení, fotoaparátem začínaje a zvětšovákem s příslušnými miskami a nádobkami konče.

Černobílá fotografie I. Nesmrtelný fenomén
Publikováno: 23.7.2008
V dnešní době, kdy digitální aparáty v cenovém rozpětí od několika stovek do několika desítek tisíc korun splní každé naše přání a minilaby nám dodají nádherně naleštěné snímky v živých barvách takřka na počkání, se stalo fotografování běžnou součástí života dovolených, výletů a rodinného záznamníku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X