www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Staroměstské náměstí v Praze

ČR: Staroměstské náměstí v Praze

Publikováno: 20.5.2011
Dnes se vydáme do srdce Prahy na Staroměstské náměstí.

O Staroměstském náměstí

Počátky Staroměstského náměstí sahají do hluboké historie Prahy samotné a za dobu své existence vystřídalo několik jmen. Z počátku lidé říkali oblasti Prahy kolem náměstí jednoduše Mezihradí, protože Praha se říkalo mohutnému hradu na druhém břehu Vltavy, který byl na dohled od druhého hradu – dnešního Vyšehradu. Postupem času, jak se rozrůstala zástavba, vznikalo náměstí, které bylo označováno jako Velké a sjížděli se sem kupci nejen z Evropy, ale také z oblastí Asie. Obchodníci však začali vyžadovat ochranu pro své zboží, svůj doprovod a také chtěli mít i nějakou zábavu. Proto vedle náměstí vznikl knížecí dvorec, který byl oplocený – „otýněný“, a pokud kupci chtěli využít tohoto pohodlí, museli zaplatit poplatek – „ungelt“. Tak se uchytila jména, která známe dnes – Týn a Ungelt. Velké náměstí po dlouhou dobu bylo jen tržištěm a zastávkou na cestě k hradu na druhém břehu řeky.

Postupem času se však z něho stalo místo významných událostí. Roku 1437 zde byl popraven Jan Roháč z Dubé, poslední husitský hejtman, se svými šedesáti věrnými druhy. Roku 1621 zde bylo popraveno sedmadvacet českých pánů za vzpouru proti habsburskému císaři Ferdinandovi. Dnes je na radniční zdi k vidění seznam popravených. Další tragédií, která se na náměstí odehrála, bylo zavraždění českých vlastenců příslušníky SS v květnu 1945 a v této době byla v bojích zasažena Staroměstská radnice a poškozen byl i orloj. Náměstí zažilo ale i radostné události – svatby (například roku 1570 svatba dcery císaře Maxmiliána), konaly se zde různé kejkle nebo sem přicházely významné osobnosti, jako Frederik Chopin, Albert Einstein, Ludwig van Beethoven, které uchvátila atmosféra místa.

Život na náměstí se však točil hlavně kolem trhů, kde si lidé mohli koupit velké množství zboží – kromě potravin také drobné zvířectvo, kalendáře, hračky, šatstvo a tak dále. Nebylo neobvyklé, když se zde konala loutková divadla, vystupovali zde různí šarlatáni, „dobrodruzi“, kteří se svým vyprávěním snažili strhnout publikum, vystupovali zde pěvci, aby zazpívali své balady… 

Staroměstská radnice a orloj

Radnice začala vznikat na konci 30. let 14. století, kdy Jan Lucemburský vydal privilegium, které staroměstským obyvatelům stavbu povolilo.

Pověst praví, že orloj sestrojil mistr Hanuš a svojí prací předčil očekávání konšelů. Když se doslechli, že začal pracovat na novém stroji, který měl být lepší než ten předchozí, nechali ho oslepit. Mistr Hanuš pak jednoho dne k orloji přišel, nahmatal jakousi páčku, otočil ji a stroj přestal pracovat. Dlouho pak trvalo, než se našel někdo jemu podobný, kdo by hodiny dokázal opravit.

Skutečnost je však jiná. Autory orloje byli Mikuláš z Kadaně a Jan Ondřejov řečený Šindel, kteří hodiny sestrojili na začátku 15. století a svým dílem předčili orloje v Milánu, Modeně, Padově, Londýně, Štrasburku nebo Paříži.

Stroj byl tak komplexní, že občas bylo těžké sehnat schopné muže, kteří by jej dokázali rozhýbat. Na konci 18. století byla situace dokonce taková, že se uvažovalo o jeho rozebrání a následném prodání do starého železa. V polovině 19. století se pak objevil návrh pražských hodinářů, aby původní orloj byl odstraněn a nahrazen menším a modernějším strojem. Teprve v 60. letech 19. století byl konečně rekonstruován díky purkmistru Václavu Bělskému.

Kostel Matky Boží před Týnem

Dnešní svatostánek v podobě gotické trojlodní baziliky stojí na místě románského kostela z 11. století zasvěceného Panně Marii, při němž stál špitál. Ve druhé polovině 14. století započala přestavba, která se však během husitských bouří zbrzdila, avšak chrám se stal hlavním kališnickým kostelem. Po bitvě na Bílé hoře se chrám dostal do rukou katolíků, kteří z něj odstranili veškeré utrakvistické symboly, včetně sochy Jiřího z Poděbrad, na jejíž místo byla ve 20. letech 17. století postavena socha Madony od sochaře Kašpara Bechtelera.  Dnes v chrámu mohou návštěvníci spatřit hrob věhlasného dánského astrologa Tycha de Brahe, překrásný obraz Panny Marie z ruky malíře K. Škréty, baldachýn ve stylu pozdní gotiky od M. Rejska, původně nad hrobem biskupa Augustina Luciána z Mirandoly, cínovou křtitelnici z roku 1414 patřící ještě k původnímu vybavení kostela, Týnskou madonu a sousoší kalvárie z 15. století a v neposlední řadě lze v kostele vidět také varhany vyrobené v letech 1670-1673, které jsou nejstaršími dochovanými varhanami v Praze.

Text: Maxim Kucer

Foto: J. Štantejský



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rozdělení Prahy a jména ulic
Publikováno: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 se Praha dělila na devatenáct okresů značených římskými číslicemi I až XIX. V roce 1949 bylo město přerozděleno na šestnáct správních okresů- Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal další rozšíření Prahy o 55 obcí. V roce 1960 se Praha opět přerozdělila na deset obvodů- Praha 1 až 10.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X