www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Rozdělení Prahy a jména ulic

Rozdělení Prahy a jména ulic

Publikováno: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 se Praha dělila na devatenáct okresů značených římskými číslicemi I až XIX. V roce 1949 bylo město přerozděleno na šestnáct správních okresů- Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal další rozšíření Prahy o 55 obcí. V roce 1960 se Praha opět přerozdělila na deset obvodů- Praha 1 až 10.

     V letech 1946-1947 byla vystaveno první pražské sídliště- Solidarita ve Strašnicích. Poté následovaly Rybníčky ve Strašnicích, v roce 1958 sídliště Antala Staška v Krči, 1956-1959 Petřiny, 1959 sídliště Invalidovna, 1963 sídliště na Pankráci. V roce 1961 se začalo stavět

 Severní Město, jako první velké sídliště, které zahrnovalo Prosek, Ďáblice, Kobylisy a Bohnice. V roce 1966 bylo postaveno Jižní Město a v oblasti Prahy 5 Jihozápadní Město (Stodůlky, Řepy..).

     Jména ulic se rodila současně s rozvojem města. Lidé si pojmenovávali ulice tak, aby se v Praze bezpečně vyznali. Nejdříve ulice dostávaly jména podle bran, ke kterým směřovaly, podle náměstí (rynků) a tržišť (Rybná, Ječná, Žitná, Masná, Uhelný, Dobytčí, Koňský trh…). Dále pak to bylo podle určitých řemesel, které se zde soustřeďovala- Platnéřská, Kožná, Celetná (podle caletníků, kteří pekli housky a koláče neboli caletky a calty). Podle rázu ulice dostala jméno Dlouhá, Spálená a např. Dlážděná, podle významné stavby např. Havelská, Klimentská a Tomášská. Názvy se tradovaly ústně a teprve na konci 18.století byly ulice označeny německo-českými nápisy. V roce 1888 byly zavedeny litinové tabulky s černým písmem na žlutém poli a v roce 1893 pouze české názvy na černobílých tabulkách. Nejstarší názvy, pocházející ze 14.století, nese Dlouhá třída a Celetná ulice.

     Když byly k Praze připojovány další a další obce, vznikl problém s označením ulic. Nejdůležitější zásadou bylo, aby se jméno ulice objevovalo pouze jednou. V roce 1968 měla Praha např. 12 ulic Jana Nerudy, 9 ulic a nádraží neslo jméno Bedřicha Smetany, Jan Amos Komenský měl deset ulic a dvě náměstí a Alois Jirásek dvanáct ulic, dvě náměstí a navíc ještě most…

     Podle názvů ulic lze pozorovat historii města. Ke středověku se váže Karlovo náměstí a Karlův most, k husitům Betlémské náměstí, Husova ulice a ulice Jana Želivského. K boji proti fašismu zase Fučíkova, Dukelských hrdinů, 17.listopadu a Sokolovská. Pro velká sídliště byla vybírána jména ulic podle určitého systému. Zahradní Město nese jména ulic podle rostlin (Jahodová, Pomněnková, Sněženková…), v Hostivaři nejdeme ulice podle původního vesnického života (Chalupnická, U potoka, Selská…), na Proseku zase jména odvozená od severočeských měst (Jablonecká, Mimoňská, Českolipská, Harrachovská…). Na Starém i Novém Městě převažují historická označení ulic. Nejstarší období českých dějin připomínají ulice v Nuslích a na Vyšehradě (Boleslavova, Čestmírova, Křesomyslova, Ctiradova, Krokova, Vratislavova…). A například na barrandovském sídlišti najdeme ulice se jmény herců a osobností českého i světového filmu (Voskovcova, Werichova, Chaplinovo náměstí, Wassermannova…).

     Domy se zpočátku označovaly podle jejich majitelů, ale to nestačilo. Od 14.století se začala objevovat domovská znamení neboli merky. Byly malovány nebo vytesány do kamene. Spousta z nich vznikla podle zvířete, podle věcí nebo erbů. K nejznámějším patří dům U Dvou slunců, U Tří housliček,  U Modrého jelínka, U Bílého lva, U Tří pštrosů… Číslovat se začaly domy v roce 1770. Číslování má svůj řád – základ tvoří směr toku Vltavy od jihu k severu, v příčných ulicích od toku řeky a na levé straně jsou čísla lichá a na pravé straně čísla sudá.

 

Text: Markéta Řandová (při psaní tohoto článku byly použity informace z knihy Václava Cibuly „Objevujeme Prahu")

Foto: J. ŠtantejskýDiskuze u článku (3)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: Prague Flair Open 2011
Publikováno: 26.5.2011
Poprvé v České republice boj barmana proti barmanovi v prostředí originál party ve stylu Grand Prix Racing. O hlavní cenu 3000 EUR se ve světové soutěži utká osm tuzemských a osm zahraničních TOP barmanů ve jménu World Bartending Battle.

Praha: Znalci Williama Shakespeara
Publikováno: 19.7.2011
Praha ožila příjezdem znalců díla Williama Shakespeara. Mezinárodní kongres, který mapuje jeho dílo a vliv na kulturní dění v Anglii i mimo britské ostrovy, se koná v české metropoli poprvé.

Praha: Sen letní noci
Publikováno: 20.7.2011
Po úspěšné loňské premiéře se vrací do Prahy festival filmu, hudby, tance, umění a zábavy „Sen letní noci“, který vyvrcholí velkolepým koncertem na vodě. Zatímco v roce 2010 se jeho program vešel do jednoho dne, letos probíhá celý týden.

Praha: V Blance odkryli 77 koster
Publikováno: 27.7.2011
Na stavbě tunelu Blanka, u křižovatky třídy Milady Horákové a Svatovítské ulice, bylo nalezeno 77 koster v hrobech z doby Přemyslovců. Tento objev zodpoví archeologům a historikům mnoho otázek ohledně osídlení Pražského hradu.

Praha: Obří bublifuk
Publikováno: 9.8.2011
Veliký bublifuk se objevil v Praze2, na Karlově náměstí. Mechanickou sochu – bublifuk sem umístil výtvarník Vilém Frič. Veliká socha stojící nedaleko kostela svatého Ignáce zde stojí v rámci projektu Oživení Karlova náměstí.

Praha: Festival Fresh Film Fest
Publikováno: 24.8.2011
Mezinárodní soutěžní filmový festival Fresh Film Fest, zaměřený na studentskou tvorbu a celovečerní debuty, představí na 120 snímků z celého světa. Na rozdíl od loňského roku organizátoři posílili nesoutěžní program s celovečerními debutovými filmy.

Praha: Letní Letná
Publikováno: 21.8.2011
Kopec nad Prahou Letná láká na osmý ročník tradičního maratonu Letní Letná. V místě mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou vystoupí špičkové soubory včetně švédského Cirkusu Cirkör nebo francouzské Compagnie XY.

Praha: Promítání na Staroměstský orloj
Publikováno: 3.9.2011
Světelná show v říjnu loňského roku uchvátila snad každého. Orloj tehdy slavil 600. narozeniny. Pražané i návštěvníci hlavního města se mohou těšit na další promítání na Staroměstský orloj.

Praha: Národní muzeum v rekonstrukci
Publikováno: 13.9.2011
Na dlouhých sedm let se uzavřela historická budova Národního muzea. Po rekonstrukci, v roce 2018, muzeum oslaví 200 let existence. Všechny exponáty se přestěhovaly do nové budovy Národního muzea a dalších prostor v Horních Počernicích, na Zbraslavi a v Terezíně.

Praha: Wilsonova socha
Publikováno: 19.9.2011
Před budovu hlavního nádraží do Vrchlického sadů se po 70 letech vrátila socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Do nitra sochy, na jejíž obnově pracoval sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery byly uloženy pamětní dokumenty.

Praha: Indický festival vozů
Publikováno: 17.7.2011
Velkolepá indická tradice, čtvrtý ročník pražské Ratha-Yátry festivalu vozů nabízí pod širým nebem den plný barev, vůní, chutí a nevšedních zážitků. Tento svátek se v Indii slaví již několik tisíciletí a v šedesátých letech minulého století se dostal i do západního světa.

Praha: Glamour
Publikováno: 12.7.2011
Ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea vznikla výstava Glamour – dámská společenská móda 1950 – 2010. Výstava je otevřena v tomto muzeu v Praze 1 do 4. září a za vstupné zaplatíte 80,- Kč. Děti, studenti a senioři mají vstup za 40,- Kč.

Praha: Rumunský jarmark
Publikováno: 2.6.2011
Rumunský kulturní institut zve na již 3. ročník akce s názvem Rumunský jarmark: Trh řemesel – "Umění a tradice", který se koná na náměstí Míru v Praze 2. Pro veřejnost je otevřeno od 10.00 do 19.00 hodin.

Praha: Advantage Tennis IV
Publikováno: 7.6.2011
Pro milovníky tenisu připravila pražská O2 Aréna od 18.00 hodin opravdovou lahůdku. Sportovně – společenská akce nabízí exhibice legend světového tenisu. Největší ozdobou tenisové exhibice bude hvězdný manželský pár Andre Agassi a Steffi Grafová.

Česká republika: Festival muzejních nocí 2011
Publikováno: 10.6.2011
Každoroční akce, která se pořádá ve velkých evropských městech, nabízí prohlídky muzeí a galerií, které jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. Vstupné je zdarma, přehled muzeí je k dispozici na www.muzejninoc.cz.

Praha: UNITED ISLANDS 2011
Publikováno: 23.6.2011
Osmý ročník pražského hudebního festivalu United Islands začíná dnes na pražských ostrovech. Festivalové dění můžete navštívit zdarma až do 26. června, program festivalu naleznete na www.unitedislands.cz.

Praha: Mistrovství ČR Semicontact
Publikováno: 12.6.2011
Mezinárodní mistrovství České republiky 2011 v kickboxu o finanční odměny, Semicontact & Musical Forms, hostí hala SK Slavia Praha. Od 8.00 do 9.00 hodin probíhají registrace a vážení, začátek soutěže je v 10.00 hodin.

Brno: bubenická show GOCOO
Publikováno: 14.6.2011
Brněnské Janáčkovo divadlo se rozezní originálními rytmy japonských bubnů v podání jedenáctičlenného hudebního tělesa. Bubenická skupina GOCOO přivezla svoji velkolepou, dech beroucí show až z dalekého Tokia.

Praha: Country Fontána 2011
Publikováno: 15.6.2011
Hudební festival Contry Radia s názvem Country Fontána 2011 se koná od 17.00 hodin. Festival se pro loňský obrovský zájem fanoušků přesunuje z Křižíkovy fontány na Dostihové závodiště ve Velké Chuchli.

Praha: Ringo Starr
Publikováno: 29.6.2011
Legendární hudebník Ringo Starr dnes vystoupí ve 20.00 hodin, v rámci evropského turné, v Kongresovém centru Praha spolu s kapelou All Starr Band.

Praha: World cup skateboarding 2011
Publikováno: 15.7.2011
Legendární závod Mystic Sk8 Cup 2011 dnes startuje ve Skateparku na pražském ostrově Štvanice. Závod je zařazen do série světového poháru ve skateboardingu – World cup skateboarding jako jedna ze tří evropských zastávek letošní sezóny.

Praha: Revitalizace Hostivařské nádrže
Publikováno: 21.9.2011
Přes rok trvající revitalizace Hostivařské nádrže se chýlí ke konci. Přehrada prošla důkladným odbahněním asi 198 kubíků bahna, které přišlo Prahu na 74,5 milionu korun. Nyní se začíná naplňovat vodou, což by mělo trvat dva až tři měsíce.

Praha: Velké sochy na náměstí
Publikováno: 25.9.2011
Šest velkých skulptur se objevilo na Staroměstském náměstí, jedna na náměstí Franze Kafky - jako součást výstavy Sochařské studio Bubec 2000-2011, kterou můžete navštívit ve sklepeních Staroměstské radnice.

Praha: Opravené mýtné domky
Publikováno: 30.9.2011
Na mostě Legií byla dokončena oprava dvou historických mýtných domků. Do měsíce by měly být opraveny i zbylé dvě věže u protějšího Národního divadla. Rekonstrukce měla být původně hotova už před rokem, ale vandalové v loňském roce poničili měděnou krytinu.

Praha: Svatovítský poklad je zpátky
Publikováno: 30.12.2011
Na Pražský hrad, do Kaple sv. Kříže se po dlouhých 21 letech vrátil Svatovítský poklad. Kaple byla v roce 1990 uzavřena a poklad byl z nevyhovujícího prostředí odvezen. Po kompletní rekonstrukci kaple se do ní vrací expozice pokladu.

Praha: Novoroční koncert 2012  
Publikováno: 1.1.2012
Pražský Novoroční koncert má již šestnáctiletou tradici. Každoroční oblíbený koncert přináší milovníkům vážné hudby jedinečný kulturní zážitek.

Praha: Výstava uměleckých děl světových hudebníků
Publikováno: 15.1.2012
V pražské galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze 1 Dlouhé ulici, nedaleko Staroměstského náměstí, začala výstava 40 uměleckých děl světových hudebníků.

Praha: Na Štvanici se opět bruslí
Publikováno: 19.1.2012
Provizorní malé kluziště na pražské Štvanici vzniklo přesně na místě původního památkově chráněného stadionu, který chátral a loňského roku byl zbourán. Otevřeno by mělo být do konce března.

Praha: Nová sezona pražské zoo
Publikováno: 14.4.2012
U příležitosti zahájení 81. sezony představila pražská zoologická zahrada barevné, sympatické a přitom jednoduché logo z dílny renomovaného zahraničního studia. Nové logo je variabilní a hlavně „jejich“.

Praha: Nové Muzeum gastronomie
Publikováno: 10.4.2012
Nové Muzeum gastronomie vzniklo v Jakubské ulici 12 v Praze 1. Část muzea se otevřela na Velikonoce, zatím pouze pro školy a ohlášené skupiny, pro plnou veřejnost se dveře otevřou okolo 10. května.

Praha: Nová in-line dráha
Publikováno: 20.4.2012
Milovníci jízdy na in-line bruslích se mohou těšit na novou dráhu, která vznikne na Sokolovské ulici v Karlíně, v Praze 8. Vyzkoušet si jí budou moci již před letními prázdninami.

Praha: Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží se stěhuje
Publikováno: 21.8.2012
Již pouze do 2. září máte možnost navštívit expozice v Muzeu českého kubismu v Celetné ulici, které jsou zde rozloženy do tří poschodí.

Praha: Slavnost Národního zemědělského muzea
Publikováno: 15.11.2012
Tato slavnost se koná pod názvem Letenská husa a Košt svatomartinského vína, v pořadí již pošesté. Čas konání je 17. - 18. 11. 2012, vždy od 10 do 18 hod. na Praze 7, v Kostelní ulici č. 44.

Praha: Týden sportu zdarma
Publikováno: 22.12.2011
A je tu opět velmi oblíbená, každoroční nabídka pro sportuchtivé. Týden sportu zdarma připravilo hlavní město Praha s provozovateli pražských sportovních zařízení.

Praha: Vánoční Svátky hudby
Publikováno: 20.12.2011
Jubilejní 20. ročník festivalu Svátky hudby v Praze začíná 21. prosince v 19.30 v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici, v Praze 1. Hudební program bude plný kouzelné vánoční atmosféry.

Praha: Unikátní vydání verneovek
Publikováno: 7.10.2011
Milovníci klasických verneovek se dočkali. Vyšel první román Julese Verna z více než šedesátky zamýšlených románů s původními kolorovanými ilustracemi, tedy rytinami z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Praha: Socha Žižky je zpátky
Publikováno: 31.10.2011
Bronzová socha Jana Žižky je po více než roční restaurátorské práci zpátky na pražském vrchu Vítkov. Oprava stála 20 milionů korun a byla dokončena o dva měsíce dříve, než bylo naplánováno.

Praha 3: Na Parukářce roste dětské hřiště
Publikováno: 30.10.2011
V parku Parukářka roste další dětské hřiště. Prahu 3 vyjde nový areál pro děti od 3 do 15 let na 4,5 milionů korun. Největším lákadlem bude dlouhá nerezová skluzavka.

Praha: Výstava Svatá  Anežka Česká
Publikováno: 25.11.2011
V Anežském klášteře v Praze se otevírá výstava k 800. výročí Anežčina narození. Pořadatelem je Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií v Praze a s podporou mnoha partnerů a podporovatelů.

Praha: Výstava díla Karla Jaromíra Erbena
Publikováno: 19.11.2011
Letos je tomu 200 let, co se narodil významný český básník, literát a dramatik Karel Jaromír Erben. Celý jeho život si můžete připomenout na výstavě rozsáhlého díla tohoto umělce v přízemí pražského Klementina.

Praha: Otevření hrobky Slavín
Publikováno: 27.11.2011
Již dlouhých 65 let je krypta pro návštěvníky uzavřena. V rámci akce Vyšehradský advent, která v areálu kulturní památky Vyšehrad probíhá od včerejšího dne do 18. prosince, se hrobka otevírá návštěvníkům.

Praha: Masarykovo nádraží se pyšní novou střechou
Publikováno: 8.12.2011
Odjezdová hala Masarykova nádraží v Praze se po rekonstrukci slavnostně otevřela cestujícím. Zásadní oprava, která nádraží zachovala původní vzhled, splňuje ty nejpřísnější bezpečnostní normy.

Praha: Výstava ruských skvostů
Publikováno: 12.12.2011
V Císařské konírně Pražského hradu, při návštěvě naší republiky, ruský prezident Dmitrij Medvěděv otevřel výstavu pokladů z kremelských sbírek.

Praha: Poškozené sochy ohrožují
Publikováno: 26.12.2011
Sochy Viktorií, které zdobí pražský Čechův most, byly postupně odmontovány a převezeny do depozitáře Galerie hlavního města Prahy. Kvůli poškozeným úchytům ohrožují chodce i řidiče.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

Královské Vinohrady I. - vznik
Publikováno: 27.9.2010
"Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," byla písnička, která se v 19. století posmívala tehdy nově vzniklému městu pražskému - Královské Vinohrady. Dnes jsou jednou z nejkrásnějších pražských čtvrtí.

Praha: výstava „Mezi dvěma světy“  
Publikováno: 2.2.2011
České centrum Praha 1 zahájilo zvláštní výstavu soch z pálené hlíny. Jde o práce česko-německé sochařky Ludmily Seefried-Matějkové, vystavené pod názvem: Mezi dvěma světy.

Praha: pod hladinou Vltavy
Publikováno: 7.2.2011
Národní galerie připravila v podzemí Paláce Kinských neobvyklou výstavu „Pod hladinou Vltavy Praha“.

Praha: Světová výstava hodinek
Publikováno: 8.2.2011
Staroměstská radnice v Praze otevřela výstavu "Umění řemesla hodinářského", která nabízí návštěvníkům prohlídku hodinek světoznámých značek.

Praha: Lidé a peníze
Publikováno: 10.2.2011
Česká národní banka zve návštěvníky na celoroční expozici nazvanou „Lidé a peníze“. Výstava je umístěna v bývalých prostorách trezoru v hlavní budově ČNB, Na Příkopě 28, Praha 1.

Praha: festival Cirkus Cirkus
Publikováno: 17.2.2011
Již druhý ročník divácky úspěšného Mezinárodního festivalu cirkusového umění můžete navštívit do 20.2.2011, v Praze 10, na pláni Hagibor.

Praha: PRAGOINTERIER NEW DESIGN 2011
Publikováno: 18.2.2011
24. Mezinárodní veletrh interiérového a kancelářského nábytku, podlahovin, osvětlení, bytových doplňků a designu na Výstavišti Praha - Holešovice je možné navštívit do 20.2.2011.

Víte, že? Nejošklivější stavby světa
Publikováno: 20.2.2011
Doposavad se naše články o unikátních místech světa věnovaly především nějak uchvacujícím či jinak fascinujícím lokalitám, stavbám či technickým unikátům. Samozřejmě, milovníci přírody asi neocení mohutnost důlních strojů, stejně tak technokratům příliš neřekne kouzlo deštného pralesa, ale i tak jsme se vždy zabývali něčím úchvatným.

Praha: vystavena Kosmova kronika
Publikováno: 21.2.2011
Národní muzeum v Praze nabízí návštěvníkům jedinečný projekt. Vystavuje originály rukopisů, které popisují historii českých knížat.

Praha: Matějská pouť
Publikováno: 5.3.2011
Letošní jarní Matějská pouť slaví historické 416. jubileum a 48. výročí konání v areálu Výstaviště v Praze 7. Zahájení proběhne 5. března 2011 v 10.00 hodin a potrvá do 25. dubna 2011.

Praha 1: výstava Kuky se vrací
Publikováno: 29.1.2011
Výstava věnovaná stejnojmennému filmu Jana Svěráka Kuky se vrací je zpřístupněna v Galerii Minor do 6. března 2011.

Praha: výstava sochařského umění
Publikováno: 23.1.2011
V Galerii Malostranské besedy V Praze vystavuje sochařská díla z let 1962 až 2011 akademický sochař Josef Nálepa. Výstava byla otevřena k jeho 75. narozeninám.

Praha: bruslení na Ovocném trhu
Publikováno: 30.12.2010
Pražané se opět letos dočkali venkovního kluziště na Ovocném trhu, v centru hlavního města.Vstupné je jako každoročně zdarma, zapůjčení bruslí stojí 50,- Kč.

Praha: nová expozice Národního technického muzea
Publikováno: 16.2.2011
Od dnešního dne si mohou návštěvníci prohlédnout novou expozici historie dopravy Národního technického muzea. Muzeum se částečně otevírá po čtyřleté rekonstrukci.

Praha: výstava děl Josefa Lady
Publikováno: 7.1.2011
Galerie Smečky, poblíž Václavského náměstí, představí dílo nejoblíbenějšího českého výtvarníka Josefa Lady, z vrcholného období 30. až 50. let, s názvem: „Do světa…Malebná cesta Josefa Lady“. Celý projekt podpořil vnuk umělce Mgr. Josef Lada.

Praha: výstava v Botanické zahradě
Publikováno: 8.1.2011
Botanická zahrada Troja otevřela v tropickém skleníku Fata Morgana výstavu pod názvem: „Moderní zimbabwské sochařství“, která potrvá celý měsíc leden.

Praha: Mistrovství ČR v latinskoamerických tancích
Publikováno: 19.2.2011
Den plný vzrušujícího tance a romantické hudby na Mistrovství České republiky v nové hale Sparty, v Praze 7.

Praha: výstava o pražském Klementinu
Publikováno: 10.1.2011
Národní knihovna České republiky pořádá výstavu s názvem: „Klementinum v datech a obrazech“. Výstava potrvá do 27. února a vstupné je 60 Kč.

Praha: Mistrovství Evropy juniorů do 21 let
Publikováno: 14.1.2011
V hale SK Slavia Praha pořádá Český svaz pozemního hokeje od 14. do 16. ledna Mistrovství Evropy juniorů do 21 let.

ČR: přehlídka gastronomických specialit
Publikováno: 18.1.2011
V sobotu odstartoval druhý ročník gastronomické přehlídky, který potrvá do 15. února 2011. Koná se nejen v Praze, ale i v Brně, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě a Plzni.

Praha: unikátní soutěž
Publikováno: 19.1.2011
Jedinečná soutěž o nejlepší původní pražský recept s názvem „Jak chutná Praha“ vyhlásila Pražská informační služba ve spolupráci s Asociací českých cestovních kanceláří a Pražským kulinářským institutem.

Praha: Ceny Anděl 2010
Publikováno: 23.2.2011
Dnes probíhá jubilejní 20. ročník udílení cen Akademie populární hudby Ceny Anděl 2010 v pražské Incheba Aréně na Výstavišti v Holešovicích, v Praze 7. Česká televize uvádí na programu ČT1 od 21.00 hodin přímý přenos z tohoto slavnostního ceremoniálu.

Praha: Zdeněk Miler dětem
Publikováno: 24.2.2011
Celoživotní tvorbu výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera představuje pražská Galerie Vltavín. Vernisáž se konala v den autorových 90. narozenin a Zdeněk Miler se jí osobně zúčastnil. Až do 10. dubna 2011 si mohou návštěvníci prohlédnout kresby a vývoj jeho animovaných postaviček.

Praha: zabíjačka na Pařížské
Publikováno: 26.2.2011
Tradiční Masopust s nefalšovanou zabíjačkou můžete dnes navštívit v samém centru Prahy, na náměstí před hotelem InterContinental v Praze 1, od 11.00 do 17.00 hodin.

Praha: zdravotnický veletrh
Publikováno: 20.4.2011
Areál holešovického Výstaviště Incheba Expo Praha hostí do 21.dubna již 33. ročník mezinárodního zdravotnického veletrhu PRAGOMEDICA 2011 a 15. ročník specializované výstavy pomůcek pro zdravotně postižené NON-HANDICAP.

Praha: Sparta Prague Open 2011
Publikováno: 7.5.2011
Tenisový klub Sparta Praha přivítá již podruhé Sparta Prag Open. V pražské Stromovce se představí jednička českého tenisu a světová 18. Petra Kvitová. Na tenisový turnaj, který se koná ve dnech 7. až 15. května je po celou dobu konání vstup ZDARMA.

Praha: Strabag Open 2011
Publikováno: 2.5.2011
Začátek května přivítá pražské tenisové jaro minigrandslam Strabag Open 2011 v challengeru mužů s dotací 100 tisíc dolarů a turnaje ITF žen s dotací 50 tisíc dolarů. Strabag Open se na pražskou Štvanici vrací po třech letech, semifinálové a finálové boje bude přímými přenosy vysílat ČT 4 Sport.

Z Prahy na Karlštejn: Královský průvod
Publikováno: 4.6.2011
Jako každý rok mezi nás zavítá za zvuků bubnů Karel IV. s chotí a svojí družinou. Královský průvod podle skutečné historické tradice převáží korunovační klenoty z Prahy na Karlštejn.

Praha: Marathon Sport Expo
Publikováno: 6.5.2011
Letošní pátý ročník veletrhu sportovních potřeb a vybavení Marathon Sport Export s podtitulem Sport pro každého se koná ve dnech 5. – 7. 5. 2011. Pražské Výstaviště v Holešovicích přivítá nejen profesionální sportovce, ale i širokou veřejnost.

Praha: Český pivní festival Praha 2011
Publikováno: 12.5.2011
Největší gastronomická událost roku 2011 probíhá na Výstavišti PVA Letňany v Praze 9. Čtvrtý ročník festivalu po dobu 17 dni (do 28. května) nabízí to nejlepší z českých pivovarů, od českých kuchařů, řezníků a pekařů. Otevřeno je každý den od 12.00 do 24.00 hodin.

Praha: Svatojánské Navalis 2011
Publikováno: 15.5.2011
Kulturní nezisková akce Svatojánské Navalis 2011 probíhá po celý den u Karlova mostu na řece Vltavě. Akce pořádá Muzeem Karlova mostu u příležitosti svátku nejslavnějšího českého světce, Jana Nepomuckého.

Praha: Doyle Lawson & Quicksilver
Publikováno: 16.5.2011
Legendární skupina Quicksilver v čele s Doyle Lawsonem zavítala do Prahy. Dnes a zítra se od 20.00 hodin uskuteční jediné dva koncerty v České republice. Jednotná cena vstupenky je 450,- Kč.

Praha: Unikátní zábavní park
Publikováno: 17.5.2011
Nový DinoPark na střeše OC Galerie Harfa vedle O2 arény ve Vysočanech (pátá atrakce svého druhu v České republice a na Slovensku) otevřel své brány pro malé i velké návštěvníky. Na téměř 50 modelů dinosaurů v nadživotní velikosti a dvojici hrozivých tyranosaurů se můžete přijít podívat denně od 9.00 do 21.00 hodin.

Praha: změny v Botanické zahradě
Publikováno: 11.4.2011
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji změnila s příchodem jara své venkovní expozice. Samostatné expoziční celky, které byly odděleny ploty, byly spojeny v jednu velkou a přehlednou venkovní expozici. Areál Sever, Ornamentální zahrada, Japonská zahrada i ostatní expozice budou přístupné celoročně.

Praha: veletrh BIOSTYL 2011
Publikováno: 8.4.2011
Již posedmé se setkávají lidé, kteří chtějí žít aktivně, zdravě a zajímají se o věci, které dávají našemu životu hlubší smysl. Soubor veletrhů BIOSTYL, EVOLUTION, ECOWORLD a ESOTERIKA probíhá do 10. dubna 2011, od 10.00 do 18.00 hodin, na Výstavišti v Praze Holešovicích.

Praha: nová expozice ve Schwarzenberském paláci
Publikováno: 1.3.2011
Národní galerie v Praze po rozsáhlé rekonstrukci otevřela unikátní prostor barokního krovu v budově renesančního Schwarzenberského paláce. Spolu s Vojenským historickým ústavem zde otevřely expozici historických zbraní, nazvanou „Císařská zbrojnice“.

Praha: výstava Město nad městem
Publikováno: 2.3.2011
Prostory bývalé budovy Federálního shromáždění, nyní součást Národního muzea, nabízí návštěvníkům zajímavou vizi architekta Karla Pragera. Výstava s názvem Město nad městem – vize Karla Pragera je otevřena do 17. dubna 2011.

Praha: Top Fashion Night
Publikováno: 3.3.2011
Večer plný módy, show a volné zábavy, nazvaný Top Fashion Night, se koná v Klubu KOSTEL na Starém Městě. Vstupné činí 190,- Kč a pro návštěvníky je připravena bohatá tombola.

Brno: bubenická show YAMATO
Publikováno: 6.3.2011
Fenomenální japonští hudebníci YAMATO opět navštívili Českou republiku se svou novou bubenickou show, pod názvem Gamushara – The Beat of Courage. Všechna vystoupení, která se u nás v roce 2008 a 2009 konala, byla vyprodaná.

Praha: vzpomínka na Jiřího Schelingera
Publikováno: 7.3.2011
Vzpomínkový koncert k nedožitým 60. narozeninám Jiřího Schelingera proběhne v pražském Retro Music Hallu od 20.00 hodin. Před zahájením koncertu bude odhalena pamětní deska Jiřího Schelingera, která bude umístěna na domě, v němž umělec vyrůstal.

Praha: galakoncert Štefana Margity
Publikováno: 13.3.2011
Galakoncert Štefana Margity ve Španělském sále Pražského hradu začíná od 19.30 hodin. Koncert se uskuteční v rámci akce Hudba Pražského hradu. Vzhledem k plnému programu umělce, se v Praze uskuteční jeden jediný koncert.

Praha: Nebeské hrany 2011
Publikováno: 15.4.2011
Světoví krasobruslaři se představují českému publiku ve světové premiéře show s názvem Nebeské hrany. V holešovické Tesla Aréně organizátoři připravili dokonce dvě představení, dnes od 20.00 hodin a v sobotu od 17.30 hodin.

Praha: benefiční koncert pro Japonsko
Publikováno: 27.3.2011
Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se v 19.30 rozezní hudební nástroje Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Výtěžek z koncertu bude věnován na humanitární pomoc obětem přírodní katastrofy v Japonsku.

Praha:  FOR PETS 2011
Publikováno: 31.3.2011
Pražský veletržní areál Letňany v Praze 9 zve návštěvníky na 1. veletrh chovatelských potřeb pro domácí zvířata. Veletrh, pořádaný pod záštitou Nadace na ochranu zvířat, probíhá do 3. dubna 2011.

ČR: Staroměstské náměstí v Praze
Publikováno: 20.5.2011
Dnes se vydáme do srdce Prahy na Staroměstské náměstí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hrátky s fotkou

1. 11. – 31. 12. 2015
1. cena:
Za strašidly do měst a městeček, kniha 50 rodinných výletů od internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Za strašidly na hrady a zámky, kniha 50 rodinných výletů od internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Hotel a restaurant Pod Věží - ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a 1 večeří
2. cena redakce:
Fotografický software Zoner Photo Studio 18 s 8 GB flash diskem a praktickou příručkou v hodnotě 1848 Kč
3. cena redakce:
Poukaz v hodnotě 1000 Kč na jakoukoli CEWE FOTOKNIHU z nabídky FOTOLAB

Aktuality:

2.12.2015
V těchto dnech začíná zimní sezona v lyžařském středisku Donovaly, kde se za pomoci umělého zasněžování podařilo upravit více než 1,2 kilometru sjezdovek.
1.12.2015
V sobotu 5. prosince (od 16.00 hod.) se na zámku Berchtold koná tradiční akce – Mikulášská nadílka, jejíž součástí bude zvonkový průvod.  
30.11.2015
Prostory zámku Bojnice se po roce opět zaplní vůní jehličí vánočních stromků. Už tradičně se tak stane během akce Vánoce na zámku, která každoročně přiláká do Bojnic množství domácích i zahraničních návštěvníků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Destinace měsíce – ŠVÉDSKO:

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 2. 12. 2015
svátek:Blanka
dnes:
středa 2.12.
8 °C
zítra:
čtvrtek 3.12.
9 °C