www.infoglobe.cz » Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře

Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Cerna hora

Z tohoto důvodu jsou asi nejlepšími měsíci k návštěvě květen, červen, září a říjen. Z Prahy do Černé Hory jezdí přímý lůžkový vlak (podle mého názoru za dobrou cenu), proto je tato země pro Čechy snadným cílem.

Cerna hora

Černou Horu tvoří tenký pruh jaderského pobřeží, úrodná nížina kolem hlavního města Podgorica a okolí Skadarského jezera a vrcholky překrásných hor. Ty jsou součástí Dinárského pohoří, 645 km nepřerušovaného horského pásma, které se táhne od slovinských Julských Alp až k makedonskému masivu Korab. Jsou tvořené sedimentárními horninami, jako je dolomit a vápenec. Nejvyšší vrcholky přesahují nadmořskou výšku 2500 m - Zla Kolata (2534 m), Dobra Kolata (2528 m), Rosni vrh (2524 m), Bobotov kuk (2523 m). Nejvyšší černohorskou horou je tedy Zla Kolata (přímo na albánských hranicích), ale často se uvádí za nejvyšší vrchol Bobotov kuk. 

Cerna hora

Na území Černé Hory bylo zřízeno pět národních parků, čtyři hornaté a jeden nížinný: Lovćen, Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije. Krása Durmitorského pohoří, poklidná atmosféra Biogradske Gory a drsnost pohoří Prokletije budou tématy následujících článků, zaměřených pouze na hornaté parky.

Cerna hora

Černá Hora má také bohatou říční síť. Řeka Tara, Piva a Morača si vyryly překrásné hluboké kaňony, ani ne tak díky své dravosti, ale díky kysličníku uhličitému, který voda obsahuje a který reaguje s tvrdým vápencem. Kaňon řeky Tary je nejhlubším v Evropě - je hluboký okolo 1 000 m (v nejhlubším místě až 1 300 m) a po kaňonu Colorada v USA je druhý nejhlubší na světě.

Cerna hora

Další velmi navštěvovaná část Černé Hory je zajisté Boka Kotorská. Tento nádherně vytvarovaný záliv vznikl zatopením dvou údolí. Často se chybně označuje za fjord, kterým však dává vznik ledovcová činnost, která zde nebyla. Z ledovcové činnosti se vytvarovalo pouze údolí Plav a ledovcová jezera, nacházející se na území Durmitorského národního parku. Vřele doporučuji vydat se před západem slunce z Cetinje přes národní park Lovćen západně na okraj pohoří, kde začínají neuvěřitelné klesající serpentýny nabízející dech beroucí výhledy na Boku Kotorskou.

Cerna hora

Text/foto: Martina Brožková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 5. 2019
svátek:Viola