www.infoglobe.cz » Expedice Annapurna 2012 II.: BC Lhotse

Expedice Annapurna 2012 II.: BC Lhotse

Publikováno: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

S Trávou (Honza Trávníček) máme v úmyslu jenom se tady aklimatizovat, nabrat vejšku, přespat alespoň dvě noci v CIII (postupný výškový tábor) – 7 300 m a potom co nejrychleji na Annapurnu. Tenhle plán mě napadl když hrozilo, že na "Anču" (Annapurna) pojedu úplně sám. Měl jsem větry z toho, že se budu jedinej pohybovat ne zrovna bezpečnou trasou ledopádů severní stěny. Jsme dva, a tak je veseleji a navíc podle všeho na Annapurně oproti loňsku je dost živo. Na předevčerejšek byl dokonce hlášenej pokus o vrchol – nevyšel. Vím to dobře, měl to být jeden z bratrů Mingmy, šéfa agentury, která nám dělá servis. Ale taky to vypadá, že lidi, kteří tam jsou teď se přesunou sem a budou se pokoušet o Everest a nebo Lhotse a my s Trávou tam budeme zase osamoceni, ale to ukáže až čas, nemá cenu teď řešit.

Cestu sem jsme měli trochu komplikovanou, tolikrát jsem snad nikdy na expedici nepřebaloval. Doma, na letišti v Praze, v Kathmandu, na hotelu na Annapurnu a na Lhotse, na letišti do helikoptery, v Lukle znova… Do Lukly se kvůli počasí několik dnů nelítalo, a tak jsme nakonec vzali vrtulník, protože nás tlačil čas. A podle všeho se ten den otočilo počasí a s ním odletělo i hodně letů…:-(. Ale my jsme konečně mohli k naší „mezihoře“. Šlo s náma i osm trekařů, který jsme postupně pro různý nemoci (nejvíc náběh na vejškovku) zanechávali cestou. Ale nebojte, jsou v pořádku. Do BC (basic camp - základní tábor) jsme dorazili jen Tráva, jeho Mirča a já, coby dozor nad děckama. To bylo včera, dnes šel Tráva dolu setkat se s ostatníma, vrací se večer, zítra chceme do CII.

V KTM (Kathmandu) se mě chytila bolest zad – a dost vydatná. Na osmy se leze blbě v předklonu. Ale Kristina, coby šikovná lékařka a specialistka na horskou medicínu a výškovou nemoc, mě vybavila dobrou lékárnou. Rozhodla se zkoumat vliv výšky na jedince. Podcenila ale element druhu Yeti, a tak to má teď z první ruky. Mimochodem, během jednoho z čekání na odlet v letištní hale jsem vyplnil první část testů k výzkumu toho, jak se z člověka stane horolezec a z horolezce vlivem vysoké nadmořské výšky dement (vypadá to na uzavřenej kruh). Podle jistých teorií totiž vlivem nedostatku kyslíku v „zóně smrti“ dochází k nevratným změnám na mozku. A tak je ze mne laboratorní krysa. Další testy by jsem měl dělat nad 7 000 m a potom doma už s tím zbytkem šedý hmoty. Původní tvatr je zachycen magnetickou rezonancí a posléze se porovná se skutečností. Zatím mě to trochu (teda snad) myslí, ale napadají mě divný myšlenky - jak kráčím nahoře tou nádhernou zemí.

Z Dingboche jsme nastoupali na hřeben, dočetli jsme se totiž, že jde odtud vidět Makalu – bylo, a měl jsem krásnej pocit, že jsem viděl zase osmu, která mne kdysi pustila nahoru. A nádherně jsme viděli pilíř, kterej lezli Čechoslováci jako jeden z prvních výstupů v Himálaji. Klobouk dolu před váma chlapi!!! Potom jsme sami tři traverzovali svahem a je to fakt skvělej pocit vysoko v horách. Svoboda, volnost, nádhera…! Nad náma kroužili orli a někde nahoře…?

Batoh mám trochu těžší než by jsem chtěl, ale xtým přebalováním jsem přišel o bezpečnej obal na můj ThinkPad, nenašel jsem odvahu notebook po loňský zkušenosti svěřit nosičům. A protože krom věcí na sebe a potravy nesu i spacák, ale pár kilo zabere i fotovýbava. Canon EOS600D s šedým objektivem EF 70-300 a další lahůdky jsou tou zátěží v batohu navíc.

Bohužel dnes v BC jsem při vybalování zjistil, že jsem nechal doma čtečku karet. A můj malej expediční ThinkPad ji na rozdíl od velkýho co mám doma nemá. A samozřejmě, že jsem nechal poprvé doma i všechny dráty od mých čtyř foťáků Canon i kamery…! Nějak to vyřeším:-)

Naštěstí můžu dobíjet baterie. Jsem neskutečně nadšenej z novýho solárního systému!
Jdu se projít do ledopádu, odešlu a napíšu jindy…

Radek 

Text/foto: Radek Jaroš, Jan Trávníček Expedice Annapurna 2012

 

Expedici ANNAPURNA 2012 sponzoruje HUMI outdoor

humi.cz



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Expedice Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čekání na počasí
Publikováno: 4.6.2012
Je konec dubna a sněží a sněží. Trčíme v základním táboře a snažíme se zabít čas. Čekáme, až se počasí umoudří, a tak čteme, pijeme kafe, kouřím. Vzpomínám na uplynulý měsíc plný zážitků.

Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo
Publikováno: 16.4.2012
Pamatujete, jak jsem se vrátil z Gasherbrumu (2009), jak jsem říkal, že ASI už nikam na "osmu" nepojedu?! Pamatujete, jak jsem se vrátil z Manaslu (2011), jak jsem říkal, že URČITĚ na "osmu" už nepojedu?! ... 2012 Expedice Annapurna ...

Expedice Annapurna 2012 III.: Pokus o přespání na Lhotce a následný sestup
Publikováno: 14.5.2012
Po dvou odpočinkových dnech v BC, kdy proběhla nezbytná Puja (náboženský obřad), jsme se rozhodli, že se pokusíme vylézt stěnu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedice Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikováno: 9.6.2012
Poslední díl seriálu o výstupu tandemu českých horolezců Radka Jaroše a Honzy Trávníčka jsme opět sestavili z esemesek, které skoro denně chodily do Česka.

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu
Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X