www.infoglobe.cz » Francie – výšlap na Mont Blanc I

Francie – výšlap na Mont Blanc I

Publikováno: 11.6.2018
Nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc – je mezi horolezci veliký pojem. Na vrchol vede více cest, ale nejčastěji je využívaná jedna z nich, tzv. normálka. A právě tu vám dnes představím. Říká se, že po této cestě je výstup na vrchol jednoduchý, ale není zadarmo. Pravdou ale je, že tato trasa je pro mnohé horolezce smrtelná. O tom, jak to tam opravdu vypadá, jsem se chtěla přesvědčit osobně, a tak jsme vyrazili.

Cesta do Francie (pod bílého velikána) trvá asi 11 hodin. Dosavadním cílem bylo městečko La Fayet, odkud jezdí zubačkový vláček Tramway du Mont Blanc pod Mont Blanc. Ten vás za neuvěřitelných 70 minut vyveze z 580 m n. m. do 2 372 m n. m. Z horní stanice se jde po svých do 3 167 m n. m. (i tento přesun dá pořádně zabrat, my ho šli 4 h), kde se nachází chata Tete Rousse a jediný možný oficiální kemp – Base Camp. Stanuje se tam přímo na kamenech, ale i tak se tam dá najít komfortní plac na nadcházející noci. V chatě je také možné přespat i si něco zakoupit, ale velké vyvařování nečekejte (nám nabídli pizzu a polévku). S nápoji zde problém není.

Base Camp

Tramway du Mont Blanc   horní stanice vláčku

Další den je dobré absolvovat aklimatizační výstup na chatu Gouter (3 815 m n. m.), která sedí na vrcholku příkrého masivu. Cesta k chatě vede přes suťoviska a přes velmi obávaný úsek Grand Couloir (stále zde padají kameny) a následně přímo vzhůru k chatě přes skály a balvany. Po většinu délky není cesta zajištěná lanem, ale úplně bezpečná není – připomíná ferratu obtížnosti B. Pro větší bezpečnost chodí lidé navázaní k sobě lanem už zde na kamenech (ideální počet na navázání jsou tři). Cesta vede přímo ke staré chatě Gouter, kde začíná bílý ráj.

pohled na Base Camp ze stěny   chata Tete Rousse a Base Camp

královna sněhu – chata Gouter

Pohled na bílou plochu je okouzlující. Cítili jsme se tam báječně a hrozně jsme se na pochod po ledovci těšili. Člověk si tam také udělá představu o začátku sněhové cesty. Mačky jsme si nevzali, a tak jsme se pomalu vraceli zase zpět dolů. Cesta nás vyloženě bavila. Na tomto úseku ročně zemřou desítky lidí, ale nám to přišlo v podstatě bezpečné (to je ale člověk vyspalý a odpočatý). O pár hodin později jsme názor změnili, protože jsme byli svědky smrtelného pádu člověka do Grand Couloiru (i z kempu je totiž čitelný pohyb lidí na stěně). Helikoptéra byla na místě do pár minut a okamžitě bezvládné tělo odvezla. Úsměvy nám ztuhly a nadšení vystřídal veliký strach. Museli jsme polknout a jít pomalu spát, před sebou jsme měli náročný den. 

noční část výstupu   svítání

Zásadní je předpověď počasí. Obecně se ví, že se musí vyjít brzy, aby se člověk vyhnul odpoledním mrakům. V den našeho výstupu nehlásili úplně ideální počasí, proto jsme vstali v 1 hodinu ráno, najedli se, udělali čaj, nasadili helmy s čelovkami, expediční boty a ve 2 hodiny vyrazili vzhůru za sněhovým dobrodružstvím. Cesta k chatě Gouter je v noci a v obuvi na led o něco náročnější, ale člověk už ji trochu zná. Po dvou hodinách cesty jsme se ocitli na okraji sněhu. Nasadili jsme mačky a vzali do ruky cepíny. Možná dobře, že (takhle pro začátek) ve tmě nevidíte srázy kolem vás. V dálce vidíte světla čelovek stoupající vzhůru k nebi, proto přesně víte, kudy máte jít.

pohled zpět na údolí

V podstatě se zde nedá ztratit, leda byste vycházeli úplně první. Nekonečné stoupání vzhůru je hrozné, opravdu hrozné. Během tohoto úseku, který považuji za psychicky jeden z nejnáročnějších, se rozednělo. Může zde nastat první problém s dechem a první problémy v odlišném tempu lidí navázaných na jednom laně. Krásný výhled na světla měst pod horou vás bude trochu konejšit. Ač musí být motivace vysoká, nevzdávejte to! Až spatříte Mont Blanc, okamžitě chytnete druhý dech. V dalším článku budeme pokračovat ve výstupu.

GPS: 45°49'57.9"N 6°51'54.7"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.

Francie – výšlap na Mont Blanc II
Publikováno: 18.6.2018
V dnešním článku si můžete přečíst, jak pokračoval náš výstup na slavnou horu Mont Blanc.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru II
Publikováno: 2.9.2016
V minulém díle jsme krátce zmínili, že Ženeva je sídlem mnoha mezinárodních organizací a že tu mimo jiné stojí také Palác národů, který je sídlem Spojených národů.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.
Publikováno: 22.12.2017
Patrně jste slyšeli jméno města v souvislosti s Turínským plátnem. Traduje se, že do něj byl krátce po svém ukřižování zahalen Ježíš Kristus. Je však významné také proto, že otisk obličeje, který je na něm patrný, údajně patří samotnému Kristu. Plátno je dlouho předmětem debat a spekulací, bylo nesčetněkrát zkoumáno, vzniklo velké množství teorií, které buď vyvracejí, nebo potvrzují jeho věrohodnost.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno II.
Publikováno: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich procházkách po městě, které je domovem slavného Turínského plátna.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.6.2018
Bardějov a jeho okolí se stává atraktivní lokalitou pro cyklisty. K dosud vybudovaným cyklotrasám přibyly další kilometry. Nová cyklostezka vede od Mokrolužského mostu v Bardějově až k odbočce na Mnichovský potok, kde se napojuje na obnovenou lesní cestu s asfaltovým povrchem.
19.6.2018
Pokud se zajímáte o blahodárné účinky bahna a vyvěrajících vod v jednotlivých lázeňských městech, přijeďte ve dnech 21.–24. června do Lysé nad Labem. Začíná tu 9. výstava léčebných lázní, wellness pobytů a relaxace.
18.6.2018
Zažijte největší country party na Slovensku a přijeďte 20. až 22. července do obce Jaslovské Bohunice, kde v místním amfiteátru bude probíhat mezinárodní country festival pro celou rodinu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 6. 2018
svátek:Květa
dnes:
středa 20.6.
27 °C