www.infoglobe.cz » Lezení: Arménie - co jsme se ještě nedozvěděli

Lezení: Arménie - co jsme se ještě nedozvěděli

Publikováno: 4.4.2014
Pokud už jste unaveni z lezení, zajeďte se odreagovat k jezeru Sevan. Seven je horské jezero (1 900 m n.m.), největší jezero na celém Kavkaze. Leží v Arménské vysočině a je obklopen holými horskými kopci. Celé místo působí velmi klidně. Za větrného počasí se zde tvoří veliké vlny. Při koupání si dejte pozor na všudypřítomné raky, cvaknutí jejich klepítky není zrovna příjemné. Ale jejich ochutnávku si rozhodně nenechte ujít.

Arménie

Dalším typem na výlet je Zorats Karer (taktéž arménský stonehange, nebo Karahunj) ležící nedaleko města Sisian (jihovýchod země). Jedná se o menhiry, tedy vertikálně stojící kameny. Tyto kameny jsou zajímavé především dírami v jejich horní třetině, vyvrtanými pod různými úhly již v pravěku. Pomocí těchto děr se dříve určovala denní doba podle slunce, za větrného dne vydává vítr, procházející těmito otvory, pískavé zvuky.

Arménie

Komu by se zastesklo po horách, doporučuji zajímavý výlet k jezeru Ughtasar (3 200 m n. m.), kde se nachází pro Arménii velmi významné petroglyfy (malby vyryté do horniny pozn. red.). Najdete tam desítky skalních rytin rozesetých mezi vrcholky nádherných barevných hor. Tyto rytiny jsou symboly Arménie, využívají je jako znaky např. na hrncích nebo jako nástěnné malby v restauracích. Přímo k jezeru vede cesta, která stále stoupá. Dle místních by pěší výlet k jezeru trval několik dní. Je zde však i možnost zaplatit si řidiče, který vlastní sovětský UAZ 4x4, který vás doveze do kopců.

Arménie

Byl to opravdu zážitek, jak z hlediska cesty (neustálé dolévání chladící kapaliny, opravy převodovky,...), tak díky nádherné krajině a výhledu na kopce Azerbájdžánu (jelikož se jezero nachází v blízkosti hranic). Řidiče lze domluvit přímo v Zorats Karer - mladík pracující v obchůdku zavolá kamarádovi vlastnícímu UAZ a třeba se, tak jako to bylo u nás, i on vydá na již zmíněné dobrodružství. Po chození po vrcholcích doporučuji nedaleké Vorotan hot springs - venkovní lázně.

Arménie

Dalším velice zajímavým tipem pro vás bude určitě i oblast v okolí Tatevu. Každý turista zná Tatev hlavně díky klášteru z 9. století, na který je nádherný pohled, stojíte-li ze správné strany. Klášter stojí majestátně na krásných skaliskách. Tento pohled se vryje do paměti. Klášter se nachází poblíž stejnojmenné vesnice Tatev. Mluvíme o oblasti vzdálené 250 km jihovýchodně od Jerevanu, v provincii Syunik. Je to překrásná oblast, která se od ostatních části země odlišuje hlavně porostem, jedná se totiž o zalesněnou oblast, ledový kaňon, kterým protéká řeka Vorotan. Tento kaňon bere dech. Dá se klikatě projet po silnici, nebo je možnost prohlédnout si ho z ptačí perspektivy - z lanové dráhy, která vede od Halidzoru k Tatevu.

Arménie

Ve vesnici se nachází informační centrum, kde si můžete prolistovat kdejaké průvodce a naplánovat výpravu ať za lezením, nebo čistě turisticky po okolních kopcích. U stanic lanovek vám také zaměstnanci určitě poradí, jakým směrem se vydat, o místních obyvatelích nemluvě.

Arménie

Lezci by měli své cesty směřovat k vesnici Halidzor, kde se dá lézt. Dále se nabízí Tatevi Anapat v údolí poblíž řeky, místo, kde se řeka Vorotan rozlévá. Také se leze nad parkovištěm u Ďáblova mostu (mezi Halidzorem a Tatevem) a  přímo vedle klášteru Tatev, nedaleko cílové stanice lanovky. V celé oblasti je také mnoho turistických stezek.

Arménie

Text/foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.

Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport
Publikováno: 3.8.2015
V minulých článcích jsme posilovali pro snadnější lezení. Dnes si pojďme říct, co je to slackline a slacklining.

Lezení: Arménie - nejvyšší hora Aragat nebo Ararat?
Publikováno: 2.2.2014
Arménie je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii. Na severu hraničí s Gruzií, na východě Ázerbájdžánem a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a Tureckem. Arménie je parlamentní republika, ve které se již roku 301 n. l. přijalo křesťanství za státní náboženství.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2019
Kromě sportování, turistiky, wellness a lázeňských aktivit i atraktivní historie je severovýchod Slovenska cílem návštěvníků, kteří míří za kulturou. Zajímavou paletu společenských akcí, některé z nich s tradicí již od středověku, vám představíme v následujících řádcích.

26.5.2019
Od 30. května do 1. června vás čeká nejvýznamnější kulturně-společenská akce města Brezno, které i letos přinese bohatý program.
25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 5. 2019
svátek:Valdemar