www.infoglobe.cz » Lezení: Moravský kras

Lezení: Moravský kras

Publikováno: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších lezeckých oblastí České republiky, kde se spoluvytvářela historie jak klasického, tak i moderního sportovního lezení u nás.

Moravsky kras

Geograficky jde o velmi specifickou oblast náhorní planiny, nacházející se severovýchodně od Brna. V této oblasti se vyskytují vzácné krasové jevy, nachází se zde mnoho vzácných jeskyní a mohutných jeskynních komplexů dlouhých desítky kilometrů. Většina skalních stěn je na svazích údolí a jsou tvořeny starými devonskými vápenci. Výška stěn se liší dle lokality - najdou se zde stěny vysoké i 100 metrů, ale více typické pro tuto oblast jsou stěny vysoké 20 – 30 metrů. Kvalitou vápence se také liší lokalita od lokality. Nejvíce kvalitní vápenec se nabízí ve Sloupu, Rudicích či Holštejně, naopak nejhorší kvalita horniny se nachází v lokalitě zvané Žleby.

Moravsky kras

Co se týče kvality jistících prostředků, je to zde podobně jako v jiných oblastech - více populární stěny mají lepší jištění než ty méně populární. Více vyhledávané oblasti jsou odjištěny nýty a borháky, na ty méně navštěvované oblasti je dobré do lezeckého batohu přibalit také vlastní dojišťovací prostředky (na takovýchto cestách je nutno počítat s tím, že možná narazíte i na staré skoby a smyčky, jejichž stáří a původ nelze odhadnout).

Moravský kras je chráněná krajinná oblast, proto je nutné dodržovat určitá nařízení, která striktně vymezují horolezeckou činnost. Horolezecká činnost je zde povolena pouze v určitých lokalitách, které jsou také omezeny časovým obdobím. V některých oblastech je lezení povoleno celoročně, v některých se může lézt pouze od 15. 7. - 31. 12. Neinformovanost o těchto omezeních neomlouvá. Je také zapotřebí používat vyznačených přístupových cest. Značka X znamená zákaz vstupu, přikázaný směr je značen trojúhelníkovou šipkou. Horolezeckou činnost zde můžou provozovat pouze členové organizací UIAA. Ve všech oblastech je zakázáno bivakovat a tábořit.

Moravsky kras

V Moravském krasu se hovoří o 6 lezeckých oblastech: Žleby, Josefovské údolí, Rudické propadání, Holštejn, Sloup a skály v údolí Říčky.

Žleby (Pustý a Suchý) se nacházejí nedaleko propasti Macocha. Nazývá se tak rozsáhlé údolí, táhnoucí se od lanové dráhy poblíž propasti až po Skalní mlýn. Nachází se zde kolem 50 skalních útvarů, lézt se však může pouze na 10 stěnách.Moravsky kras Je také možné lézt přímo v nejznámější propasti v ČR - Macoše, k tomu je však zapotřebí písemné povolení. Josefovské údolí je známé především díky skále s názvem Býčí skála - nachází se zde cesty, které v ČR patří mezi neobtížnější. Býčí skála je společně s Krkavčí skálou nejznámější lezeckou lokalitou celého Moravského krasu. Oblast Rudice je tvořena několika skalními celky poblíž stejnojmenné vesnice. 

V údolí přímo u vchodu do Rudického propadání se nacházejí 2 stěny na lezení, jejichž součástí jsou cesty, kde jištění tvoří i smyčky, u kterých si věk můžeme pouze tipovat. Další velmi vyhledávanou oblastí je Sloup, jelikož se pyšní pestrou škálou obtížností - od 3 po 10. Druhým důvodem je zajisté nejlepší dostupnost, neboť se první skály nacházejí podél cesty. Stejně tak jako v předchozích oblastech, i zde je nutno u lehčích cest počítat s tím, že stupy mohou být velmi uklouzané. Nejznámější věž oblasti nese název Indie, která má téměř 25 m a je výborně odjištěná. Další lezecky velmi významnou oblastí je Holštejn. I zde se totiž nacházejí nejtěžší cesty v ČR (uslyšíte-li úspěch na cestách 10 -, 10 a 10+: Čarodějův učeň, Hradní spára, Kašpárkův hrobeček, Kudlanka nebo Glutaman, lezec hovoří o cestách Holštejna). Skály u údolí říčky jsou poslední malou oblastí, kde se leze na 5 skalách, které jsou schované ve vysokém bukovém lese. Výška těchto stěn je u jednotlivých skal rozdílná.

Moravsky kras

Text/foto: Martina Brožková

 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR, Moravský kras – Kateřinská jeskyně
Publikováno: 14.10.2015
Poté, co jsme dorazili do Skalního mlýna, lokality nedaleko okresního města Blansko, která je považována za vstupní bránu do Moravského krasu, jsme navštívili Dům přírody a následně jsme si prohlédli i jeho blízké okolí. Hned za touto nově otevřenou expozicí se nacházela cesta vedoucí ke Kateřinské jeskyni.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha I.
Publikováno: 21.10.2015
V putování za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovat i dnes. Po prozkoumání Kateřinské jeskyně jsme se vrátili ke Skalnímu mlýnu, odkud jsme se vydali asfaltovou cestou směrem ke spodní stanici lanovky, která by nás měla vyvézt k proslulé a turisticky nejvyhledávanější propasti Macocha.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha II.
Publikováno: 28.10.2015
Naše procházka po naučné stezce Macocha nás minule dovedla až ke spodní stanici lanovky, která byla spuštěna v květnu 1995. Nacházeli jsme se v nadmořské výšce přibližně 361 metrů a naším cílem byl Horní můstek nad propastí Macocha, který je o více než 130 metrů výš.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha III.
Publikováno: 4.11.2015
Minulý týden jsme se přiblížili k našemu cíli, kterým byla úchvatná propast Macocha. Nejdříve jsme si ji prohlédli z Dolního můstku a potom jsme se o její monumentálnosti šli přesvědčit ze shora, a to konkrétně z Horního můstku.

ČR, Moravský kras: Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou
Publikováno: 11.11.2015
Dnes ukončíme procházku po Moravském krasu v jeskyni Balcarka u obce Ostrov u Macochy, která má nejbohatší krápníkovou výzdobu a zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Kromě přírodních krás nás jeskyně zavede i do minimálně 15 tisíc let staré historie, kdy zde žili pravěcí lidé. Vydejme se tedy na návštěvu.

ČR, Černá Hora – městečko piva
Publikováno: 27.5.2022
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

ČR, Rájec-Jestřebí  – jihomoravské zámecké městečko
Publikováno: 2.12.2015
Necelých pět kilometrů od okresního města Blansko se u řeky Svitava nachází přibližně 3,5tisícové městečko Rájec-Jestřebí, které je nejen severní branou do Moravského krasu, ale i místem, kde najdete krásný honosný zámek.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu I
Publikováno: 23.12.2015
Bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních míst v České republice je oblast Moravského krasu. A právě zde se nachází město Blansko, které nabízí spojení unikátních historických, kulturních, přírodních i technických památek. Spolu s kulturním životem a sportovními aktivitami je ideálním cílem k vícedennímu výletu.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu II
Publikováno: 30.12.2015
Dnes budeme pokračovat v návštěvě krásného města v srdci úchvatné přírody. Ano, mluvíme o Blansku, které je vstupní branou do Moravského krasu, ale i místem pozoruhodných památek, které společně navštívíme v následujících řádcích.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu III
Publikováno: 6.1.2016
Poté, co jsme navštívili zámek Blansko a kostel sv. Martina, jsme se vydali k dřevěné stavbě, kterou jsme zahlédli při pozorování města. Byl jí kostelík, který se nijak nehodil do zdejší zástavby.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu IV
Publikováno: 13.1.2016
Po návštěvě architektonických skvostů Blanska v podobě dřevěného kostelíku, tzv. Zámečku nebo Ježkova mostu se dnes vydáme po stopách nejen dalších pamětihodností, ale řekneme si také něco o společenském životě tohoto města.

ČR, Adamov – město spjaté se železem
Publikováno: 20.1.2016
Při naší návštěvě Jihomoravského kraje jsme se zastavili v Adamově, který leží přibližně 12 kilometrů od Brna. Město je obklopeno zalesněnými horami a nachází se na soutoku řeky Svitavy a Křtinského potoka. Žije zde více než 4,5 tis. obyvatel.

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... I – VIDEO
Publikováno: 7.6.2016
Když jsem se nedávno dozvěděl, že podle Lonely Planet je Brno nejméně zajímavé město ČR, chvíli jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Pak mi ale došlo, že je to tak vlastně dobře. Pokud by do něj každý den proudil stejný dav turistů jako do Prahy, velice rychle by ztratilo své kouzlo. Brno je totiž hlavně město studentů, zábavy, kultury a mnoha nenápadných, zato však překvapivě krásných a zajímavých míst. Otáčivé hodiny ve tvaru pánského přirození, ze kterých každý den vypadne skleněná kulička, a kouřící dopravní značky navíc najdete opravdu jen zde... V New York Times byli moudřejší a Brno zařadili do seznamu 52 top míst, kam v roce 2016 vyrazit!

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít… II – VIDEO
Publikováno: 14.6.2016
Nyní už z prvního dílu víte, proč do Brna vyrazit, kde začít prohlídku historického centra i kde se naobědvat. Co nás čeká dál? Pár chvil na náměstí Svobody se záhadným orlojem, nezbytná návštěva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická čtvrť kolem ní a samozřejmě ochutnávka veselého nočního života, výborného piva nebo vína a exkurze do zdejšího studentského života. Tak pojďme na to!

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.

Lezení: historie horolezectví
Publikováno: 12.1.2014
Historie různých lezeckých a horolezeckých technik sahá tak daleko do minulosti, jako první činnosti člověka v horách. První cesty do hor však nebyly z důvodu sportovního vyžití a za zálibou. Do hor se začalo chodit hlavně z důvodu obživy.

ČR: Historie pískovcového skalního lezení
Publikováno: 1.12.2013
Lezení na pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Pískovec je materiál, po kterém se leze u nás i jinde ve světě. S Českou republikou je však historicky spjata. Tzv. kolébkou lezení po pískovcových skalách je sever České republiky - Českosaské Švýcarsko a jeho tyčící se věže Labských pískovců a lezecké oblasti v Českém ráji.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezení
Publikováno: 8.9.2013
Jak již bylo řečeno, poloostrov Laem Phra Nang je známý pro své 4 písčité pláže – Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Lezení: osobní vyrovnanost
Publikováno: 12.11.2011
Na skalách poblíž Kutné Hory se skupinka mladých lezců radí jakou cestou se nejlíp dostat nahoru, kde se chytit, kam stoupnout. Na sobě ale také všude kolem mají všechno, co potřebují – kvalitní a dokonalé vybavení, termosku s čajem, energetické tyčinky a v hlavě spoustu teorie z načtených knih.

Lezení: Divoká Šárka
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.

Lezení coby novinka v našem životě - VIDEO
Publikováno: 17.9.2011
Lezení – sport, který si zažívá obrovský "boom". Od lidí toužících po adrenalinu, překonávání sebe samých a splynutí s přírodou, kterým se lezení stalo součástí života, se postupně přesunul do měst k těm, pro které lezení zůstává především zábavou. S lezením může začít prakticky každý.

Lezení: začátečnické chyby
Publikováno: 19.11.2011
Ke každému začátku chyby patří, ale na druhé straně se říká, že chybami se člověk učí. V začátcích prostě chybuje každý, ale k dokonalosti se propracuje jen ten, kdo se svému zájmu věnuje na sto procent. Ve spirále učení stoupá nahoru a zase klesá dolu, zažívá radosti z úspěchu, ale taky smutek nebo dokonce naštvání když mu něco nejde.

Kategorie lezení
Publikováno: 20.10.2013
Pojďme si nejprve ujasnit, jakou má souvislost lezení a horolezectví. Horolezci začali, mimo expedičního lezení ve velehorách, zdolávat velmi krátké a extrémně náročné cesty. Horolezectví tedy bylo nejdříve a prošlo během svého vývoje několika etapami. Lezení a horolezectví tedy vznikly z jedné disciplíny. Nyní se nám nabízí paleta mnoha sportovních disciplín.

Lezení jako bezpečná zábava
Publikováno: 24.9.2011
Sportovní lezení je v porovnání s jinými sportovními aktivitami relativně bezpečné. Horolezectví už tak příznivou bilanci nemá. Pomníčky těch, kteří v horách nechali svůj život, jsou toho jasným důkazem.

Lezení - o krok dál a o stup výš
Publikováno: 26.11.2011
Lezení se může stát někomu vášní, jinému příjemným zpestřením jedné etapy života a dalšímu třeba jen prostředkem k tomu, aby ho nepřeválcovala lenost, která se má zvlášť ve dnech ke světu apatických, tendenci rozpínat. Na videu shlédnete mezinárodní závody Ice climbing, Německo.

Thajsko: zdánlivě neobvyklé místo pro lezení
Publikováno: 25.8.2013
Pokud by jste si na chvíli chtěli odpočinout od každodenních povinností a chtěli by jste se podívat někam, kde je klima naprosto odlišné od toho našeho a chtěli by jste spojit dovolenou s nějakou sportovní aktivitou, včetně lezení, jednou z velmi příjemných možností je stát v jihovýchodní Asii - Thajsko.

SR: Bratislava - lezení u Technického skla
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.

Lezení jako koníček z donucení
Publikováno: 29.10.2011
Proč jezdit na hory, kde je zima, když „zablbnout na lyžích“ se dá i v obýváku? Takhle "virtuálně" bohužel přemýšlí nemalé procento českých dětí, mládeže, ale také jejich rodičů, pro které je počítačová forma zábavy dítěte vlastně velmi pohodlná a nakonec i levná.

Milostné lezení - tmel nebo záhuba vztahu?
Publikováno: 5.11.2011
Instruktor Kamil Korejs odpověděl na tuto otázku profesionálně, ale hlavně šalamounsky: „Mé zkušenosti s lezením partnerů jsou pestré. Záleží též na tom, o kolik je partnerka lehčí,“ vysvětluje a záměrně se vyhýbá odpovědi, jak by nová společná záliba mohla zacloumat jejich vztahem a znovu obrací řeč na profesionální stránku věci.

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Blansko – město plné překvapení
Pokud se vydáte na Moravu, určitě nevynechejte návštěvu Blanska, které se může pochlubit nejen ná...

ČR, Rájec-Jestřebí – zámecká krása
Nedaleko Blanska se nachází krásné městečko Rájec-Jestřebí, které se chlubí národní kulturní pamá...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR, Blansko – nová interaktivní expozice
Jen nedávno otevřený Dům přírody Moravského krasu vás provede dějinami vzniku tohoto unikátního p...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X