www.infoglobe.cz » Lezení: osobní vyrovnanost

Lezení: osobní vyrovnanost

Publikováno: 12.11.2011
Na skalách poblíž Kutné Hory se skupinka mladých lezců radí jakou cestou se nejlíp dostat nahoru, kde se chytit, kam stoupnout. Na sobě ale také všude kolem mají všechno, co potřebují – kvalitní a dokonalé vybavení, termosku s čajem, energetické tyčinky a v hlavě spoustu teorie z načtených knih.

Po cestě, jemu důvěrně známé, prochází kolem nich starší šlachovitý pán – sportovec. Spoře oblečený do červených trenýrek s bílým lemem a obutý do starších tenisek si vybírá jednu z možných cest, která ho dovede na vrchol skály. Bez trička a jakéhokoliv jištění si prostě vyšlápne nahoru. Na způsobu jeho lezení je vidět nejen to, že cestu důvěrně zná, ale také to, že si prostě věří.

Přestože si zvolil snazší cestu, jakýmkoli zaváháním riskuje pád, který by v jeho věku nejspíš znamenal také vážné zranění. Bez emocí a zaváhání se za pár okamžiků dostal nahoru. Suverénně si to prostě vyšlápl.

Nešlo ani tak o náročnost nebo nenáročnost cesty, ale o to, s jakou samozřejmostí si starší lezecký matador se skálou poradil. Spolehl se jen sám na sebe, trénovanost, ale také na svou nezlomnou psychiku. Za pár minut byl zase dole. Oprášil si ruce, pozdravil se s ostatními a rychlým tempem odkráčel svou cestou. Lezecká mládež jen nevěřícně kroutila hlavou. Ti, co ho znali, se uznale usmáli - jako vždycky, když měli tu čest se s ním na skalách potkat.

Většina z nich se pak o něm domnívala, že s lehkostí, s jakou si poradil se skálou, překonává i překážky osobní. V jeho případě se nejspíš nemýlili. Tohle pravidlo prý ale vždycky nefunguje. „Psychika hraje u lezení velkou roli, ale zároveň se nedá říct, že člověk, který leze dobře je pak psychicky vyrovnaný i v životě,“ vyvrací na oko jasnou teorii Kamil Korejs, instruktor z pražské Horoškoly Mammut. „Osobně znám hodně lezců, kteří jsou velice nevyrovnaní, ale tohle se mění velice rychle, jakmile si ten člověk sáhne na skálu. Pak zapomíná na všechno ostatní a jenom leze,“ vysvětluje.

I z lidí, kteří vedou velice nevyrovnaný život, mohou podle něj být dobří lezci. Jen je důležité dokázat se plně koncentrovat na výkon, zvlášť pak venku na skalách nebo vysoko v horách, kde se za chyby draze platí. Fakt, že klidnější povahy to mají jednodušší nejen v lezení, ale také v životě, samozřejmě platí dál.

Text: Klára Svobodová

Zdroj foto: Horoškola Mammut



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Free solo - nejčistší forma lezení
Publikováno: 18.1.2008
Free solo bývá často nesprávně zaměňováno s volným lezením. Volné lezní znamená lezení bez různých pomůcek jako jsou žebříčky, chytání se lana a podobně.

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.

Lezení: historie horolezectví
Publikováno: 12.1.2014
Historie různých lezeckých a horolezeckých technik sahá tak daleko do minulosti, jako první činnosti člověka v horách. První cesty do hor však nebyly z důvodu sportovního vyžití a za zálibou. Do hor se začalo chodit hlavně z důvodu obživy.

Lezení: Moravský kras
Publikováno: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších lezeckých oblastí České republiky, kde se spoluvytvářela historie jak klasického, tak i moderního sportovního lezení u nás.

Lezení: Divoká Šárka
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.

ČR: Historie pískovcového skalního lezení
Publikováno: 1.12.2013
Lezení na pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Pískovec je materiál, po kterém se leze u nás i jinde ve světě. S Českou republikou je však historicky spjata. Tzv. kolébkou lezení po pískovcových skalách je sever České republiky - Českosaské Švýcarsko a jeho tyčící se věže Labských pískovců a lezecké oblasti v Českém ráji.

Lezení: nesoutěžní kategorie
Publikováno: 17.11.2013
V tomto článku vám přinášíme informace o některých dalších kategoriích nesoutěžního lezení.

Kategorie lezení
Publikováno: 20.10.2013
Pojďme si nejprve ujasnit, jakou má souvislost lezení a horolezectví. Horolezci začali, mimo expedičního lezení ve velehorách, zdolávat velmi krátké a extrémně náročné cesty. Horolezectví tedy bylo nejdříve a prošlo během svého vývoje několika etapami. Lezení a horolezectví tedy vznikly z jedné disciplíny. Nyní se nám nabízí paleta mnoha sportovních disciplín.

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.

Lezení - o krok dál a o stup výš
Publikováno: 26.11.2011
Lezení se může stát někomu vášní, jinému příjemným zpestřením jedné etapy života a dalšímu třeba jen prostředkem k tomu, aby ho nepřeválcovala lenost, která se má zvlášť ve dnech ke světu apatických, tendenci rozpínat. Na videu shlédnete mezinárodní závody Ice climbing, Německo.

Lezení: začátečnické chyby
Publikováno: 19.11.2011
Ke každému začátku chyby patří, ale na druhé straně se říká, že chybami se člověk učí. V začátcích prostě chybuje každý, ale k dokonalosti se propracuje jen ten, kdo se svému zájmu věnuje na sto procent. Ve spirále učení stoupá nahoru a zase klesá dolu, zažívá radosti z úspěchu, ale taky smutek nebo dokonce naštvání když mu něco nejde.

Milostné lezení - tmel nebo záhuba vztahu?
Publikováno: 5.11.2011
Instruktor Kamil Korejs odpověděl na tuto otázku profesionálně, ale hlavně šalamounsky: „Mé zkušenosti s lezením partnerů jsou pestré. Záleží též na tom, o kolik je partnerka lehčí,“ vysvětluje a záměrně se vyhýbá odpovědi, jak by nová společná záliba mohla zacloumat jejich vztahem a znovu obrací řeč na profesionální stránku věci.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Lezení coby novinka v našem životě - VIDEO
Publikováno: 17.9.2011
Lezení – sport, který si zažívá obrovský "boom". Od lidí toužících po adrenalinu, překonávání sebe samých a splynutí s přírodou, kterým se lezení stalo součástí života, se postupně přesunul do měst k těm, pro které lezení zůstává především zábavou. S lezením může začít prakticky každý.

Lezení jako bezpečná zábava
Publikováno: 24.9.2011
Sportovní lezení je v porovnání s jinými sportovními aktivitami relativně bezpečné. Horolezectví už tak příznivou bilanci nemá. Pomníčky těch, kteří v horách nechali svůj život, jsou toho jasným důkazem.

Lezení jako koníček z donucení
Publikováno: 29.10.2011
Proč jezdit na hory, kde je zima, když „zablbnout na lyžích“ se dá i v obýváku? Takhle "virtuálně" bohužel přemýšlí nemalé procento českých dětí, mládeže, ale také jejich rodičů, pro které je počítačová forma zábavy dítěte vlastně velmi pohodlná a nakonec i levná.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X