www.infoglobe.cz » Malý Kavkaz a Arménská vysočina

Malý Kavkaz a Arménská vysočina

Publikováno: 19.1.2010
Malý Kavkaz a Arménská vysočina představují horské systémy jihozápadní Asie, rozkládající se na území Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, východního Turecka a severozápadního Íránu. Nacházejí se mezi Velkým Kavkazem, Anatolskými horami, Taurusem a pohořím Íránu.

Malý Kavkaz se táhne od severozápadu na jihovýchod v délce cca 600 km, přičemž v SZ části se obloukovitě stáčí k JZ a přimyká se ke břehům Černého moře. Šířka pohoří se pohybuje v rozmezí 100 - 150 km. Od masívu Velkého Kavkazu je odděleno rozsáhlými nížinami, na západě Kolchidskou, na východě a jihovýchodě Kursko-Arakskou. Na JZ okraji se dotýká Arménské vysočiny, se kterou bývá často spojováno, hranice obou horských systémů jsou na první pohled těžko odlišitelné.

pohoří Kavkazu

Malý Kavkaz zabírá přibližně 120 000 km2 a je tvořen řadou jednotlivých hřbetů a drobných pohoří. Většina hřbetů dosahuje výšek zhruba 2500-3000 metrů. Nejvyšší části pohoří je hřbet Muro-Dag v Ázerbájdžánu, který leží východně od jezera Sevan. Tyčí se zde nejvyšší hora celého Malého Kavkazu - Giamyš, dosahující výšky 3724 m. K dalším významným hřbetům Malého Kavkazu lze zařadit: Meschetský hřbet (s nejvyšší horou Mepsikaro, 2850 m), Šavšetský hřbet (Karchal Dagi, 3430 m), Trialetský hřbet (Šaviklde, 2850 m), Somchetský hřbet (Lavar, 2543 m), Šachdagský hřbet (3367 m) a Karabašský hřbet (2725 m).

vrch Šuši, Náhorní Karabach ("černá zahrada")jezero Sevan

Arménská vysočina je tvořena rozsáhlým systémem hřbetů, náhorních plošin a vulkanických masívů, jenž se rozkládají na jih od Malého Kavkazu na území Arménie, Ázerbájdžánu, Turecka a Íránu. Na západě navazuje na Anatolské hory a pohoří Taurus, na východě pak přechází do komplexu pohoří lemujících íránské plató (Zagros, Talyš a Elbroz). Nejvyšší nadmořské výšky dosahuje pověstná biblická hora Ararat, podle legendy místo přistání Noemovy archy. Klasický kužel tohoto vulkánu, vysokého 5156 m, se vypíná nad Araratskou plošinou a je vidět už z velké dálky. Ararat má i druhý vrchol - Malý Ararat, ovšem ten je nižší (3914 m). Oba jsou od sebe odděleny sedlem Sarda-Bulok (2687 m).

Ararat Malý a Velký

Vrchol Ararat se stal symbolem národa Arménů (i když leží na území Turecka) a je dobře viditelný z hlavního města Arménie Jerevanu. Vrcholek hory je po celý rok pokryt sněhem a ledem. Druhou nejvyšší horou vysočiny Sabálán Dagh (4821 m) v severozápadním Íránu. Na třetím místě je další vyhaslý vulkán, hora Süphan (4434 m), ležící nedaleko severního břehu jezera Van. Na území Arménie a Ázerbájdžánu se nacházejí další významné hřbety, jako například: Džavachetský (Ačkasar, 3196 m), Samsarský (Didi-Abuli, 3301 m), Gegamský (Aždaak, 3597 m), Vardeninský (Vardenis, 3522 m), Pambacký (3101 m), Daralagezský (Gagi, 3120 m).

AraratElbrus

Na území Turecka pokračují hřbety v nadmořské výšce přes 3000 metrů. V severozápadní části to jsou hřbety Yalnizcam Daglari (3363 m) a Allahüekber Dagi s horou Kisir Dagi ( 3196 m). Na sever od jezera Van se táhne téměř 200 km dlouhý hřbet Aras Güneyi Daglari, na jehož východním konci se zdvihá hora Ararat. Dále se tu nachází hřbet Ala Daglar (Tendürek Dagi, 3533 m a Kochiran Dagi, 3688 m) a masív hory Süphan. Na jih od zmíněného jezera leží kratší hřbety Arna Dagi (3550 m), Mengene Dagi (3610 m) a Hasskari Daglari (Uludoruk, 4135 m).

Hřbety Quarekcheh Dagh (2908 m), Kúh-e-Sabalan (4821 m) a Kúh-e-Bozqúsh (3306 m) již leží na území severozápadního Íránu, konkrétně mezi jezerem Urmyieh a Kaspickým mořem.

jezero Urmiapohoří Suphan

Podnebí se v jednotlivých částech pohoří značně liší. V oblasti přilehlé k Černému moři panuje vlhké subtropické podnebí s vysokými srážkami (až 2500 mm za rok). Směrem na východ a jihovýchod panuje semiaridní klima se srážkami 200 až 400 mm ročně, s horkými a suchými léty a chladnými zimami.

V oblastech Malého Kavkazu a Arménské vysočiny žije pestrá mozaika více i méně početných národností. Nejpočetnější jsou na severu Gruzínci a Ázerbájdžánci, v centrální části Turci a Arméni. Na jihu obývají některé části Kurdové. Z méně početných národností to jsou Adžarové, Lezginci a Ajsorové.

Didi Abuli pohoří

Text: J. Štantejský a Světová pohoří

Foto: Wikimedia Commons.org, Serouj, Tadeáš Gregor, Jialiang Gao, Cschopp, Andrew Behesnilian, Uncredited, EvgenyGenkin, M karzarj, Rusudan Beridze

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lvov - historický klenot Ukrajiny II.
Publikováno: 30.4.2011
V druhém a závěrečném díle budeme pokračovat exkurzí po nejdůležitějších místech Lvova.

Víte, že? Kurdistán
Publikováno: 24.6.2012
Slyšel o něm asi každý, ale jen málo kdo skutečně ví, kde se rozkládá územím, které tak barvitě vykreslil Karel May ve svém dobrodužném příběhu Kara ben Nemsiho – Divokým Kurdistánem.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.4.2019
Přijďte si užít Thurzovy slavnosti a odemknout Oravský hrad během posledního dubnového víkendu, tj. 27. a 28. 4.
21.4.2019
Hlavní město Slovenska vás zve na 16. ročník oblíbené akce s bohatým programem pro všechny, jakož i na městský open air festival Bratislavský Majáles.

20.4.2019
Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a prvorepublikové četnictvo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 4. 2019
svátek:Evženie