www.infoglobe.cz » Německo, Saské Švýcarsko – trek na nejvyšší horu a okolí

Německo, Saské Švýcarsko – trek na nejvyšší horu a okolí

Publikováno: 16.11.2015
Hned za branou Děčína se otevírá kolébka skalních tváří Saského Švýcarska. To získalo své jméno díky dvěma švýcarským mladíkům, kteří studovali v Drážďanech, a nedaleké přírodní prostředí jim připomínalo domov.

Saské Švýcarsko je skvěle dostupné pro jednodenní výlety nebo víkendovou dovolenou. Během dvou hodin cesty z Prahy se ocitnete v kolébce skal, které jsou protkané vyšlapanými cestičkami s turistickým značením. Jeďte směrem na Děčín a poté následujte silnici do Hřenska, která se bude zužovat a točit více a více k Labi, až ke skalním masivům. Projeďte Hřenskem, které je velmi oblíbenou destinací německých sousedů, až do Reinhardtsdorfu. Je to malinká vesnička, na jejímž konci necháte auto napravo od hlavní silnice na velikém bezplatném parkovišti. Nezapomeňte si vzít pevné trekové nepromokavé boty a vzhůru k vrcholům.

Saské Švýcarsko

Z parkoviště se dejte doprava po silnici přes vesnici Schöna, která vede lákavě dolů po asfaltovém povrchu. Schöna tvoří pomyslnou hranici mezi Českou republikou a Německem. Odtud začíná velmi kvalitní turistické značení. My volíme nejdříve žlutou barvu, která nás dovede na Zirkelstein (385 m n. m.). Ze silnice se dostaneme na pěšinu s monumentální skálou na lučním podkladu s lesními hradbami. Pohled, jako by vás někdo postavil před malovaný obraz. K samotné skále se stoupá po žebřících a schůdkách. Borovicové větve voní po šiškách a tekoucí lesní smůle. V tu chvíli stoupám pravou nohou na poslední schůdek a přede mnou se vynořuje Českosaské Švýcarsko s tváří luk, lesů, kopců, skal a ticha. Dopřejte si nahoře řádnou dávku odpočinku. Ptáte se jak? Jen si sedněte a sledujte tu krásu před sebou. Myšlenky a starosti hoďte za sebe a myslete jenom na tenhle jedinečný moment.

výhled z hory Zirkelstein

cesta na Zirkelsteinvýhled z hory Zirkelstein

Po určité době vás vyžene zima, respektive vítr, protože tam nahoře to pořádně fouká. Až sestoupíte dolů ze skály, vydejte se na první lesní křižovatce doprava. Projděte lesem a jděte pak po okraji dalšího lesa, kde budete mít po pravé ruce louku se Zirkelsteinem. Projděte přes rekreační centrum s dřevěnými chatkami a vydejte se podle cedule k Velkému Zschirnsteinu (Grosser Zschirnstein). Cesta vede příjemným lesním prostředím, kde ale pořádně zvedejte nohy, protože o kořeny stoletých stromů snadno zakopnete. Stoupání je celkem příkré a místy i kamenité. Nedoporučuji pro jízdu na kole ani pro kočárek. Poslední kroky a před námi se otevírá fantastické panorama s českými i německými kopci, skálami, lesy, poli a malými vískami. Výhled si vychutnáváme na nejvyšší hoře Saského Švýcarska – Grosser Zschirnstein (562 m n. m.). Tady se vyplatí dát si vydatnou svačinu, kterou si ale musíte přinést sami. Plnými doušky dýcháme vzduch s vůní borovic a oči nám sjíždějí pohledem ze skály na skálu.

výhled z hory Grosser Zschirnstein

na vrcholu Grosser Zschirnsteinboční pohled z hory Grosser Zschirnstein

Při zpáteční cestě můžete odbočit doleva směrem na Malý Zschirnstein (Kleiner Zschirnstein), který byste neměli vynechat. Je to jediná skála, kde jsme byli úplně sami, což jsme opravdu ocenili. Menší skála nabízí i skromnější, leč opět famózní výhled. Odtud se vydáváme nejdříve po zelené a poté se napojujeme na červenou značku, která vede k lesní promenádě po tzv. Wolfsberg. Jdeme po okraji louky a lesa a vidíme například Zirkelstein zase z úplně jiné perspektivy. Po cestě jsou lavičky, které přímo vybízejí k malému odpočinku a opravdovému vychutnání těchto báječných chvil. Poté se vydejte polní cestičkou přes dvě velké louky zpět směrem k parkovišti.

Kleiner Zschirnstein je turisty často vynecháván

Trek je dlouhý 16 km a vede přes část tzv. Malerweg, což je nejznámější cesta Saského Švýcarska. Jedna z nejkrásnějších trekových cest je dlouhá neuvěřitelných 112 km a spousta malířů se na jejích kilometrech nechala inspirovat. Inspirujte se i vy, nemusíte být malířem, stačí jen vychutnávat všudypřítomnou přírodu.

poslední rozloučení s horou Zirkelstein

GPS: 50°52'42.7"N 14°13'14.5"E

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Saské Švýcarsko – Häntzschelstiege, ferrata pro začátečníky
Publikováno: 5.10.2015
Kovový zvuk karabin, železný žebřík, kramle, ostré hrany skály a nezapomenutelný výhled na krajinu údolí Labe.

Německo, Saské Švýcarsko – Pfaffenstein a Barbarine
Publikováno: 23.11.2015
Krása skal tkví v jejich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v jejich tichém zasazení v přírodě. Kámen je neživý, ale skála dýchá a tepe stejně jako vaše srdce, když se ocitnete na jejím vrcholu. Vydáváme se na trek k hoře Pfaffenstein a skalní věži Barbarine, které leží na jedné z nejkrásnějších cest Saského Švýcarska.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo: Jednodenní výlet Saským Švýcarskem
Publikováno: 6.7.2017
Do téměř pohraničního německého městečka Bad Schandau vyrážíme z Mladé Boleslavi směrem přes Českou Lípu a Děčín až na hraniční přechod Schmilka, který se již nachází necelých osm kilometrů od naší cílové stanice. Jak již název napovídá, Bad Schandau je lázeňským městečkem. Rozkládá se na břehu Labe v centru národního parku Saské Švýcarsko. Bad Schandau se skládá z devíti částí – staré město Schandau, Krippen, Porschdorf, Neuporschorf, Prossen, již zmíněná Schmilka, Postelwitz, Waltersdorf a Ostrau. Ač je Bad Schandau městečkem opravdu malým, nabízí se zde hned několik míst k návštěvě.

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 19.8.2017
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

Německo: Saské Švýcarsko - cestou do Haagu
Publikováno: 11.4.2014
Nedávno jsem se vydal na výlet do Haagu, města, které jste mohli částečně poznat v jednom z našich minulých článků. Cesta z Česka vede přes německé sousedy a já zvolil variantu směrem na Drážďany přes Saské Švýcarsko.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.6.2018
Bardějov a jeho okolí se stává atraktivní lokalitou pro cyklisty. K dosud vybudovaným cyklotrasám přibyly další kilometry. Nová cyklostezka vede od Mokrolužského mostu v Bardějově až k odbočce na Mnichovský potok, kde se napojuje na obnovenou lesní cestu s asfaltovým povrchem.
19.6.2018
Pokud se zajímáte o blahodárné účinky bahna a vyvěrajících vod v jednotlivých lázeňských městech, přijeďte ve dnech 21.–24. června do Lysé nad Labem. Začíná tu 9. výstava léčebných lázní, wellness pobytů a relaxace.
18.6.2018
Zažijte největší country party na Slovensku a přijeďte 20. až 22. července do obce Jaslovské Bohunice, kde v místním amfiteátru bude probíhat mezinárodní country festival pro celou rodinu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 6. 2018
svátek:Květa
dnes:
středa 20.6.
27 °C