www.infoglobe.cz » Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora

Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora

Publikováno: 29.9.2018
Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět nejvyšší horu světa Mount Everest? Nepálci jí říkají „Sagarmatha“ (Tvář nebes). Trek do základního tábora, odkud vyrážejí horolezecké výpravy na Everest, patří k nejpopulárnějším trekům v Himaláji, a to i mezi řadovými turisty.

Nemusíte být zrovna horolezcem. Trek zvládne téměř každý, kdo je přiměřeně fyzicky zdatný a schopný chodit 6 až 7 hodin denně po dobu 11 až 20 dnů s batohem na zádech. Celkem 130 km dlouhý trek do základního tábora zabere 12 dnů, z toho 8 dnů stoupání zahrnující dva aklimatizační dny a 4 dny klesání. Vrcholem treku je výstup na vrchol Kala Pattar (5 545 m n. m.). Pro ty zdatnější a odvážnější s dostatkem času se ještě nabízí možnost si trek protáhnout a vydat se přes tři sedla (Kongma La, Cho La, Renjo La).

náklad pomáhají nosit jaci a oslové   jak, pomocník šerpů

Jste milovníci přírody?

Pokud milujete hory, tady si jich užijete dosyta. A to určitě nezůstane jen u obdivování krajiny. Uvidíte nejen panoramatické hřebenovky Himaláje, ale také tradiční šerpské vesnice, navštívíte buddhistické kláštery a nespočet modlitebních mlýnků. Abyste se mohli postavit pod majestátní Mount Everest (8 848 m n. m.), je potřeba si vyřídit všeobecné povolení k trekování (tj. TIMS) a povolení do národního parku Sagarmatha. Bez těchto dvou povolení není možné trek absolvovat.

modlitební mlýnky

základní tábor Mount Everest Base Camp se stal dosažitelným cílem pro lidi z celého světa   výhled z Gokyo Ri na jezero

Nejnebezpečnější letiště světa?

Celé dobrodružství začíná v horském městečku Lukla (2 860 m n. m.) na místním letišti sira Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norgaye, kteří jako první dobyli vrchol Mount Everestu v roce 1953. Třicetiminutový let z Kathmandu je jeden ze zážitků, na který budete vzpomínat celý život. Pouhých 460 metrů dlouhá přistávací dráha, na jejímž konci je skalní stěna a na opačné straně prudký sráz. Kvůli této podobě a nepředvídatelnému počasí se letiště stalo jedním z nejnebezpečnějších na světě.

jedno z nejnebezpečnějších letišť světa leží v nadmořské výšce 2 860 metrů

Nejlepší doba pro návštěvu národního parku Sagarmatha je v období od října do listopadu, případně od března do května, kdy je nejlepší viditelnost, nevýhodou jsou však cesty plné turistů.

Po cestě k základnímu táboru je spousta hotýlků vhodných k noclehu. Cena ubytování je velmi příznivá. Místní standardně počítají s tím, že se budete v ubytovacím zařízení také stravovat. Ceny ubytování a jídla stoupají úměrně s nadmořskou výškou. Průměrné denní náklady v horách se pohybují od cca 7 do 15 dolarů. Výhodou je mít vlastní filtr na vodu či tabletky, které vám ušetří spoustu peněz. Za veškeré služby se platí extra. Toužíte po teplé sprše? Za tu si také musíte připlatit, ale rozhodně neočekávejte tekoucí horkou vodu, většinou je to pouze vlažná voda ohřátá v kbelíku.

vesnice Gorak Shep je výchozí bod pro pro návštěvu základního tábora Everestu   dál bhat – tradiční nepálský pokrm

Trek každoročně navštěvuje spousta lidí z celého světa – různých národností a věkových kategorií. Tak proč zrovna vy byste nemohli být další z nich? Neváhejte a jeďte se na vlastní oči přesvědčit!

GPS: (základní tábor) 28°00'11.6"N 86°51'11.6"E

 

Text a foto: Andrea MeluzínováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál, Chepang Hill – neprozkoumané svahy Himálaje
Publikováno: 8.12.2018
Když se řekne Chitwan v Nepálu, většině lidí se vybaví nosorožci, tygři, sloni, džungle a oblíbená destinace pro jízdu po safari, ale kromě své známé džungle nabízí národní park ještě mnoho dalších aktivit.

Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury
Publikováno: 1.12.2018
Většina cestovatelů přijede do Nepálu, aby zažila Himálaj. Někteří stráví několik dní v Káthmandú, jiní spojí návštěvu hor s cestou do jezerního města Pokhary, milovníci přírody míří do národního parku Chitwan. Ale počkejte! Co ostatní města a místa k návštěvě? Je tolik věcí, co se dá v Nepálu dělat. Dnes budeme mluvit o Bandipuru, jednom z krásně zachovaných osad newarské kultury.

Nepál – Himálaj a Buddha
Publikováno: 24.11.2018
Toužíte se podívat do základního tábora Everestu? Vidět na vlastní oči volně žijící tygry? Či navštívit posvátné místo, kde se údajně roku 563 př. n. l narodil Buddha? Díky své bohaté a rozmanité kultuře, přírodnímu bohatství a desítkám trekových tras v horách bude v Nepálu spokojený každý cestovatel.

Nepál, národní park Chitwan – útěk do divočiny
Publikováno: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s nejvyšší horou světa, ale také země, která nabízí návštěvníkům možnost přiblížit se k volně žijícím divokým zvířatům. To je národní park Chitwan v Nepálu. Byl založen v roce 1973 a patří tak mezi nejstarší chráněné oblasti v Nepálu. O jedenáct let později, roku 1984 byl Chitwan zařazen mezi přírodní památky UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 čtverečních kilometrů a byl vůbec prvním národním parkem v zemi. Nabízí rozmanitou flóru a faunu. Najdete v ní subtropické nížiny, ale také hlubokou džungli.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál IV: První den na treku
Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

Nepál V: Putování nepálskými vesnicemi
Publikováno: 28.12.2011
Po horké a téměř probdělé noci ve stanech ve vesnici Liding jsme byli celí rozlámaní, ale nic naplat - museli jsme jít dál. Pochod předchozí den byl poměrně snadný, teď se ale terén změnil a stal se docela náročným, protože se neustále střídalo prudké stoupání s prudkým klesáním, s celkovou převahou stoupání. Většinou po schodech.

Nepál IX: Návštěva kláštera pod Manaslu
Publikováno: 25.1.2012
Po noci strávené v lodžii ve vesnici Ghap nás čekala dlouhá cesta a proto jsme si přivstali. Po cestě byla opět spousta posvátných mani. Občas jsme narazili na chudé nepálské děti a Zuzka některým z nich rozdávala propisky. Potkali jsme poprvé karavanu jaků a dzopke, vezoucí svůj náklad z Tibetu. Dzopke je křížencem krávy a jaka.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2018
I letos se mohou návštěvníci Vysokých Tater těšit na zamrzlé království v podobě Tatranského ledového dómu, který je široké veřejnosti přístupný celou zimu.

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 14. 12. 2018
svátek:Lýdie
dnes:
pátek 14.12.
-1 °C
zítra:
sobota 15.12.
-1 °C