www.infoglobe.cz » Rakousko: Vrcholy Stubaiského údolí a Wilde Wasser Weg

Rakousko: Vrcholy Stubaiského údolí a Wilde Wasser Weg

Publikováno: 16.10.2017
Údolí Stubaital se nachází v Tyrolsku ve Stubaiských Alpách. Turistům je tu k dispozice rozsáhlá síť turistických stezek a velké množství vysokohorských chat. Mimo turistiku sem lidé jezdí za cyklistikou, paraglidingem, horolezectvím, za zajištěnými cestami a lyžováním na ledovci.

Velmi unikátní vysokohorskou cestou v této oblasti je okruh Stubaier Höhenweg, který se nachází v nadmořské výšce mezi 2 000 a 3 000 m a vede přes vrcholy kolem většiny údolí, přes vysokohorské chaty Starkenburger Hütte, Franz-Senn Hütte, Neue Regensburger Hütte, Dresdner Hütte u sjezdovky pod ledovcem a zpět přes Sulzenau Hütte, Nürnberger Hütte, Bremer Hütte a Innsbrucker Hütte. Cesta je považována za jednu z nejkrásnějších tras v Alpách. Je dlouhá cca 120 km a dá se jít v 8 dnech. Za začátek a konec této okružní cesty je považována vesnice Neustift. Můžete ji jít i po jednotlivých etapách, protože všechny chaty jsou dostupné z údolí.

pěšina pod Grawa Almem   vodopád Grawa

Samozřejmě ne každý je horolezec v tak dobré kondici, aby se do vysokohorské turistiky pustil. Každý si však najde chvilku na jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí nejvzdálenější části údolí – snadno dostupný vodopád Grawa. K vodopádu vedou 2 cesty – od Grawa Almu a od parkoviště pod ním. Obě cesty jsou stezky v lese bez kořenů a jiných přírodních nástrah. K vodopádu se jde asi 5 min z obou směrů, proto je tato návštěva vhodná pro všechny generace. Pod vodopádem je vybudovaná dřevěná plošina s anatomicky tvarovanými lavicemi pro pohodlný výhled na vodopád z pololehu. Vodopád Grawa je vysoký 150 m a může dosahovat šířky až 85 m (v závislosti na sezoně a množství vody tekoucí z ledovců).

plošina pod vodopádem Grawa

Podél vodopádu vede cesta vzhůru k Sulzenau Almu a Sulzenau Hütte. Celá tato stezka, kterou se společně vydáváme, je součástí Wilde Wasser Weg, divoké cesty podél vody, která začíná již v údolí a vede podél této chaty k ledovci nad ním. Podél vodopádu Grawa se jde většinou po dřevěných schodech a cestou potkáte 2 vyhlídky na vodopád. Prudké stoupání zastaví rozcestník, kde se k Sulzenau Almu vydáte doleva po vrstevnici. Po průchodu mezi strmými horami se vám po 15 minutách chůze otevře pohled na náhorní plošinu. Nenajdete zde jinou budovu než Sulzenau Alm (1 890 m), překrásnou sezonní chatu s občerstvením a truhlářskou dílnou, proto jsou prostory kolem Almu zdobeny především opracovanými kmeny, které truhlář proměnil v postavičky. Náhorní plošinou protéká řeka, která si zde našla mnoho cest. Voda přitéká z vodopádů Sulzenau, které na náhorní plošinu padají z výšky 200 m, spád vodopádu začíná okolo 2 100 m.

vstup na náhorní plošinu Sulzenau   náhorní plošina Sulzenau

Hornaté stěně dominuje nejen vodopád Sulzenau ale také chata Sulzenau Hűtte (2 191 m), vysokohorská chata s krásným výhledem, ke které se dostanete po 45 minutách příjemného stoupání zprava či po 60 minutách ostrého stoupání podél vodopádu. Od chaty Sulzenau Hűtte je výhled na nedaleký ledovec, pod kterým se vytvořilo jezero Blaue Lacke. Výlet k němu je jedna z možností, kam zde do okolí jít. Další jezero, které se nachází o něco dále, je jezero Grünausee. Pokud byste se chtěli vydat na celodenní výlet, nabízí se vrchol Wilder Freiger (3 418 m). Po cestě nenajdete jedinou chatu, proto si s sebou musít vzít jídlo. Budete se pohybovat na sněhu i ledovci, proto je nutné mít mačky a cepín. Pokud toto vybavení nevlastníte, ale ferratový set a helmu ano, můžete vyzkoušet zajištěnou cestu podél vodopádu Wilde Wasser Klettersteig.

pohled z hor do údolí   Sulzenau Alm

GPS: 47°05'20.1"N 11°10'35.3"E

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Stubai – výjimečná zima ve výjimečném údolí
Publikováno: 26.2.2014
Region Stubai má mnoho zajímavých míst vhodných k vidění. K těm nejnavštěvovanějším patří údolí Stubaital, v němž se nacházejí lyžařské oblasti Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serlesbahnen Mieders a Elferlifte.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2018
Máte-li rádi lyžování, nezapomeňte, že ve dnech od 25. do 28. ledna se uskuteční jubilejní 45. ročník akce Bílá stopa v lyžařském středisku Skalka u Kremnice.
23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 1. 2018
svátek:Milena
dnes:
středa 24.1.
8 °C
zítra:
čtvrtek 25.1.
10 °C