www.infoglobe.cz » Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking

Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Možností ubytování v údolí je nejvíce zhruba na půli cesty. Pokud nemáte nic zarezervované, je dobré se zastavit v infocentru, ochotný personál vám poradí, kde jsou volné pokoje. Infocentrum se nachází zhruba v 1/3 cesty a u vstupní brány.

hory nad Logarskou Dolinou

Údolí je v létě vyhledáváno pro vysokohorskou turistiku a poklidnou atmosféru. V zimním období se zase mění v okruh pro běžkaře, což může být také velkolepé. Nenajdete zde ani shon, ani nekonečné davy lidí, protože dostupnost k údolí je velmi špatná (daleko od hlavních silničních tahů) a ubytovací kapacita je omezená. Ubytování mají především domácí charakter a ceny se pohybují kolem 30 eur za osobu (na noc). Některá ubytování také nabízejí možnost spaní v seníku (údajně prý seník vyhledávají především Češi), pokud však seno nepřináší ubytovaným pohodlí, jsou zde přistavěné i postele. V našem případě měl seník čistou koupelnu s teplou vodou a venkovní kuchyň se sezením. Cena 12 eur za osobu + 1 euro 25 centů turistická taxa, která se zde platí všude. V údolí je také možné zajistit si jízdu na koních či v koňském povozu.

panoramata Logarské Doliny   rozcestník nad Klemenčou jamou

Hory v jihozápadní části údolí mají okolo 2 000 m s nejvyšším vrcholem Planjava 2 394 m. Patří do pohoří Kamnicko-Savinjských Alp na severu země. Nejvíce turisty láká výstup na Strelovec (1 763 m), Krofičku (2 083 m) a na Kamniško sedlo (1 864 m). První dva výstupy vedou přes chatu Klemenča jama (jama sice znamená jeskyně, žádnou tu však nenajdete), která se nachází na jižním svahu po hodině stoupání – ve výšce 1 208 m. Nabízí nápoje a občas i jídlo. Je také možné se zde ubytovat za 25 eur na noc se snídaní (společná velká místnost). Cesta nad chatou nemá ani tušení, co je to rovina, protože nekonečně stoupá vzhůru. Po cestě vám ani výhled do okolí nebude oporou, protože skrz les není nic vidět. Po hodině stoupání se cesta rozdvojuje – Strelovec vlevo (30 min) a Krofička vpravo (1 h 30 min).

ideální místo k občerstvení – Klemenča jama

Zvolili jsme cestu vpravo na Krofičku, kde se po chvíli stoupání otevřel pohled do údolí, který povzbuzoval naše kroky do konce výstupu. Stoupá se zde úzkou stezkou mezi skalkami, klečemi a různými květinami, které zdobí okolí jako naše skalky u domů. Najednou jste součástí toho horského masivu a vidíte nad slovinskými horami i hory Rakouska. Závěrečná část je velmi náročná a nebezpečná, místy opatřená lanem a kramlemi. Po celkových 3 h a 30 min neustálého stoupání stojíme na místě – na vrcholu dvoutisícové hory Krofička. Déšť, který jsme dlouho sledovali z dáli, se v ten okamžik bohužel přihnal i nad Krofičku, proto krásné hory zahalené do černého mraku značně nabyly na dramatičnosti. Již tyto první kapky nás vyhnaly nazpět, protože víme, jak vápenec klouže a jak horní úsek cesty vypadá.

dramatické hory jihozápadu   Logarská Dolina

Na další vrcholy se vychází z konce údolní cesty, která pokračuje stezkou k 90 m vysokému vodopádu Rinka, který padá do malé tůňky. Uzoučký vodopád můžete pozorovat z ojedinělého baru, který doslova vyčnívá ze skály do údolí. Můžete se zde občerstvit, nakoupit suvenýry a pokračovat hluboko do hor.

vodopád Rinka

Logarská Dolina je překrásná část Slovinska. Atmosféru údolí si určitě oblíbíte i vy.

GPS: 46°23'00.3"N 14°37'11.3"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
6 °C
zítra:
středa 13.12.
3 °C