www.infoglobe.cz » SR: Malá Fatra – zimní túra na Malý Kriváň

SR: Malá Fatra – zimní túra na Malý Kriváň

Publikováno: 21.2.2018
Malá Fatra je turisticky známou a vyhlášenou oblastí, kterou snad ani není třeba zvlášť představovat. Společně s Vysokými, Západními a Nízkými Tatrami patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska. V následujícím článku vás zavedeme na hlavní hřeben Malé Fatry, kde absolvujeme zimní výstup na druhý nejvyšší vrch tohoto krásného pohoří – Malý Kriváň.

Výběr trasy

Malý Kriváň je se svou výškou 1 671 m druhým nejvyšším vrchem Malé Fatry. Nachází se na hlavním hřebeni pohoří – v Kriváňské části Malé Fatry. Turisticky dostupný je z více výchozích bodů, avšak nejlépe a nejrychleji se na jeho vrchol dostaneme z Vrátne. Úvodní část výstupu můžeme absolvovat dvěma značenými turistickými trasami – buď po zelené stezce od rozcestníku „Stará dolina“, nebo také po druhé zelené značce z rozcestníku „Vrátna, chata“. Pro rychlejší a pohodlnější přesun na hlavní hřeben můžeme využít i lanovku, která nás vyveze přímo z Vrátne až nahoru do Snilovského sedla.

vrch Kraviarske z modré turistické stezky

Na hlavní hřeben Malé Fatry

Zimní turistika a skialpinismus patří k oblíbeným aktivitám v oblasti Malé Fatry. Je to především hlavní hřeben, jehož zimní přechody nebo túry na jednotlivé vrchy lákají množství příznivců zimních outdoorových aktivit. Trasu naší celodenní túry na Malý Kriváň začínáme ve Vrátne na rozcestníku „Stará dolina“, kde se připojíme na zelenou turistickou stezku. Trasa s mírným stoupáním vede zalesněným údolím, postupně však stále rychleji nabíráme výšku a pozvolna opouštíme hranici lesa. Vstupujeme na vedlejší severní hřeben v oblasti sedla za Kraviarskym, kde odbočíme vlevo a napojíme se na modrou turistickou stezku. Během přechodu přes hřeben se nám otevřou hezké výhledy na část hlavního malofatranského hřebene, vrch Kraviarske (1 361 m n. m.) a v pozadí se tyčící pyramidovou siluetu Velkého Rozsutce (1 609 m n. m.). Procházíme přes rozcestník „Chrapáky“, pokračujeme stále vzhůru po žluté trase a brzy se ocitáme v sedle Bublen, ležícím na hlavním hřebeni Malé Fatry.

v sedle Bublen

Po červené značce na vrchol Malého Kriváně

V sedle Bublen si můžete dopřát krátký odpočinek, občerstvit se a vychutnat si velkolepý pohled na sněhem pokrytý Malý Kriváň. Napojíme se na zimní tyčové značení červené turistické stezky a po hřebeni si to namíříme směrem k cíli našeho výstupu. Před námi je snad nejkrásnější úsek celé túry – nádherná hřebenovka nabízející překrásné výhledy na hlavní hřeben Kriváňské Malé Fatry a široké okolí. Naši pozornost upoutá i nedaleký vrch Pekelník (1 609 m n. m.), ale hlavně jeho soused – majestátní Velký Kriváň (1 709 m n. m.), který představuje absolutní dominantu malofatranského hřebene. Pomalu se blížíme k vytouženému cíli, přičemž si plnými doušky vychutnáváme pohádkové výhledy na zimní horskou krajinu.

masiv Velkého Kriváně

Velký Rozsutec a část hlavního hřebene Malé Fatry  Pekelník a Velký Kriváň

Na vrcholu

Po nenáročném stoupání jsme v cíli. Naplno si užíváme podmaňující výhledy, které se nám nabízejí. Našemu pohledu určitě neunikne masiv kolosálního Velkého Kriváně a v dálce vyčnívající vrcholky Velkého Rozsutce, Stohu a Chlebu. Z Malého Kriváně je výborně vidět i jihozápadní část hlavního hřebene s dominujícími vrchy Suchý a Stratenec, jakož i vzdálenou Kysuckou vrchovinu, Žilinskou kotlinu, Strážovské vrchy, Lúčanskou Malou Fatru, Turčianskou kotlinu a Velkou Fatru. Túra bílým královstvím hřebene Malé Fatry si získá každého. Její absolvování patří k nezapomenutelným zážitkům, díky čemuž se do této lokality bude mít chuť opět vrátit nejeden turista či milovník hor.

Malý Kriváň

GPS: 49°10'52.1"N 18°59'34.8"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 23.12.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

SR, Malá Fatra: krasavec jménem Velký Rozsutec – VIDEO
Publikováno: 16.2.2016
Také zimní období je na turistiku jako stvořené. Tímto heslem jsme se řídili při našem posledním výletě. Vydali jsme se totiž na náročnější túru do Malé Fatry. Naším cílem byl majestátní vrch, který dominuje širokému okolí – Velký Rozsutec.

SR, Malá Fatra: zamrzlé Jánošíkovy diery – VIDEO
Publikováno: 23.2.2016
Minulý týden jsme vystoupali na Velký Rozsutec, ale záměrně jsme obešli Jánošíkovy diery (Jánošíkovy díry), které si pro svou nádheru a jedinečnost zaslouží samostatný článek. Dnes tedy navštívíme nejznámější a nejoblíbenější turistickou atrakci v národním parku Malá Fatra.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikováno: 30.7.2015
Pohoří Malá Fatra, které se nachází v severní části Slovenska, patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové lokality. Malou Fatru tvoří především hustě zalesněné oblasti, ale nejvyšší hory tohoto pohoří jsou téměř holé. Jedním ze známějších vrchů Malé Fatry je i Minčol, který je neodmyslitelnou součástí Lúčanské části.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.

Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO
Publikováno: 3.5.2011
Malá Fatra - asi nejdostupnější hornatý cíl všech Čechů, mířícími za našimi východními sousedy - na Slovensko. Centrem Malé Fatry je obec Terchová, která leží asi 25 kilometrů na východ od Žiliny.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní ...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...

SR: túra z Višňového přes Minčol až do Strečna
V pohoří Malá Fatra v severní části Slovenska se nachází mnoho turistických tras, které vedou růz...


Souvisejicí videa

SR, Malá Fatra – Jánošíkovy diery
Vydejte se s námi do soustavy soutěsek a kaňonů zvané Jánošíkovy diery, které se nacházejí nedale...

SR, Malá Fatra – Velký Rozsutec
Jeden z nejkrásnějších vrchů Slovenska – Velký Rozsutec se nachází na území národního parku Malá ...

SR, Malá Fatra: nejkrásnější pohoří Slovenska
Okouzlující přírodu Malé Fatry a skvělé sjezdovky už dávno nevyhledávají pouze domácí, ale stále ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C