www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie

Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

Na okraji Západních Tater

Sedlo Predúvratie se nachází na jihozápadním okraji Západních Tater, rozprostírá se uprostřed vedlejšího hřebene. Je součástí členité rozsochy, která se táhne z jihu od vrchu Babky (1 566 m n. m.) směrem na sever až po Sivý vrch (1 805 m n. m.), který již leží na hlavním hřebeni pohoří. Vrcholové pasáže této jižní rozsochy jsou většinou porostlé nízkou kosodřevinou, místy jehličnatým lesem či otevřenými lučními prostranstvími. Oblast je známá zajímavými skalními útvary a krasovými jevy vyvinutými v druhohorních dolomitech a vápencích. Nacházejí se zde chráněné přírodní lokality, které jsou rozčleněny do tří samostatných národních přírodních rezervací – Mnich, Suchá dolina a Suchý vrch.

hřeben Západních Tater

Přístup a podmínky turistiky

K výchozímu bodu túry se nejlépe dostanete autem po silnici vedoucí z Liptovského Mikuláše směrem do obce Jalovec, kde před vesnicí na křižovatce zatočíte vlevo na žlutou značku směrem k rekreačnímu středisku Bobrovecká Vápenice. Cesta je neudržovaná a plná výtluků, dejte proto pozor. U kaple, před vstupem cesty do lesa, se nachází rozcestí turistických stezek a parkoviště. Odtud vede modrá turistická stezka, která se později napojuje na zelenou stezku. Obě trasy jsou pro návštěvníky otevřené celoročně, a to i přes sezonní zimní uzávěry většiny turistických stezek v Tatranském národním parku. Během zimního období sem můžete vyrazit na pěší a skialpinistické hřebenové túry až do sedla Predúvratie.

pohled z hřebene na západní okraj Západních Tater

Hřebenem přes Babky

Čeká nás trek v zimních podmínkách s převýšením 1 067 m a délkou 12,6 km, který zvládnete tak do 6 hodin. Naši túru začínáme na rozcestníku „Bobrovecká Vápenice“, odkud vyrážíme po modré značce kolem rekreačního střediska. Vcházíme do lesa a výrazně stoupáme, přecházíme přes rozcestník „Nad kamenolomem“. Pokračujeme až na křižovatku stezek „Pod Babkami“, kde odbočíme vlevo a připojíme se na zelenou stezku. Strmě stoupáme, až nakonec vycházíme ven z lesa a ocitáme se v sedle, ze kterého se nám otevřou první výhledy na hory Západních Tater. Naše trasa pokračuje směrem vlevo, kde stezka vybočuje vzhůru k vrchu Babky.

vrch Ostrá   vrchy Pachola, Baníkov a Príslop

Do sedla Predúvratie

Z vrchu Babky (1 566 m n. m.) vidíme na Jaloveckou dolinu, vrchy Salatín, Pachola, Baníkov, Príslop či Ráztoka, jakož i na Liptovskou kotlinu, Nízké Tatry a Chočské vrchy. Naše pouť napříč zvlněným hřebenem pokračuje dál po zeleně značené turistické stezce a neustále nabízí okouzlující výhledy do okolí. Nacházíme se v otevřené krajině s nesouvislými porosty kosodřeviny, v dálce na hřebeni se vypíná vrch Ostrá (1 764 m n. m.). Procházíme přes lokalitu Rigel a stezka nás vede do lesa vedle vrchu Malá kopa (1 637 m n. m.). Kolem tohoto nevysokého vrchu se nakonec v nadmořské výšce 1 585 m dostáváme do cíle – do sedla Predúvratie. V sedle se nám otevře široký pohled na majestátní sněhobílé hřebeny Západních Tater, jakož i na Chočské vrchy s nepřehlédnutelným Velkým Chočem (1 608 m n. m.).

pohled na Salatín z lokality Rigel

Sedlo Predúvratie je ideální turistickou lokalitou v Západních Tatrách, kterou můžete navštěvovat během celého roku. Nenáročný hřebenový trek si vás získá hlavně díky krásným a působivým výhledům na hlavní hřeben Západních Tater či na nedaleké Chočské vrchy.

sedlo Predúvratie

GPS: 49°11'36.2"N 19°38'17.8"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR, Roháče – dobrodružství, na které se nezapomíná
Publikováno: 16.4.2015
Po návštěvě mnoha míst se dnes vydáme do přírody. Naše kroky namíříme do krásných, nespoutaných a jedinečných Západních Tater, konkrétněji do jejich centrální části zvané Roháče.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchů
Publikováno: 3.10.2013
V dnešním cestování Slovenskem se vydáme do malebné obce Malatiná, která se nachází na pomezí Oravy a Liptova. Krásná příroda, tiché prostředí a majestátné hory dělají z obce ideální místo pro turisty, cyklisty, ale i pro ty, co mají rádi odpočinek v náručí přírody.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesům
Publikováno: 10.3.2016
Pomalu se nám blíží jaro a s ním i turistická sezona. Proto přijměte pozvání na sice trochu náročnou, zato překrásnou vycházku na jeden z nejkrásnějších vrcholů Slovenska, na Velký Choč.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Liptov – oblíbený turistický region
Svérázný region Liptova nabízí nádherné planiny, vodní plochy i majestátní hory. Na jeho území na...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresní město Liptovský Mikuláš se nachází u vodního díla Liptovská Mara v obklopení Západních a ...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Turistika v Západných Tatrách
Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
18.9.2018
V roce 2019 by měla být dokončena cesta pro cyklisty vedoucí vedle hráze mezi velkým a malým Lipnem. Hráz zde roztíná hladinu lipenského jezera na dvě části a cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Tento propojovací úsek celého Lipencka přinese úlevu cyklistům, turistům, rybářům i zdejším kempům.
17.9.2018
Čas vinobraní přichází a s ním i bohatá nabídka společenských akcí. Malebné obce Pezinok a Modra vás zvou na ochutnávku dobrého vína, jídla a zábavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 9. 2018
svátek:Zita
dnes:
středa 19.9.
28 °C
zítra:
čtvrtek 20.9.
29 °C