www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá

SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá

Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.

Bystrá – nejvyšší vrch pohoří

hlavní hřeben Západních Tater a polská část pohoří

Bystrá se vypíná jižně od vrchu Blyšť (2 155 m n. m.) nedaleko hlavního hřebene Západních Tater, leží v odlehlé části pohoří na mohutné jižní rozsoše mezi Gáborovou, Bystrou a Kamenistou dolinou. Vrch Bystrá se tyčí do nadmořské výšky 2 248 metrů, při pohledu ze severní polské strany Tater působí opravdu velkolepě. Je nejvyšší horou v okolí, výhledy z vrcholu proto okouzlí a nadchnou každého horala. Turisticky je vrch přístupný ze slovenské i polské strany Západních Tater. Z území Slovenska můžeme vrcholu dosáhnout po několika turistických značených stezkách – buď ve směru od Podbanského přes kamenitou dolinu po modré stezce, jakož i po žluté trase přes Bystrou dolinu, nebo přechodem přes Račkovou dolinu po modré a žluté trase.

Přes Račkovou dolinu

Gáborova dolina

Pro absolvování treku s délkou 21,2 km, převýšením 1 393 m a celkovým časem 8,5 h jsme si vybrali turistickou trasu, která vede Račkovou dolinou se začátkem na rozcestníku „Račkova dolina“. K výchozímu bodu se dostaneme od Pribyliny po asfaltové cestě směřující na sever, která zároveň kopíruje zelenou turistickou trasu. Nejdříve přecházíme modrou stezkou přes Úzkou dolinu, následně odbočíme vpravo na žlutou trasu vedoucí přes Račkovou dolinu. Zpočátku nás trasa vede lesem, který později opouštíme, až nakonec dosahujeme hranici lesa a kosodřeviny. Turistická stezka nás směřuje k úpatí mohutné pyramidové hory Klin (2 173 m n. m.). Míjíme dřevěnou boudu – Kolibu pod Klinem a přicházíme k rozcestníku „Pod Klinem“. Odbočíme vpravo a napojíme se na modrou stezku vedoucí malebnou Gáborovou dolinou. Zpočátku se stezka vine poměrně hustým porostem kosodřeviny, přecházíme přes křižovatku tras „rozcestník v Gáborově údolí“ a pokračujeme po modré značce. Zde již jdeme otevřenou krajinou a před námi vidíme významný mezibod naší túry – Bystré sedlo.

Na hlavním hřebeni Tater

polské Tatry – Dolina Pyszniańska

Po strmém stoupání vcházíme v oblasti Bystrého sedla na hlavní hřeben Západních Tater, přes který vede státní hranice mezi Slovenskem a Polskem. Před námi se vynořují první pohledy na polskou stranu Tater.

Pokračujeme po hřebeni nahoru po strmé červené turistické stezce. Dosahujeme prvního vrchu hlavního tatranského hřebene – hory Blyšť (2 155 m n. m.). Naskýtají se nám neuvěřitelně krásné výhledy směrem na polské Tatry, kde nás zaujme zejména široká a rozlehlá Dolina Pyszniańska, vedlejší severní travnatý hřeben Ornak, jakož i v pozadí na hlavním hřebeni pohoří se vyjímají Czerwone Wierchy. Dobře je vidět hlavní tatranský hřeben, přes který se táhne červená turistická stezka značené hřebenové trasy – k Pyšnému sedlu.

Na vrcholu nejvyšší hory Západních Tater

výhled z vrchu Blyšť na hlavní hřeben Západních Tater

Z vrchu Blyšť je to po hřebeni směrem na Bystrou velmi blízko, její vrchol už vidíme před námi. Po přibližně 20 minutách stoupání jsme konečně v cíli. Výhledy do okolí jsou výjimečné a mimořádně okouzlující, jsou zaslouženou odměnou za námahu obětovanou během výstupu. Obdivujeme pohledy do hlubokých dolin, které tento vrch obklopují téměř ze všech stran – ať už do Gáborové a Račkové doliny, jakož i do Bystré a Kamenisté doliny. Mohutně působí hřeben Otrhancův s výraznou dominantou, kterou je vrch Jakubina (2 194 m n. m.), také nás uchvátí nepřehlédnutelný masiv Klinu (2 173 m n. m.), nedaleká Nižná Bystrá (2 163 m n. m.) nebo zavalitá Velká Kamenistá (2 127 m n. m.), která leží na hlavním hřebeni Západních Tater. V dálavách směrem na východ si můžeme všimnout zubaté kontury hřebenů Vysokých Tater, na jihu nás na horizontu okouzlí podlouhlý hřeben Nízkých Tater a ve směru na západ se před námi jako obrovské vlny rozbouřeného moře rozprostírají vrchy a hřebeny Západních Tater.

pohled z Bystré na vrch Velká Kamenistá a Kamenistou dolinu   výhled z Bystré do Račkové doliny a hřeben Otrhancův

GPS: 49°11'20.6"N 19°50'33.1"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch
Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vycházka do okolí
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry – podzimní hřebenový trek od Babek až po Sivý vrch
Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý v...

SR: Západní Tatry – přes Račkovu dolinu na Bystrou
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hra...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

Pohoří Západné Tatry
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2018
Přijďte zažít zimní festival zvyků a obyčejů Gemeru od 19. do 24. listopadu v Rožňavě. V pořadí 24. ročník se bude konat v Domě tradiční kultury Gemeru a vyvrcholí programem v divadelním sále OKC.
17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
16.11.2018
Nenechte si ujít možnost přiblížit si různé jazyky světa, naučit se slovíčka, setkat se s rodilými mluvčími z různých jazykových škol, ochutnat tradiční jídla a dozvědět se mnoho o zvycích typických pro země, jejichž jazyky se budou prezentovat na jedinečném Vánočním festivalu jazyků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 11. 2018
svátek:Romana
dnes:
neděle 18.11.
4 °C
zítra:
pondělí 19.11.
3 °C