www.infoglobe.cz » Vietnam, Cat Ba – lezení v panenské přírodě

Vietnam, Cat Ba – lezení v panenské přírodě

Publikováno: 2.12.2017
Vietnam určitě není destinace, kam by se jezdilo vyloženě za lezením, ale pokud už ve Vietnamu budete, určitě lezecké oblasti vyhledejte. My jsme se vypravili na ostrov Cat Ba a mohu ho lezcům jedině doporučit.

Ostrov nabízí více možností sportovního vyžití, ale na lezení je přímo zaměřen. Nejvíce vyhledávaná zážitková agentura ve městě je agentura Asia Outdoors, která se nachází ve městě Cat Ba. Na ostrově jsou možné tři typy lezení – v údolí Butterfly Valley, na pláži Moody Beach a lezení či boulderování bez lana nad mořskou hladinou, Deep Water Soloing.

lezení ve Vietnamu

Údolí Butterfly Valley leží v západní části vnitrozemí a vede k němu slepá silnice (severně od města Cat Ba). Najdete v něm jezírko a pár prostých domů, kde žijí místní. Na panelové cestě na konci údolí je odbočka s nápisem „Butterfly Valley“ a následně značený parking u kiosku. V tu chvíli už vidíte, na které stěně se leze, ale jak se tam dostat? Po pár krocích směrem k vysoké, pralesem porostlé stěně narazíte na značení WC vlevo a lezení vpravo. Pokud budete následovat šipku lezení, cestu nenajdete. Vydejte se směrem WC, kde chvilku půjdete mezi domky a plynule se napojíte na jedinou možnou cestu. Místní lidé neumějí anglicky, proto musíte opravdu hledat. Ke stěně se neplatí vstup. Je obklopena bujnou vegetací a je poměrně vysoká. Najdete na ní cesty různé délky a obtížnosti.

druhá lezecká část Moody Beach   z vrcholu cesty

Další variantou je lezení na Moody Beach. Určitě vyrazte, je to sama o sobě nádherná pláž u malých ostrovů v zátoce. Pohled z vrcholku lezecké cesty si zamilujete. Dostanete se na ni přes již zmíněnou agenturu na sportovní vyžití. Na Moody Beach se leze výhradně odpoledne, protože dopoledne sem svítí slunce a příliv zalije většinu pláže. Odpoledne je tak pro lezení mnohem příznivější. Během 3 hodin jsme o desetičlenné skupině měli přístup na 5 lezeckých cest. Jedna cesta byla pro úplné začátečníky, další dvě cesty hodnocené 5c jsou velmi vysoké s krásným výhledem, poslední dvě cesty jsou nejnáročnější. Zkušení lezci se můžou vyřádit na převisu vrchní části cesty s hodnocením 6b. Skály jsou velmi ostré, proto buďte opatrní.

zdolávání převisu   pohled na Moody Beach z vrcholu cesty

prostředí pod skálami

Další lezeckou specialitou v zátoce Lan Ha Bay je lezení Deep Water Soloing, tedy lezení bez jištění nad vodní hladinou, kde je dostatečná hloubka pro pád či skok ze skály. Je to však jen dopolední aktivita, protože je nutno využít přílivu (při odlivu voda klesá o víc jak metr a nástup na cesty je problematický). Agentura, se kterou jsem na moře vyplula, využívá dvě popsané stěny zhruba uprostřed souostroví. Malá loďka se šestičlennou lezeckou posádkou přibržďuje nejprve u nejlehčí z cest. Cesta obtížnosti 4 nikoho nepřekvapí, zato cvičný seskok z malé terasy na vrcholu cesty ve výšce cca 2,5 m ano. A průvodce měl pravdu, další seskoky byly vyšší, ale to si člověk začal na výšku pomalu zvykat. Na přídi se vždy přichystá lezec, loď přibrzdí u skály, a jakmile je na stěně, okamžitě vycouvá a všichni sledují, jak se mu bude dařit. Další cesty tohoto bloku byly těžší, všichni jsme se snažili zdolat především převis na cestě 6a. Zde už člověk neskáče, ale pouze se odrazí od skály v momentě, kdy mu buď dojdou síly, nebo uklouzne. Místním problémem je velké množství medúz, kterým je dobré se při pádu vyhnout.

Deep Water Soloing   Deep Water Soloing 

Po cca 15minutovém přejezdu se nám otevřel pohled na další stěnu, kde dominoval především traverz ve výšce okolo 2 metrů nad hladinou. Jelikož je dlouhý, kde koho potrápí. V pravé části stěny je krásná 5c cesta, která stoupá do asi 3,5 m. Stěna je velmi vysoká a popsané cesty také. Cesty nad 7 vedou doslova do nebes. Průvodce využil chvilky pro náš odpočinek a předvedl nám, jak snadno se dá vylézt do 15 metrů a jak těžké je odhodlat se skočit. Myslím, že pro každého, kdo má rád lezení, vodu a skákání to bude také jeden z nejlepších zážitků z celé dovolené.

GPS: (Butterfly Valley) 20°46'04.3"N 106°59'38.7"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vietnam, Phu Quoc – vietnamská perla v Thajském zálivu
Publikováno: 16.12.2017
Největší vietnamský ostrov se jmenuje Phu Quoc. Leží ve vodách Thajského zálivu, jen pár kilometrů od Kambodži. Thajský záliv nabízí překrásné ostrovy a tenhle není výjimkou. Ostrov je dlouhý (od severu k jihu) necelých 50 km, na severu je široký a směrem k jihu se zužuje do špičky. Většina plochy je stále porostlá zelení, ale v budoucnu tomu tak nebude. Ostrov se pyšní opravdu nádhernými písčitými plážemi s palmami, které má rád snad každý z nás.

Vietnam – život na deltě Mekongu
Publikováno: 9.12.2017
Při návštěvě jižního Vietnamu určitě podnikněte výlet k deltě mohutné řeky Mekong. Řeka pramení v Číně a teče skrz pět států, právě zde však ústí do moře. Tato oblast láká turisty především na plavby lodí, plovoucí market, ale také na svérázný život na březích řeky. Její hnědá voda nevypadá úplně vábně, ale místní ji i tak využívají k běžným činnostem – k mytí, praní atd. V řece nejsou nebezpečná zvířata, proto se v ní dá i koupat.

Vietnam: Cat Ba – ostrov plný možností
Publikováno: 25.11.2017
Cat Ba je panenský ostrov na severovýchodě Vietnamu. Cesta sem byla ještě nedávno poměrně složitá, ale od září tohoto roku otevřeli novou silnici s mostem a dopravu na ostrov to výrazně zjednodušilo. Cat Ba je oblíbeným cílem turistů, proto je možné si v hotelech v Hanoji či Ninh Binhu zakoupit lístek přímo do města Cat Ba. Cesta z Ninh Binhu trvá 4 hodiny a z Hanoje 3 hodiny.

Vietnam, Da Lat Loop: jeden z nejlepších asijských motovýletů – VIDEO
Publikováno: 4.7.2017
Už v minulém roce jsme vám přinesli video z horského „svatebního” městečka Da Lat ve Vietnamu. Náš redaktor se do něj ale vrátil znovu, aby projel jednu z nejlepších silnic na vietnamské motovýlety a mohl se s vámi podělit o zážitek.

Vietnam, Da Nang –  město a trip do hor – VIDEO
Publikováno: 17.5.2016
Da Nang (město téměř přesně uprostřed Vietnamu) bohužel skoro nikdo nezná. Běžný turista jím maximálně projede taxíkem z letiště do oblíbeného Hoi Anu... Strávil jsem v Da Nangu tři týdny a zařadil se k mým nejoblíbenějším místům v JV Asii (hned po Chiang Mai). A starou silnici ve směru na Hue označil dokonce i Jeremy Clarkson v pořadu Top Gear za „opuštěný střípek dokonalosti”. Nelze než s ním souhlasit.

Vietnam, Hanoj – nekonečně bláznivé město – VIDEO
Publikováno: 24.5.2016
Neustálé troubení, babičky tlačící kola s květinami, Vietnamci na maličkých židličkách, jídlo, motorky, propletená změť drátů, motorky, francouzské kavárny, motorky s jídlem, motorky se židličkami, motorka vezoucí kus motorky... Vítejte v Hanoji! Neuvěřitelně bláznivém městě, které si buď zamilujete, nebo ho budete navždy nenávidět.

Vietnam: Da Lat – město pro líbánky jako dělané – VIDEO
Publikováno: 3.5.2016
Na to, jak cesty autobusem nemám rád, bych si tu mezi Nha Trangem a Da Latem klidně hned zopakoval. Dvousettisícové město Da Lat – nejoblíbenější místo vietnamských líbánek – totiž leží ve výšce kolem 1 500 m n. m. v Centrální vysočině. Silnice z pobřeží tak nabízí nespočet nádherných výhledů. A ještě mnohem lepší než autobus je cesta na motorce…

Vietnam: Ho Či Minovo Město – hektická vstupní brána do země – VIDEO
Publikováno: 26.4.2016
Po téměř hodinovém čekání na vízum konečně vyrážím z letiště vstříc hlavnímu městu země, na kterou jsem se opravdu hodně těšil. Sice se rovnou nechávám trapně taxikářem obrat o tři stovky, ale co už, to se prostě občas stane. Ruku na srdce, v Praze to dělají také. Už z letadla jsem viděl, jak ulicemi proudí doslova miliony motorek. Tady „dole” mi doprava přijde naprosto šílená. Ale ve srovnání se zhruba stejně velkým Bangkokem tu jsou minimální zácpy, a to zatím nemají ani metro, ani nadzemku. Politika extrémních daní pro auta očividně funguje.

Vietnam, Hue: císařské město
Publikováno: 26.3.2016
Naše další cesta vedla do Hue (Huế), bývalého sídla vietnamských císařů ve středním Vietnamu.

Vietnam, Hue: mezi císařskými hrobkami na motorce
Publikováno: 2.4.2016
Ačkoliv by nadpis článku mohl znít urážlivě, ani v nejmenším jsme neměli v plánu císařské hrobky v okolí města Hue zneuctít jako v nějakém akčním filmu. Půjčená motorka ovšem velmi jednoduše vyřešila náš problém. Hrobky jsou totiž v okolí Hue roztroušeny v poměrně velkém okruhu a než se spoléhat na jakoukoli místní veřejnou i neveřejnou dopravu, je lepší zaplatit pár korun a motorku si zkrátka vypůjčit.

Vietnam, Hue: řeka i moře
Publikováno: 9.4.2016
V Hue, malebném císařském městě, nám zbýval poslední den. Hned časně zrána jsme vyrazili do ulic a jen tak se městem procházeli. Nemohli jsme tedy minout jednu z dominant, most Trường Tiền přes Voňavou řeku.

Vietnam, Sa Pa: prší/neprší
Publikováno: 7.5.2016
V oblasti Sa Pa v severozápadním Vietnamu je zdaleka nejpohodlnějším dopravním prostředkem motorka. Nemusíte se strachovat, že vám ujede autobus, že nepřijede taxík nebo že vás doveze řidič, který jezdí načerno, úplně někam jinam. A tak jsme si i my půjčili v Sa Pě motorku za pár korun na den a naplánovali výlet.

Vietnam, Sa Pa: tržnice i rýžová pole
Publikováno: 30.4.2016
Řekne-li se v Praze „Sapa“, snad každý si představí známou tržnici na Praze 4. Pokud jste ovšem už pátrali, jak Sapa ke svému jménu přišla, jistě jste zjistili, že oblast jménem Sa Pa je tajuplným místem na severozápadě Vietnamu (při hranicích s Čínou).


Souvisejicí fotogalerie

Vietnam – exotická dovolená
Ve Vietnamu číhá překvapení na každém kroku, ať už jsou to panenské pláže, nedotčená příroda, ukr...

Vietnam II.
V druhé fotogalerii z Vietnamu uvidíte fotky od delty řeky Mekong, Ho Či Minova města a oblasti k...

Vietnam I.
Fotografie rušného hlavního města Hanoje, zalesněné horské krajiny Sapa a známé malebné oblasti D...


Souvisejicí videa

Vietnam, Da Lat Loop: asijský motovýlet
Chcete-li zažít Vietnam naplno, musíte ho projet na motorce. V dnešním videu uvidíte cestu z přím...

Vietnam, Hanoj – nekonečně bláznivé město
Samé motorky, stánky s jídlem, babičky tlačící kola, všemožní prodejci a neustálé troubení – to j...

Vietnam, Da Nang –  město a trip do hor
Da Nang skoro žádný turista nezná, většina jím jen projíždí. To je ale škoda, protože dokonce i J...

Vietnam: Mui Ne – písečné duny
Není to tak úplně poušť, ale písečné duny tu jsou pořádné. Řeč je o vietnamském Mui Ne – úplném r...

Vietnam: Da Lat – jaro po celý rok
Znáte vietnamské město, kterému se přezdívá „město věčného jara“? Je to turisty a vietnamskými no...

Vietnam: Saigon neboli Ho Či Minovo Město
Zavítáte-li do hlavního města Vietnamu – Ho Či Minova Města, budete ten shon jen nevěřícně pozoro...

Vietnam: na návštěvě u asijských tygrů
Do Vietnamu se jezdí kvůli přírodě a horám, panenským plážím, za světově proslulým jídlem, ale i ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2018
Zámek Loučeň zve na večerní prohlídky při svíčkách.
16.2.2018
Členové Klubu českých turistů, sběratelé turistických známek, všichni, kteří letos oslaví 25. narozeniny a česko-slovenské páry s dětmi – ti všichni mají v neděli vstup na veletrh cestovního ruchu zdarma!
15.2.2018
Letošní ročník sladkého festivalu se zaměří na pečení čokoládovo-kávových dezertů. O víkendu 23. a 24. února festival vyvrcholí, od 10 do 18 hodin budou pro návštěvníky připraveny workshopy, přednášky, ale i degustace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 17. 2. 2018
svátek:Miloslava
dnes:
sobota 17.2.
2 °C
zítra:
neděle 18.2.
3 °C