www.infoglobe.cz » Východní Slovensko, Bukovské vrchy I – putování divočinou

Východní Slovensko, Bukovské vrchy I – putování divočinou

Publikováno: 15.11.2015
Bukovské vrchy jsou nevysoké pohoří ležící na úplném východě Slovenska s přesahem do sousedního Polska ze severu a do Ukrajiny na východě. Převážná část území je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národního parku Poloniny, který zde byl vyhlášen v roce 1997.

Jedná se o nejméně zalidněný region na Slovensku, který čítá necelé 4 000 obyvatel. Pokud budete hledat bližší informace o této oblasti, možná se dočtete, že zde žije více vlků a medvědů než lidí, což je ale nutné brát alespoň v případě medvědů s nadsázkou. Během našeho putování jsme naštěstí žádného nepotkali. Pro mnohé Čechy, ale i Slováky je jazyk používaný místními obyvateli poněkud nesrozumitelný, což je dáno bezprostředním vlivem ukrajinštiny. Sami obyvatelé se považují za tzv. Rusíny a jsou na svou národnost právem hrdí.

Bukovské vrchy

Tento kout Slovenska mě vždy přitahoval pro jeho odlehlost, ticho a klid. Zejména ve srovnání s turisticky rušnými Vysokými nebo Nízkými Tatrami. Je pravda, že se už i tato část Slovenska čím dál více dostává do povědomí lidí. Tu a tam narazíte na pár zbloudilých turistů, což jsou většinou Češi nebo Poláci. Slovenských turistů je málo, během našeho putování jsme potkali snad jen dva.

Bukovské vrchy

Bukovské vrchy jsou považovány za jedny z nejdeštivějších na Slovensku a je tedy vhodné vyrazit do hor řádně vybaveni pláštěnkou a nepromokavým oblečením. Rozložení srážek je během roku víceméně vyvážené, takže je poměrně těžké doporučit ideální období k návštěvě. Zpravidla na konci léta, příp. na počátku podzimu zde bývá poměrně stabilní počasí. My jsme náš výlet naplánovali na říjen. Jak se ukázalo, nevybrali jsme si úplně špatně. První část našeho výletu byla sice ve znamení silného větru s částečným deštěm, ale druhá polovina byla již ukázkovým příkladem krásnéhoútulna v Ruském sedle babího léta s ještě příjemnými denními teplotami.

Jedním z důvodů, proč jsme vyrazili až na konci sezony, byl i fakt, že na dřívějším termínu jsme se neshodli. Původně nás mělo jet 8, ale jak to tak bývá, polovina lidí se před odjezdem omluvila, takže nakonec jsme zůstali jen 4 – Zuzka, Hanka, Sónia a já. V plánu jsme měli přechod Bukovských vrchů s následným přesunem do sousedního pohoří Vihorlat. To se nachází jižně od Bukovských vrchů a bude o něm řeč v jednom z následujících dílů.

S sebou jsme měli dva voděodolné stany a přenocovat jsme hodlali na místech k tomu určených. Na některých místech značených turistických tras je možné narazit i na útulny, které se dají k noclehu rovněž použít. Zde je ale dobré mít na paměti, že tyto jednoduše postavené chaty mají velmi omezenou kapacitu a zpravidla se v nich nevyspí více než 7–8 osob. Platí zde tedy – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Je však velká škoda, že se o útulny prakticky nikdo nestará. Jejich stav tomu také náležitě odpovídá. Mnohdy se tedy setkáte s tím, že například část střechy chybí a je jen provizorně zakrytá igelitem, který zde nechali nocležníci před vámi. Velmi často se také stává, že do chaty chybí vstupní dveře, takže komfort spaní je mnohdy nižší než v případě stanu, protože do chaty může profukovat studený vítr.

Bukovské vrchy

Způsobů, jak se dopravit do nejvýchodnějšího cípu Slovenska, je více. My jsme zvolili pohodlnou variantu nočním vlakem z Prahy s následnými přestupy v Košicích, Humenném a Stakčíně, kde končí koleje. Dále už jezdí jen jedenkrát denně autobus do Nové Sedlice, která byla naším výchozím bodem. Zde je třeba počítat, že cesta tímto způsobem trvá přibližně 16 hodin, a proto není divu, že jsme byli všichni po cestě velmi unaveni.

vrch Kremenec

Vodítkem při přechodu Bukovských vrchů nám měla být červená turistická značka, která vede z Nové Sedlice do nejvýchodnějšího místa Slovenska, kterým je vrch Kremenec (1 221 m n. m.). Poté se stáčí směrem k západu po slovensko-polské hranici až na západní úbočí Nízkých Beskyd. Naším cílem bylo dojít po červené značce do Ruského sedla (800 m n. m.), odkud se pak dá dostat po modré značce do naší cílové vesnice Runina. Trek byl plánovaný na 3 dny se dvěma noclehy uprostřed východoslovenské divočiny.

To, jak náš výlet pokračoval, se dozvíte už za týden.

GPS: 49°02'42.4"N 22°30'50.9"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhlídková věž
Publikováno: 25.4.2018
V následujících řádcích zavítáme na východní Slovensko, kde navštívíme světoznámou vinařskou oblast Tokaj. Naším cílem však nebudou vinné sklepy, ale nevšední rozhledna, která je unikátní svým tvarem i výhledem.

SR, Národní park Poloniny – nejmalebnější kout země
Publikováno: 2.9.2018
V nejvýchodnější části Slovenska, na hranicích s Polskem a Ukrajinou, se rozprostírá jedno z nejméně turisty prozkoumaných přírodních území, které bylo díky své výjimečnosti zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.

SR, Nejkrásnější pěší okruhy – okouzlující turistika
Publikováno: 5.6.2019
Pro všechny milovníky turistiky máme dobrou zprávu! V těchto dnech se na pulty knihkupectví dostávají nádherné knížky o nejkrásnějších pěších okruzích, které vás zavedou na trasy různých náročností, kde budete moci objevovat slovenské přírodní krásy či nádherná zákoutí.

Nová Sedlica: Chaloupka dědouška Večerníčka
Publikováno: 1.1.2021
Nejvýchodněji položená obec na území Slovenska – Nová Sedlica – má staronovou turistickou atrakci v podobě zrekonstruovaného lidového domu, který byl inspirací při tvorbě legendární večerníčkové znělky a animovaného pohádkového seriálu.

SR: Nový cyklookruh Poloniny a rekonstrukce Pieninské cesty
Publikováno: 26.2.2021
Pro všechny milovníky cyklistiky máme dobré zprávy. V národním parku Poloniny vzniká více než 90kilometrový cyklookruh, jehož cílem je propojit nejvýznamnější atrakce nebo přírodní scenerie parku a podpořit tak rozvoj turismu.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II
Publikováno: 1.3.2012
Dnes se vydáme na prohlídku jednoho z nejzajímavějších technicko-technologických muzeí v rámci Slovenska.

Východní Slovensko – návštěva Mořského oka a ochutnávka vína
Publikováno: 20.8.2015
Poté, co jsme strávili den v Herlanech, přesunuli jsme se po silnici E58 do obce Orechová, která se nachází v okrese Sobrance. Kromě ochutnávky vína jsme si naplánovali i výlet k Mořskému oku, který jsme uskutečnili další den. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy II – putování divočinou
Publikováno: 22.11.2015
Po dlouhé cestě vlakem a autobusem jsme v sobotu odpoledne konečně dorazili do nejvýchodnější vesnice Slovenska – Nové Sedlice. Protože hned po příjezdu ještě vydatně pršelo, zamířili jsme rovnou do místního penzionu Kremenec, kde se dá kromě ubytování za nevelké peníze i slušně najíst. Samozřejmě jsme také nemohli pohrdnout východoslovenským pivem Šariš, které nám však ve srovnání s českými pivy přišlo poněkud vodové.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy III – putování divočinou
Publikováno: 29.11.2015
Následujícího dne jsme se probudili do slunečného, i když poněkud chladného rána. Po zjištění, s kolika pavouky jsme strávili noc a kolik je v chatě děr, jsme se posilnili, sbalili a vyrazili na poslední část našeho přechodu Bukovských vrchů. Na tento den byl plánovaný již jen sestup po modré turistické značce přes bývalou vesnici Ruské, sedlo Zálomy a rozcestí Smrekovica až do obce Runina, který měl trvat přibližně 3 hodiny. Reálný čas byl však asi o hodinu delší, protože jsme po cestě dělali pravidelné zastávky na focení a doplňování energie.

Východní Slovensko, Vihorlat I – putování divočinou
Publikováno: 6.12.2015
Vihorlat (chcete-li Vihorlatské vrchy) je pohoří vulkanického původu směrem na jih od Bukovských vrchů. Převážná část pohoří byla formována v období neogénu (mladší třetihory) a geomorfologický vývoj byl dokončen zhruba před 9 milióny let.

Východní Slovensko, Vihorlat II – putování divočinou
Publikováno: 13.12.2015
Následující ráno bylo opět ve znamení krásného a slunečného dne. Po sbalení všech věcí jsme vyrazili směrem vzhůru po žluté turistické značce, která nás dovedla na červenou magistrálu. Dále jsme pokračovali po zelené značce až do Polany. Odtud jsme stoupali po lesní neznačené cestě až k vrcholu Vihorlat, který měl být zlatým hřebem dnešního dne.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Hájské vodopády – krása vody
Nedaleko malebné vesničky Háj se nachází okouzlující příroda Slovenského krasu s řadou vodop...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X