www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry

Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Nejprve se zaměříme na zimní období. K nejchladnějším místům v Západních Tatrách patří vrcholy Bystré a Roháčů. V Nízkých Tatrách jsou to zase vrcholové partie Ďumbiera a Chopku. Obvykle se denní teploty pohybují kolem -10 °C. Často však platí, že zhoršení počasí v podobě sněžení zapříčiní oteplení. Na horách si však vždy během zimy musíme dávat pozor na omrzliny. Pokud cítíme mravenčení končetin, zkusíme zrychlit krevní oběh a to například jednoduchým tleskáním či skákáním. Krátkodobým řešením pro intenzivní zahřátí rukou je vložit si je do rozkroku pod kalhoty. Pokud nás zastihne sněžení, které nám nejen zkomplikuje orientaci v terénu, ale i výrazně změní stabilitu sněhové pokrývky, je velmi důležité nespoléhat se například jen na tyčové značení, které je sice velmi dobrou pomůckou, avšak pouze dokud některá z tyčí nechybí, ale raději přerušit túru a vrátit se zpět na nejbližší chatu nebo sejít do údolí. Samozřejmostí v případě skupinové turistiky je udržování akustického kontaktu. Při úplné ztrátě orientace je třeba sestupovat dolů svahy a držet se dna údolí, případně erozních rýh nebo potoka, pokud jsou patrné. Zásady bezpečnosti během sněžení jsou do značné míry podobné zásadám chování v mlze. Pocit zimy nám umocňuje i vítr, o to víc, pokud se zvrtne na vichřici. Když už není možnost urychleného sestupu, i z posledních sil se snažíme vykopat si záhrab nebo alespoň polozáhrab. Pokud se z nějakého opravdu vážného důvodu rozhodneme pro sestup, na odpočinek se snažíme hledat si místo v závětří, protože vítr nám i během odpočinku odčerpává síly.

Obleva v Západních i Nízkých Tatrách bývá z důvodu padnutí základových lavin mimořádně silná a nebezpečná. Naopak, riziko vzniku jarních sněhových splazů je poměrně malé, vzhledem k relativně méně strmým svahům. Základové laviny vznikají při promočení celé vrstvy sněhu až po travnaté podloží, s následnou ztrátou stability celé sněhové pokrývky. Projevem této nestability jsou podélné několikametrové trhliny. Při ranních mrazech je přechod přes takový povrch relativně bezpečný, ale v poledních hodinách se vlivem slunečního záření stává mimořádně nebezpečným. Pád tohoto typu laviny má obvykle smrtelné následky, proto bychom během oteplení neměli vstupovat na firnové svahy, na jejichž povrchu se vytvořily podélné trhliny. Celková problematika lavin je mimořádně složitá. Jedním ze základních preventivních opatření je zjištění si aktuálních údajů o lavinovém nebezpečí ještě před plánovanou túrou přímo u Horské záchranné služby. Charakteristickým rysem lavin v Nízkých i Západních Tatrách je jejich relativně velký rozměr. Tyto laviny padají až do údolí a často přecházejí do protilehlých svahů, a to i v pásmu lesa. V nedávné minulosti jsme byli svědky pádu obrovské laviny v Žiarské dolině, která poškodila nejen chatu, ale strhla s sebou i stovky stromů a lesních porostů. Díky takovému řádění přírody bychom neměli podceňovat základní protilavinové vybavení a zásadu nevstupovat do hor již při 4. stupni lavinového nebezpečí. Pokud se přece jen rozhodneme riskovat, tak nikdy nevstupujeme na sněhovou desku uprostřed svahu nebo žlabu, sněhový převis, ani na sněhový polštář pod sedlem. Ten raději hřebenem obejdeme. Pokud nás zastihne stmívání a není možný sestup, důkladně se připravíme na přenocování. Vybudujeme si bivak, ať už formou stanu nebo záhrabu, a na sebe si oblékneme vše, co u sebe máme. Pokud jsme si předvídavě s sebou vzali baterku, snažíme se jí šetřit, protože v mrazu se baterie vybijí dvakrát rychleji. Pokud se však ocitneme v takové situaci, rozhodně bychom měli ještě před setměním kontaktovat Horskou záchrannou službu a co nejpodrobněji jí popsat naši polohu.

Zimní krásy našich hor bývají úžasným relaxem pro tělo i duši, ale nikdy nesmíme zapomenout na bezpečný pohyb v nich. Však ne nadarmo se říká: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech ..."Text: Oskar Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

Nízké Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhledna v lokalitě Žiarce
Publikováno: 28.11.2013
Několik dní strávených v Nízkých Tatrách jsme si vychutnali plnými doušky přesto, že nám počasí příliš nepřálo. Odhodlaného turistu a milovníka hor přece neodradí pár dešťových kapek, které navíc s sebou přinášejí krásně voňavý horský vzduch. Našim dalším cílem se stala turistická vyhlídka nad obcí Pavčina Lehota.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

Nízké Tatry, Chopok: Nová lanovka spojující obě strany Chopku
Publikováno: 1.10.2012
Po dlouhých letech čekání se známé slovenské středisko pod Nízkými Tatrami dočkalo lanovky, spojující severní i jižní stranu Chopku. Speciální lanovky Funitel jsou nainstalovány a čekají na zátěžové testy, aby mohly od zimní sezóny vozit lyžaře.

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...

Pohoří Západné Tatry
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2017
Opět je tu kouzelný čas klidu a míru, čas jako stvořený na příjemná rodinná a přátelská setkání. Město Košice si i letos připravilo Košické pohádkové Vánoce, které nabídnou hudební překvapení, krásnou výzdobu a skvělé pochoutky.
12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 12. 2017
svátek:Lucie
dnes:
středa 13.12.
4 °C
zítra:
čtvrtek 14.12.
7 °C