www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry

Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

Jako všude na horách, i na území Západních a Nízkých Tater na nás číhá mnoho nástrah. I obyčejný déšť může na horách představovat značné nebezpečí. Obzvlášť na štěrkovitě-hlinitém povrchu, který je typický pro toto území, se snižuje přilnavost obuvi a to významně zvyšuje riziko uklouznutí. Pokud nás zastihne přívalový déšť, který významně změní průchodnost chodníků, je třeba urychleně přerušit túru, vyhledat nějaký vhodný přístřešek a přečkat, dokud se povětrnostní podmínky nezlepší. Po dešti musíme při přechodu kluzkým, štěrkovitě-blátivým povrchem zvýšit svou pozornost.

 

Dešťová voda na území Západních a Nízkých Tater zpravidla odtéká podstatně pomaleji, než např. ve Vysokých Tatrách. Pokud déšť neutichá, ba naopak přejde do bouřky, měli bychom co nejdříve ukončit túru a sestupovat do nižších zalesněných částí, protože v hřebenovitých partiích na nás kromě blesků číhá i tzv. zemní proud, čili zelektrizovaný povrch zasažený bleskem. To se šíří i po skalních žebrech a žlabech od hřebene. Při zásahu hřebene bleskem se může uvolnit skalní podloží, a to by mohlo mít pro nás, turisty, fatální následky. Ideálním úkrytem pro danou situaci jsou turistické přístřešky nebo opuštěné salaše.

 

Mlha v těchto pohořích vzhledem k charakteru chodníků a jejich jednoznačné směřování nepředstavuje zvýšené nebezpečí ztráty orientace. Přesto je třeba zvýšit opatrnost pohybu a v případě skupinové turistiky dbát na akustický kontakt. Pokud se schyluje k večeru a my víme, že sestup by byl velkým rizikem, v dostatečném předstihu se připravíme na nouzové přenocování. Vyhlédneme si místo, pokud možno chráněné před větrem a deštěm. Za dobrého počasí lze přespat v těchto pohořích prakticky kdekoliv.

 

Horka způsobující přehřátí, dehydrataci nebo úpal organismu se vyskytují jen sporadicky. Většinou k nim dochází jen při dlouhém stoupání od hranice lesa po hřeben. Proto nelze zapomínat na pitný režim, na častější přestávky, pokud se dá v chládku pod skalním blokem nebo kosodřevinou. Veškerá voda vyskytující se ve vysokohorském prostředí Západních a velké části Nízkých Tater je velmi málo mineralizovaná. Může způsobit další dehydrataci, proto je třeba dodat minerální látky a to například rozděláním iontového koncentrátu nebo šuměnky. Přiměřeně mineralizované zdroje vody se vyskytují jen ve vápencových oblastech Nízkých Tater.

Království kopců, skal, lesů nesmíme nikdy podceňovat. Svědomitá příprava je základem pro úspěšné zdolání jakékoliv túry bez nepříjemných zážitků.

 

Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Nová mobilní aplikace Horské záchranné služby
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier
Publikováno: 7.12.2023
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.

SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice I. – výlet do minulosti – VIDEO
Publikováno: 3.11.2020
Malí i velcí milovníci vláčků, vlaků a všeho spojeného se železnicí nemohou tuto železnici minout. Ta už léta láká párou syčící z lokomotivy mnoho turistů do údolí Čierného Hronu. Neodolali jsme ani my, dnes vás zavedeme přímo do stanice v Čierném Balogu.

SR, Čierny Balog – Čiernohorská železnice III: Vydrovo – VIDEO
Publikováno: 17.11.2020
Po kolejích malebné železnice vás dnes zavedeme do tajemnho Vydrovského údolí. Kdysi se zde vlakem sváželo dřevo, v současnosti tu jezdí už jen vysmátí turisté. Nastupte s námi na „palubu“ a projeďte se skrz lesnický skanzen za kouzelným dobrodružstvím.

SR, Nízké Tatry: Chata Milana Rastislava Štefánika
Publikováno: 13.12.2020
Štefánička, tak se familiárně nazývá vysokohorská chata, která se v průběhu desítek let stala nedílnou součástí nízkotatranské země i turistického života. Chata Milana Rastislava Štefánika, nacházející se v sedle pod vrchem Ďumbier, se dočkala nového knižního zpracování.

Liptov: Menej áut, viac Jasnej
Publikováno: 21.12.2021
V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.

Po 16 letech se pokřtí druhé vydání Turistického atlasu Slovenska přímo na Králově holi
Publikováno: 6.9.2021
Nejvyšší vrchol východní části Nízkych Tater bude místem, kde se uvede do života Turistický atlas Slovenska. Legendární vydavatel map jako pokračovatel ve výrobě a aktualizaci turistických map bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec, vydal po 16 letech druhé vydání turistického veledíla.

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

Nízké Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhledna v lokalitě Žiarce
Publikováno: 28.11.2013
Několik dní strávených v Nízkých Tatrách jsme si vychutnali plnými doušky přesto, že nám počasí příliš nepřálo. Odhodlaného turistu a milovníka hor přece neodradí pár dešťových kapek, které navíc s sebou přinášejí krásně voňavý horský vzduch. Našim dalším cílem se stala turistická vyhlídka nad obcí Pavčina Lehota.

Nízké Tatry, Chopok: Nová lanovka spojující obě strany Chopku
Publikováno: 1.10.2012
Po dlouhých letech čekání se známé slovenské středisko pod Nízkými Tatrami dočkalo lanovky, spojující severní i jižní stranu Chopku. Speciální lanovky Funitel jsou nainstalovány a čekají na zátěžové testy, aby mohly od zimní sezóny vozit lyžaře.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 14.3.2024
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

Jasná: Speed Bag Race 2018
Publikováno: 5.1.2018
Zažijte mistrovství světa ve spouštění se na igelitových pytlích, které bude už po čtvrté hostit lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry (u nástupní stanice Lúčky).

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorské železnice
Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohle...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

Turistika v Západných Tatrách
Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních...

Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...

Pohoří Západné Tatry
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...


Souvisejicí videa

SR, Čierny Balog – po železnici do minulosti
Zažijte krátký návrat do minulosti, a to prostřednictvím proslulé Čiernohorské železnice. Ta už l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X