www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Jamajka
Hlavní město: Kingston
Rozloha: 10 990 km2
Počet obyvatel: 2 713 130
Oficiální jazyk: Angličtina
Státní zřízení: konstituční monarchie

Hlavní náboženství: Protestanti 56%, Katolíci 30%, bez vyznání 20%
Čas: SEČ -6

 

Geografie

 Jamajka je třetím největším ostrovem v Karibském moři a největším ostrovem mezi anglicky hovořícími ostrovy. Leží přibližně 145km na jih od Kuby, 160km na západ od Haiti a 965km na jih od USA (konkrétně Miami). Ostrov vejcovitého tvaru měří od západu k východu cca 235km. Přes svou relativně malou velikost nabízí ostrov působivě rozmanitý terén a vegetaci. Pobřeží lemují zátoky, které naleznete všude kromě jižní části ostrova. Hory kontrastují s plážemi s bílým pískem na jižním, západním a severním pobřeží. Jižní pobřeží je charakteristické vyprahlými savanami a kaktusy, dále jsou tu i nemalá bažinatá území (zejména u Černé řeky). Vnitrozemí je většinou horského charakteru, více jak polovina ostrovu leží ve výšce přesahující 300m n.m.

 

Podnebí

 Pobřežní teploty dosahují v celoročním průměru 26 až 30°C. Klesají s přibývající nadmořskou výškou, ale i na východě v Modrých horách, kde výška přesahuje 2000m n.m. dosahují teploty zhruba 18°C. Nejchladněji je zde v únoru a březnu. Teploty na březích ochlazuje teplý pasátní vítr. Každoroční úhrn srážek se pohybuje kolem 2000mm na m2. Vlhkost v hlavním městě Kingstonu je mezi 63-73%.

 

Příroda

 Jamajka se chlubí více jak 3000 druhy rostlin, přičemž přes 800 jich je endemitních (nevyskytují se nikde jinde na světě). Ve světě byla známá pro své kvalitní mahagonové dřevo, jenž se z důvodu rozsáhlého kácení stalo nedostatkovým zbožím. Velká část západního pobřeží je poseta mangrovníky, jediným druhem stromu, který je schopen přežít s kořeny zapuštěnými do slané vody. Na ostrově se pěstují různé druhy exotického ovoce jako ananas nebo banány.

 Ostrov není domovem příliš velkého množství savců. Obvyklými hospodářskými zvířaty jsou dovezené kozy a skot. Vyskytuje se tu 23 druhů netopýrů, přes 120 druhů motýlů a více jak 255 druhů ptáků.

 

Obyvatelstvo

 V hlavním městě žije cca 800 tis. obyvatel. Třetina z celkové populace je mladší 14-ti let. Průměrná délka života je cca 75 let.

 

zpět

Lokace:

Jamajka
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.4.2019
Garden Food Festival se spojil s Karnevalem chutí a pod značkou GFF se bude ve dnech 27. a 28. 4. poprvé prezentovat na Slezskoostravském hradě.

24.4.2019
Už 1. května se znovu koná tradiční akce – Zahájení turistické sezony v obci Topoľčianky, kde vás čeká obrovské množství atraktivit.
23.4.2019
Ve dnech 26.–28. dubna vás na českobudějovickém výstavišti čekají speciality z celého světa, soutěže o zajímavé ceny a doprovodný program. Veletrh Travel & Gastro nabídne nové turistické destinace a setkání odborníků v cestovním ruchu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2019
svátek: