www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Publikováno: 25.9.2007
Krajina, něco mezi Šumavou, Brdy a Vysočinou. Ne nadarmo se říká kraji vymezeném zhruba Jindřichovým Hradcem na západě, rakouskou hranicí na jihu, Moravskou Dyjí na východě a rybníky pod Strmilovem na severu Česká Kanada.

     Trochu drsná příroda, v zimě více sněhu než  jinde v podobných nadmořských výškách. Roční období jsou krásná všechna, ale tady je snad nejkrásnější právě podzim. Všechny barvy se objeví v průběhu těchto měsíců v přírodě a zrcadlí se v mnoha rybnících kraje. Českou Kanadu je možné projít pěsky, což zabere sice mnoho času, ale prožitky jsou o to silnější, na kole to zabere času méně. Výrazně mohou pomoci Jindřichohradecké úzkokolejky, které jsou páteří západní části. Na některé zastávky vlaku, jako je například Kaproun hluboko v lesích, jen tak nezapomenete.

     V kraji leží jak hraniční kámen Čech a Moravy (západně od Slavonic), tak jej protíná hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. Nejvyšší vrchy České Kanady jsou Vysoký Kámen 725 m, Šibenik 732 m a mnoho dalších přes 700 m n.m.  Za hlavní střediska kraje můžeme považovat Novou Bystřici, Kunžak, Slavonice, ale i Český Rudolec či Staré Město pod Landštejnem. Z Nové Bystřice není hrad Landštejn daleko, přes Terezín a Klášter, cestou uvidíme zříceniny starého zámku na březích rybníka Osika, Hrad Landštejn, který je jíž částečně restaurován, určitě stojí za návštěvu.

     Slavonice jsou známé obecně a není třeba je představovat. Podobně jako u Nové Bystřice, tak i u Slavonic jsou hraniční přechody do Rakouska. Jižně od Slavonic najdeme vísku Maříž s další zříceninou zámku. Již méně lidí však zná Český Rudolec s „Malou Hlubokou“, dnes velmi zanedbaným zámkem na okraji městečka.

     Z Českého Rudolce na západ projedeme Matějovec s několika rybníčky plnými ryb a kostelem a kroutícími se silničkami uprostřed lesů plných hub a zvěře (divoká prasata jsme viděli na vlastní oči) ,mineme Kaproun (osadu, nádraží je několik km od vsi) a  dostaneme se k Blatu u rybníků na horním toku řeky Dračice. Největší z nich je Osika u Albeře dále na jihu, ale tudy jsme již projeli cestou na Landštejn. Odkloňme se  zpátky k severu a směřujeme k dalším velkým rybníkům u Kačleh a Malého Ratmírova. Mineme rybník Dřevo u Horní Pěny a hezky za sebou Kačležský, Krvavý a Ratmírovský rybník. Z Ratmírova ke Kunžaku mineme ještě rybník Hejtman a Komorník. Odsud je to jenom skok k Olšanům, což je malá osada u rašelinišť nad Suchdolem.

     Nedaleko je bývalý viklan „Trkal“, který však již  kolem roku 1910 nezvedená školní mládež „vyviklala“. I tak stojí místo za návštěvu, o historii a pověstech kolem viklanu si pak můžete přečíst v přiložené návštěvní knížce u něho umístěné.

      Na jih se můžeme vydat buď kolem rybníku Zvůle, kde je v létě příjemné koupání, na kole můžeme zvolit i cestu po lesních cestách, kterých je zde mnoho a protínají lesy mezi Heřmancem a Markvarcem. Pod Českým Rudolcem najdeme v lesích rybníky „Šatlavy“, opět ke koupání, je-li teplo a nedaleko Graselovu jeskyni, sluj loupežníka, podle kterého vzniklo rčení, že někdo je „grázl“. Ve Slavonicích se opět kruh putování Českou Kanadou uzavře.

     Touláme-li se pěšky, potřebujeme alespoň dva týdny, s kolem projet celý kraj křížem krážem to zvládneme rychleji. K ubytování zde najdeme jak kempy (zvláště u rybníků), jejich provoz je časově omezen hlavně na léto, tak penziony různé cenové úrovně. Spokojen bude jak turista, tak náročný a trochu rozmazlený cestovatel.

Text/foto: Vojta Jančar

 

bývalý viklan TrkalCesky Rudolec - Mala Hluboka

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
14.2.2019
Jihoitalské město Matera získalo titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. Zároveň je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Ještě před několika desítkami let bylo považováno za město chudých a hrozil mu postupný rozpad. Dnes se těší ochraně UNESCO a ročně ho navštíví tisíce návštěvníků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 2. 2019
svátek:Ljuba
dnes:
sobota 16.2.
11 °C
zítra:
neděle 17.2.
11 °C