www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Publikováno: 11.6.2010
Na zámek v Moravském Krumlově by se asi jen málokdo vydal, pokud by ve svém nitru neskrýval umělecký poklad, za nímž sem přicházejí návštěvníci nejen z Evropy. Zchátralý současný zevnějšek by jinak asi přilákal málokoho.

Moravsky KrumlovMoravský Krumlov je malé venkovské městečko s přibližně 6 tisíci obyvateli. Leží necelých 40 km jihozápadně od Brna směrem na Znojmo. Název Krumlov historici odvozují od německého slova krumm, což znamená křivý, zahnutý. Archeologická naleziště potvrzují osídlení na návrší nad záhyby řeky Rokytná už v dávné minulosti. Hradiště z velkomoravských dob nahradil ve 13. století středověký hrad, jenž pozdější majitelé v 16. století přebudovali na luxusní zámek ve stylu italské renesance. Vystřídalo se tu hned několik šlechtických rodů pánů z Obřan, Kravař, Lipé. Snad nejvýraznější stopu zanechali Lichtenštejnové, po nichž zůstala v městě i rodinná hrobka. Posledním majitelem zámku byl do druhé světové války rod Kinských.Moravsky Krumlov

O tom, že v minulosti byl zámek uznávaným sídlem, svědčí zápisy o návštěvách panovníků, jako byli Přemysl Otakar II. a Jiří z Poděbrad; luxus na zámku si chválil i zimní král Fridrich Falcký. Žel, stejně tak si toto městečko v neblahém slova smyslu oblíbila i vojska, ať už husitská, švédská a v 19. století nejdříve napoleonská, později rakouská a pruská, jež s sebou navíc přinesla epidemii cholery. Ještě na samotném konci druhé světové války v květnu 1945 většinu městečka poškodilo rozsáhlé bombardování Sovětskou armádou (na základě Mnichovského diktátu Mährisch Kromau s většinovým podílem německého obyvatelstva připadl Třetí říši, co vyvolalo odchod židovského a českého obyvatelstva). Přestože městečko se z válečných ran zotavilo, nedá se to říci o dnešní podobě zámku. Po válce ho znárodnili a sloužil jako sídlo úředníků, kasárna i školské zařízení. Změnu k lepšímu zatím nepřinesl ani vývoj po roce 1989, romantická stavba s věžičkou viditelně chátrá dál.Moravsky Krumlov

Slovanská epopej Alfonse Muchy

Osudovou příležitost zámek dostal začátkem 50. let, kdy sem převezli na restaurování unikátní kolekci dvaceti velkorozměrných pláten s výjevy z historie a legend slovanských národů, jež v letech 1910–1928 s finanční podporou amerického průmyslníka Charlese Cranea vytvořil uznávaný malíř a rodák ze sousedních Ivančic Alfons Mucha (24. 7. 1860 – 14. 7. 1939). Moravsky KrumlovSvětovou slávu moravský malíř získal jako jedna z hlavních osobností uměleckého směru secese (z německého sezession = odštěpení, i když v německém prostředí se pro něj vžil název Jugendstil, ve francouzském L’Art Nouveau). Umělecký svět Paříže šokoval do té doby neznámý umělec invenčními dekorativními plakáty se známou herečkou Sarah Bernhardt pro divadlo Théatre de la rennaissance. Prohlídka monumentálního umění během světové výstavy v Paříži Muchu inspirovala k vytvoření velkorozměrných obrazů, na nichž zachytil nejslavnější kapitoly z dějin slovanských národů.

Plátna Mucha vytvořil po svém návratu do vlasti, když si na tento účel pronajal část zámku Zbiroh a výsledné obrazy daroval městu Praha. Poprvé byly vystaveny v roce 1928 v pražském Veletržním paláci, po německé okupaci v roce 1939 však byly ukryty na neznámém místě a znovu se objevily až po válce. Vyžadovaly si však zásah restaurátorů, proto je převezli na opuštěný zámek v Moravském Krumlově nedaleko malířova rodiště, dokud se pro ně nenajde stálý prostor na vystavení.Slovanska epopej Původně dočasné provizorium však trvá dodnes a od roku 1963 obrazy zpřístupnili veřejnosti. Expozice je kromě pondělků otevřena od dubna do října.

Kromě unikátních maleb rozmístěných v Rytířském sále a bývalé zámecké kapli se v prostorách zámku nacházejí ještě dvě malé expozice věnované osobnostem středověkého lékaře Paracelsa (1493–1541), jenž krátce léčil rodinu zdejšího pána, a doktora Mořice Odstrčila, vlastence a zakladatele zdejší české školy. Otázkou proto zůstává, co bude s opuštěným zámkem dál, když se naplní závěť A. Muchy a v Praze najdou adekvátní prostory na stálou instalaci.Pamatnik MUDr. Odstrcila

Další pamětihodnosti v městě a okolí

Ze zajímavostí města stojí za zmínku charakteristická čtyřvěžová barokní poutní kaple na vrchu Floriánek, v historickém centru města potom středověký Knížecí dům s Galerií a muzeem, farní kostel Všech svatých a kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem, zbytky středověkých hradeb, staMoravsky Krumlovrý židovský hřbitov s památníky několika rabínů a další památky. Milovníky přírody potěší rozsáhlý zámecký park, jímž prochází 15 km dlouhá naučná stezka, turisté se tam dozvědí mnoho zajímavého o okolní Národní přírodní rezervaci Krumlovsko-rokytecké slepence s množstvím chráněné flóry a fauny, ale i o historii regionu. Naučná trasa výletníky přivede například k Mariánské studánce nebo k 11 metrů vysokému vodopádu. Nedaleko města u obce Olbramovice se nachází minimuzeum vojenského opevnění z první republiky (veřejnosti přístupné zpravidla první víkend v měsíci.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Město Moravský Krumlov



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Oslavany - důlní město
Publikováno: 10.6.2011
Toto menší jihomoravské město se může pyšnit zámkem, v jehož útrobách se návštěvníci dozvědí o dějinách města, ke kterému patří.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
4 °C
zítra:
neděle 21.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X