www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Doporučujeme věnovat pozornost také aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

UPOZORNĚNÍ !!!
Ministerstvo zahraničních věcí opětovně upozorňuje české občany, kteří mají v úmyslu cestovat do Kolumbie, kde stále přetrvává napjatá bezpečnostní situace, aby zvážili nezbytnost své návštěvy.

Pro všechny cesty do vnitrozemí, mimo hlavní město, se doporučuje kontaktovat náš zastupitelský úřad a informovat jej o cíli cesty. Velvyslanectví ČR v Bogotě je připraveno poskytnout případným turistům či obchodním cestujícím aktuální informace a doporučení. V Bogotě i v dalších větších městech přetrvává riziko bombových atentátů, které se mohou vyskytnout prakticky v jakoukoli hodinu na jakémkoli místě. Z hlediska turistiky jsou poměrně bezpečnými pouze město Cartagena de Indias na karibském pobřeží a souostroví San Andrés a Providencia. Mimo probíhající vnitřní konflikt je potřeba vzít v úvahu fakt, že Kolumbie náleží k zemím s nejvyšší úrovní kriminality v Latinské Americe. Jedná se právě o aktivní činnost protivládních ozbrojených skupin (gerily a paravojenské jednotky) a také vysoký počet násilných trestných činů, zejména vražd a únosů. Tuto situaci je třeba mít na paměti a případnou cestu do Kolumbie důkladně zvážit, ev. konzultovat s velvyslanectvím ČR.


Obecná doporučení při návštěvě Kolumbie:

Nedoporučuje se vůbec cestovat vozem, ani autobusovými linkami v nočních hodinách, i ve dne je nutno počítat s častými kontrolami armády a policie a selektivními kontrolami ozbrojených povstalců. Riziko únosu je mimořádně vysoké. Nejspolehlivějším dopravním prostředkem v souvislosti s bezpečností, ale i stavem vozovek, je letecká doprava, jejíž vnitrostátní síť je velmi hustá. Je však třeba počítat s nižší kvalitou služeb, nedodržováním leteckého řádu, problémy s asignací míst, nerespektování rezervací aj. Při používání taxislužby v Bogotě, ale i dalších městech, je vhodné se vyhnout zastavování vozidel taxi na ulici, ale spíše se doporučuje využít radiotaxi či hotelové taxislužby, a to především v nočních hodinách.
Podle možností nenosit cenné předměty na viditelném místě a větší hotovost, po setmění zvýšit ostražitost, vyhnout se rizikovým městským čtvrtím, nenavštěvovat odlehlá místa. Využívat hotelové bezpečností schránky pro uložení cenností, cestovních dokladů a letenek. Doporučujeme pořídit fotokopie dokumentů a letenek a originály podle možností uložit na bezpečném místě. V případě krádeže je nutno se obrátit ihned na policii a sepsat příslušný protokol pro potřeby pojišťovny.
Zejména v případě individuální turistiky doporučujeme při cestách mimo velká města konzultovat bezpečnostní situaci se zastupitelským úřadem a ponechat na úřadě také itinerář cesty.

V zásadě lze konstatovat, že bezpečnostní situace v zemi není ani pro Evropany příliš dobrá (ačkoliv nejsou politickým cílem ozbrojených skupin a navíc je patrnější přítomnost armády a policie na hlavních silničních tazích, které jsou ve dne t.j. od 7:00 do 17:00 hod. poměrně bezpečné), avšak nebezpečí únosu v zájmu získání výkupného trvá na celém kolumbijském území. Obzvláště aktivní jsou organizace FARC a ELN, obdobně však hrozí riziko i ze strany "normálních" zločinců. Další hrozbou jsou bombové útoky FARC ve velkých městech kupř. v obchodních centrech.


Oblasti v Kolumbii, které představují vážné bezpečnostní riziko a kterým se doporučuje v každém případě vyhnout:

- obecně jde o všechny venkovské oblasti, zejména departamenty Arauca, Caquetá, Putumayo, Meta a Guavire jako celek;
- venkovské části departamentů Cesar, Norte del Santander, Santander, Boyacá, Caldas, Nariňo, Cauca, Tolima a Cundinamarca (včetně oblasti kolem hlavního města Bogoty);
- v nočních hodinách se vážná rizika mohou vyskytnout na místních komunikacích departamentu Antioquia, Chocó, Guajira, Huila, Valle del Cauca a
města Medellín;
- velmi nebezpečné jsou všechny horské oblasti Kolumbie, zejména pak turisticky atraktivní oblast Sierra Nevada de Santa Marta.


Oblasti v Kolumbii, které představují střední bezpečností riziko a jejichž návštěvu je třeba důkladně zvážit:

- v podstatě se jedná o celý zbytek země; obecně lze za relativně bezpečné považovat bohatší čtvrti velkých měst (Bogota, Medellín, Cali, Barranquilla, Santa Marta a Bucaramanga), nicméně právě v těchto místech je největším rizikem drobná kriminalita; v Bogotě i v dalších větších místech navíc existuje permanentní riziko bombových atentátů.


Oblasti v Kolumbii, které jsou z hlediska turistiky poměrně bezpečné:

- v rámci Kolumbie se jedná pouze o město Cartagena de Indias a o souostroví San Andrés y Providencia.


Do Kolumbie se nevyžaduje zvláštní očkování, doporučujeme však se před cestou informovat ve Vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny). Pro cestovatele do tropických oblastí je vhodné očkování proti žluté zimnici a vybavení vhodnými antimalariky. Podle sdělení Ředitelství národních parků Kolumbie je nutno při návštěvě všech národních parků Kolumbie v nadmořské výšce nižší než 2200 m n.m. předložit očkovací průkaz potvrzující očkování proti žluté zimnici. Očkování musí být starší než 10 dní. V této souvislosti MZV upozorňuje, že v některých oblastech Kolumbie je žlutá zimnice velmi rozšířena. Masový výskyt byl zaznamenán i v oblasti karibského pobřeží, které je vyhledáváno turisty (včetně departamentů Guajira, Magdalena, Atlántico, Bolívar, Sucre, Córdoba, César a Norte de Santander, okolí měst Cartagena, Santa Marta, Riohacha, Barranquilla). Proto je vhodné na případné očkování proti žluté zimnici pamatovat. Nehledě na výše uvedené, podle informací z listopadu 2008 není dle kolumbijských úřadů očkování proti žluté zimnici povinné a nevyžaduje se předložení potvrzení o očkování. Avšak pokud cestovatel hodlá navštívit určitá místa v Kolumbii, např. Atlantické pobřeží, Pacifické pobřeží, centrální Llanos apod., nebo v případě výskytu živelních pohrom, doporučuje Ministerstvo zdravotnictví Kolumbie toto očkování aplikovat, a to minimálně 10 dní před odletem do těchto vybraných specifických oblastí. Rovněž v případě, že cestovatel odlétá z Kolumbie do zemí, kde je očkování proti žluté zimnice doporučené nebo povinné, je nutné toto očkování mít nejlépe již před odletem z ČR.

Časový rozdíl mezi Kolumbii a ČR je v letním období mínus 7 hodin, v zimním období mínus 6 hodin.
Při telefonním a faxovém spojení z Kolumbie do ČR je před směrovým číslem ČR /420/ nutno vytočit 009 nebo 007.

 Zdroj: MZV

 

Důležitá telefonní čísla:

 

Policie: 112

Tísňové volání /bezpečnost/: 153

Hasiči: 119

Záchranka: 125

 

zpět

 


Lokace:

Kolumbie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X